Prolomit kód

• Česko Mistři šifer (viac)
Veľká Británia, 2022, 6 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Demetri Goritsas (rozprávač)

Kódy a šifry, od bizarních starověkých značek až po náhodná čísla a písmena, se po tisíciletí používaly k posílání tajných zpráv, skrývání identity a k nezákonným operacím. Rozluštění těchto kódů může odhalit vojenská tajemství, demaskovat smrtící nepřátele a dokonce rozluštit ztracené civilizace. Tento seriál odhaluje některé z nejznámějších, včetně nechvalně proslulých, šifer a odhaluje, jak se podařilo je rozluštit, jaké geniální mozky je rozluštily a jaká záhadná tajemství skrývaly. (Viasat)

Marze

Shlédl jsem díl Případ Zodiak, díl Japonský kód o zásadním významu kryptoanalitiků a jedné lsti u klíčové bitvy o Midway. Díl Ztracená civilizace o luštění starobylého písma, který se mi zdál nejnudnější a díl o neuvěřitelné američance, která ovlivnila výsledek druhé světové války a dostala za mříže Al Capona. FBI na dlouhá léta její zásluhy vymazala. Je báječné , kolik toho historici ještě mohou objevit. Dokument na České televizi. ()

sportovec

Důkladná rekonstrukce zcela zasutých fakt o rozhodném momentu v průběhu první světové války uvádí do důvěrna prohloubený pohled na povahu šifrovací práce i rozsahu možných dosahů, v nichž se pohybuje nebo pohybovat může. Obarvení filmových záběrů z první světové války propůjčuje těmto záběrům další rozměr jejich vypovídacích možností. Skutečnost německých záměrů a jejich úvah o zainteresování Mexika a Japonska do protiamerických aktivit pro mě byly objevem nových naprosto neznámých faktů. Lidská zvídavost je obdobnými díly nejen povzbuzována, ale přímo vybuzována. ()