V jiném těle

Česko, 2022, 4 h (Minutáž: 40 min)

Réžia:

Pavel Dražan

V české populaci je několik stovek trans-lidí, kteří chtějí podstoupit změnu pohlaví. Máme šest hlavních postav. Co všechno musí snést, obětovat, čím se trápí, co to znamená pro jejich okolí a hlavně neskutečnou zátěž po ně samé... Transsexualita – módní „in“ záležitost nebo vážný problém pro člověka, který se s touto poruchou narodí?  Představíme 6 lidí, každého v jiné fázi proměny, kteří se rozhodli se svou cestou za vysněnou identitou před kamerami podělit. (Česká televize)

eraserhead666

Je asi normální, že tyhle dokumenty neřeknou všechno, co by chtěly/měli a že zde bylo přímo záměrem nic nevysvětlovat, jen zabírat a nechat jednat/mluvit protagonisty. Co vyloženě chválím je pestrý výběr protagonistů a protagonistek, nejen co se týče pohledů, ale i sociálního/společenského postavení a fakt, že se dokument nesnažil ty lidi nějak upravovat/přebarvovat ale ukazují je, jací jsou, proto je fajn, že někteří/některé z nich nepůsobí třeba moc sympaticky. Prostě lidi. ()

TroiMae

"Novou dokumentární sérií o trans lidech Česká televize pošlapala jejich důstojnost, upřela jim právo na vlastní hlas, vměstnala jejich příběhy do transfobních stereotypů a mírou bulvarizace překročila veškeré hranice vkusu." https://denikreferendum.cz/clanek/34534-v-jinem-tele-nevkus-a-bezohlednost-ceske-televize-vuci-trans-lidem ()

Fender

Je fajn, že se série snaží dostat pod pokličku života těchto lidí a přiblížit jejich strasti a cesty za přeměnou většině, ale dle mého postrádá edukativní charakter a působí nekompletně, že si z toho tématem nepolíbený a předsudečný člověk nic nevezme. Je mi jasné, že jiní lidé, kteří by mohli lépe tyto lidi reprezentovat a mají vše za sebou, mají šťastná manželství a životy, že by do tohoto dokumentu nešli a raději si střežili svá soukromí, ale právě jejich absence je si myslím dost fatální, protože by mohli být osvěžením pro edukaci. Jenže ač někteří aktéři, kteří zde byli působili normálně, tak zbytek měl pro společnost trošku kontroverzní způsob života a myslím si, že to osvětě moc nepomáhá. Oceňuji snahu ale šlo to špatným směrem. ()

Pepinec

Při sledování seriálu V jiném těle jsem si rozhodně připadal jako na jiné planetě. Panoptikum sebestředných individuí, jejichž jedinou zálibou jsou oni sami, mně nepomůže porozumět vůbec ničemu. A nemám problém tenhle projekt kritizovat, ačkoli bych tím na některých místech v dnešní době riskoval snad i žalobu. Postrádal jsem hlavně lékařské vysvětlení, protože když někdo chodí k doktorovi, tak je pacient a když necháte mluvit o problému jenom pacienta, nemusí to být úplně ono. Ať už se to týká čehokoli a kohokoli. ()

petrsv

V podstatě bych mohl opakovat, co už napsali Generi a argenson. První díly mi přišly jako dost úlet a říkal jsem si, že tohle může těm lidem spíš ubrat než pomoct. V dalších dílech aspoň divák dostane názor nejbližších, což je hrozně důležité především směrem právě k trans lidem, protože typické je právě to, že "já už nejsem x, ale y, tak to tak ber", což prostě nejde tak rychle, jak by si představovali. Je fajn točit dokumenty na toto téma, ale celkově se tento moc nepovedl. ()