V jiném těle

(epizóda)
Česko, 2022, 40 min

Réžia:

Pavel Dražan

Naši respondenti se musejí vyrovnat s mnoha problémy. Nejbližší rodina si musí zvykat a vyrovnávat se s novou situací, stejně tak jejich okolí. K tomu nastupují všední problémy, jako hledání práce a samozřejmě podstupují další konzultace s odborníky a operační zákroky. (Česká televize)

TroiMae

Abychom nezapomněli, hned v úvodu nám režisér záběry z minulého dílu připomene, jak skvěle zachytil operaci prsou. Tobiáše, jehož mantrou je „nemůžu chtít zázraky“, po zinscenovaném coming outu před spolužáky schladí ředitelka, která svému předsudečnému postoji dokonce chce dodat punc autority, že misgendrování je správné, „musí“ ho tak oslovovat, protože Tobiáš nemá právo na svou identitu a oslovení, než projde kastrací a tak pro ni vždycky bude „Simonka“. Těžko od režiséra můžeme čekat nějakou reflexi takových transfobních projevů, když si evidentně myslí to samé. Připraví sám Tobiášovi další ponižující divadlo. A tak Tobiášovi spolužáci se nyní mohou podívat na svého kamaráda s roztaženými nohama na stole, zatímco sexuolog mu vyšetřuje vagínu a kamera zabírá i monitor sona. České televizi se tímto voyerismem podařilo překonat hranici nevkusu a bulvární bezohlednosti. Vedle společnosti se trans lidé v dokumentu přizpůsobují se stejnou samozřejmostí i tvůrcům, režiséru Pavlu Dražanovi. Který nejen že jejich každodenní ponižování bez reflexe zachycuje, ale dokonce k němu sám přispívá… Když zpoza kamery zpovídá partnera Adriany a bezostyšně se ptá na to, kdy zjistil, že Adriana „je kluk“ (režisér: „Kdy jsi zjistil, že to je kluk?“ partner: „Ona je ale holka.“ režisér: „Ale fyzicky to je kluk.“). On bez váhání odporuje, že nikdy klukem nebyla a že to jsou soukromé věci. Ale režisér žádné soukromí a důstojnost protagonistek a protagonistů v sérii neuznává. Zkusme si představit, jak skvěle, lidsky, citlivě a důstojně mohl dokument vypadat, a to i se stejnými lidmi, kdyby ho netočil transfobní režisér Pavel Dražan, ale právě Adrianin partner. Ale tak nemůžeme po České televizi v roce 2022 chtít zázraky a respekt. ()