Bežec

(festivalový názov)
  • USA Runner
USA / Nemecko / Francúzsko, 2022, 76 min

Osemnásťročná Haas sa vyrovnáva s náhlou smrťou otca a život sa jej nečakane zmení pri plnení jeho posledného želania – aby bol pochovaný vo svojom rodnom meste pri rieke Mississippi. Tam stretáva Willa, samotára s tvorivou dušou, ktorý pracuje, aby podporil svoju vzdialenú rodinu doma. Dve osamelé bytosti nadviažu priateľstvo, ktoré je pre nich výzvou poznačenou láskou aj stratou. Režisérka šikovne a s citom rámcuje rozľahlosť americkej krajiny a mieša súcitný realizmus s filmovou poéziou. Filmársky výnimočný Bežec je úprimný príbeh, ktorý sugestívne zachytáva vzácne a zmysluplné puto medzi dvoma mladými ľuďmi vstupujúcimi do dospelosti. (Art Film Fest)

Swannie

Žiadny dramatický oblúk. Tento film je, matematicky povedané, priamkou. Ide od nevidím do nevidím. Bez akejkoľvek zmeny tempa alebo nálady, na rovnej čiare-ceste nenastane ani hrboľček, ani kamienok, na ktorom by poskočilo koleso bicykla. Mrzí ma to, ale v tomto som si nedokázala nájsť nič, čo by ma zaujalo. (Art Film Fest Košice) ()

kolemjdouc

Podle mě to chtělo dějovou linku víc rozvinout.Nic neříkajících záběrů tam byla tak jedna třetina natočeného.Jinak motiv o životě opuštěné dívky, která najednou zůstala na světě sama (možná že tak bylo líp, než s nemocným otcem). ()

skeptic

Dejovo minimalistický film, ktorý sa zámerne vyhýba viacerým ponúkajúcim sa (očakávaným) zápletkám či dramatickým líniám (ako si poradí s tým, že jej dom bude skonfiškovaný; coming of age v podobe rodiacej sa prvej lásky). Namiesto tých volí mlčanlivé zábery a prchavé momenty vľúdnych interakcií na pozadí procesu pochovávania otca. Smrť, šedé prostredie, veľké celky podčiarkujúce izolovanosť a osamotenie postáv, silné tiene a kamerové uhly často znemožňujúce vidieť tváre, vytvárajú atmosféricko melancholickú záležitosť, ktorú len sem-tam prekročia lúče svetlá. O to silnejšie potom pôsobia. 85-90%. ()

yvona

Strašně dlouhé bezobsažné pomalé scény. Stačila jsem si uvařit kávu a Hannah Schiller stále seděla na posteli a škrtala zapalovačem. Nejodvázanější akce byla,myslím, ve scéně kopání do igelitové tašky.....A tak nudně to pokračovalo až do nesmyslného, ale osvobozujícího konce. Fakt to nestojí za nic. ()

freddy

Americký zapadákov. Náhlé úmrtí muže, který se živil všelijak, donutí jeho dceru vydat se s jeho rakví do jeho rodného města, kde si přál být pochován. Zde nachází spřízněnou duši. Ale bude to stačit na to, aby zvládla vzít svůj život a osud do vlastních rukou? Film vypráví docela zajímavý, byť vlastně velmi jednoduchý příběh. Velkým problémem je zde ale bohužel to, jak je divákovi servírován. Dlouhé tiché scény beze slov, snaha o umělecké vyjádření něčeho, co je velmi jednoduché, dělá z filmu docela velkou nudu, která nutí k zívání a přes svou relativně příznivou délku 76 minut i k spánku. Vlastně příliš nevíme, co se postavám honí hlavou, co chtějí či nechtějí, a otevřený konec tomu také příliš nepomáhá. Mohl to být fajn film, kdyby si nehrál na příliš velkou artovku. [29. Art Film Fest Košice] ()