Prolomit kód

• Česko Mistři šifer (viac)
Veľká Británia, 2022, 6 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Demetri Goritsas (rozprávač)

Kódy a šifry, od bizarních starověkých značek až po náhodná čísla a písmena, se po tisíciletí používaly k posílání tajných zpráv, skrývání identity a k nezákonným operacím. Rozluštění těchto kódů může odhalit vojenská tajemství, demaskovat smrtící nepřátele a dokonce rozluštit ztracené civilizace. Tento seriál odhaluje některé z nejznámějších, včetně nechvalně proslulých, šifer a odhaluje, jak se podařilo je rozluštit, jaké geniální mozky je rozluštily a jaká záhadná tajemství skrývaly. (Viasat)

Recenzie používateľa Anianna k tomuto seriálu (4)

Prolomit kód (2022)

Výborně udělaná série. Baví mě především ta vizualizace, která názorně vysvětluje mechanismy šifer. ()

Mafiánský kód (2022) (E01)

O ženě, která se neohroženě postavila před soud, aby si obhájila svou práci na šifrách mafiánů vydělávajících na alkoholu. Díky ní byl Al Capone odsouzen. A jak to s ní dopadlo? Zákulisní hry jsou pravděpodobně stejné na celém světě. Výborně vygradovaný dokument. ()

Případ Zodiac (2022) (E02)

Ten příběh znám z hraného filmu. Výborně udělaný dokument. Řešení vrahových šifrovaných dopisů bylo podáno s promluvami odborníků velmi zajímavě. Věřím, že luštila široká veřejnost... Je to pochopitelný paradox. Neumím si ani představit kolik lidí (tisíce? desítky tisíc?) se snažilo, i když svou pílí naplňovali scénář vraha. ()

Genom člověka (2022) (E08)

Pro mě jeden z těch dokumentů, který si musíte zastavit (máte-li možnost), když si jdete postavit vodu na kávu. Prostě jedinečný! Ani ne tak tématem jako způsobem podání informací. Film navíc stupňuje napětí, ale ne cíleně. Zprostředkovává chronologicky všechny okolnosti výzkumu genomu člověka, a to opravdu napínavé je. Na začátku zmiňuje Gregora Mendela a jeho hrách. Vnímáte určitou hrdost, že se v anglickém dokumentu objeví i něco z našich končin a že se vám školní znalosti úplně nevypařily z hlavy. A pak už jen napjatě posloucháte, jak, kdy, kdo začal zkoumat kód genomu člověka.  A protože to všechna spolupracující výzkumná centra ve světě považovala za zásadní úkol, domluvila se v roce 1996 na veřejném sdílení jednotlivých kroků své práce. Už to je dojímavé. A když do tohoto výzkumu placeného z veřejných prostředků vstoupí konkurent, co to udělá? Dokument graduje. V okamžiku, kdy slyšíte, že sál plný vědců vypukl v jásot, už saháte po kapesníku. Jo, já jsem uronila slzu. Považuji za dar, že kompletní kód genomu člověka je pro každého člověka na planetě dostupný. Parádní díl úžasného seriálu. Poučný, strhující, dojímavý. ()