Prolomit kód

(epizóda)
  • Veľká Británia The Human Code
Veľká Británia, 2022, 50 min

Demetri Goritsas (rozprávač)

Nejvýznamnější kód na světě. Lidský genom, tedy jakýsi návod na sestavení člověka... Tentokrát se budeme zabývat hledáním klíče k nejdůležitějšímu kódu lidstva, k rozluštění tajemství naší DNA. Odhalení klíče života však bylo nejen závodem o čas, ale také o velké peníze. Rozluštění genomu člověka od základu proměnilo naše chápání života. Seznamte se s nejvýznamnějšími osobnostmi světové vědy, které se na něm podílely. (Česká televize)

Anianna

Pro mě jeden z těch dokumentů, který si musíte zastavit (máte-li možnost), když si jdete postavit vodu na kávu. Prostě jedinečný! Ani ne tak tématem jako způsobem podání informací. Film navíc stupňuje napětí, ale ne cíleně. Zprostředkovává chronologicky všechny okolnosti výzkumu genomu člověka, a to opravdu napínavé je. Na začátku zmiňuje Gregora Mendela a jeho hrách. Vnímáte určitou hrdost, že se v anglickém dokumentu objeví i něco z našich končin a že se vám školní znalosti úplně nevypařily z hlavy. A pak už jen napjatě posloucháte, jak, kdy, kdo začal zkoumat kód genomu člověka.  A protože to všechna spolupracující výzkumná centra ve světě považovala za zásadní úkol, domluvila se v roce 1996 na veřejném sdílení jednotlivých kroků své práce. Už to je dojímavé. A když do tohoto výzkumu placeného z veřejných prostředků vstoupí konkurent, co to udělá? Dokument graduje. V okamžiku, kdy slyšíte, že sál plný vědců vypukl v jásot, už saháte po kapesníku. Jo, já jsem uronila slzu. Považuji za dar, že kompletní kód genomu člověka je pro každého člověka na planetě dostupný. Parádní díl úžasného seriálu. Poučný, strhující, dojímavý. ()

jungewolf

Vynikající díl britského dokumentárního cyklu z r.2022 (české znění : Česká televize 2023, ČT 2, neděle 3.3.2024, 7.55-8.45) . Dávám 5 * a 78 % . ()