Angličanka

Cesty Eliho Whippa, vysloužilého zvěda a člena kmene Pawnee, se zkříží s Angličankou Cornelií Lockeovou, která se chce pomstít muži, jenž je podle ní zodpovědný za smrt jejího dítěte. (HBO Max)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (7)

Angličanka (2022)

Ještě odpoledne on visel přivázaný na laně, ona ležela po ráně pěstí v prachu cesty. Oba je čekala smrt, je večer a přece tu oba stojí. Mrtví jsou ti okolo. Indiánský zvěd kavalerie Eli Whipp a anglická lady Cornelia Locke, která uplynulé události vnímá jako znamení, že by měli cestovat společně. Zatímco on svou službu u americké armády končí a sní o tom, že se usadí na svých vlastních akrech půdy někde v Nebrasce, ona se bez plánu a znalostí prostředí objeví uprostřed ničeho s brašnou plnou peněz a spalující touhou potrestat muže, který stojí za smrtí jejího syna. Řada odboček, které (zřejmě a snad) dostanou smysl, dlouhé záběry, drobná gesta, dialogy plné mumlání a řada scén, ve kterých se kromě pár výstřelů (nebo šípů) vlastně nic moc jiného nestane. Tvůrci si v tom všem libují, otázka ale, co na to divák, protože to ke sledování není úplně nejsnazší. Po celou sérii každopádně platí, že každý druhý záběr, každý několikátý nápad s umístěním kamery nádherně nasnímaných scenérií a sytých barev by se dal zarámovat na zeď. Navíc to má Emily Blunt. Ve výsledku očistná meditace, atypická skládačka i jistá pachuť. ()

Co chceš a co potřebuješ (2022) (E01)

Ještě odpoledne on visel přivázaný na laně, ona ležela po ráně pěstí v prachu cesty. Oba je čekala smrt, je večer a přece tu oba stojí. Mrtví jsou ti okolo. Indiánský zvěd kavalerie Eli Whipp a anglická lady Cornelia Locke, která uplynulé události vnímá jako znamení, že by měli cestovat společně. Zatímco on svou službu u americké armády končí a sní o tom, že se usadí na svých vlastních akrech půdy v Nebrasce, ona se bez plánu a znalostí prostředí objeví uprostřed ničeho s brašnou plnou peněz a spalující touhou potrestat muže, který zabil jejího syna. Rozjezd (dle očekávání) pomalý a komorní, jsem zvědavý hlavně na to, jak se s další žánrovou proměnou popere Emily Blunt. ()

Stezka mrtvých (2022) (E02)

Vysloužilý indiánský zvěd a anglická aristokratka minule utvořili nepravděpodobné spojenectví a zahájili pestré dobrodružství plné odboček, které (zřejmě a snad) dostanou smysl. Dlouhé záběry, drobná gesta, dialogy plné mumlání a řada scén, ve kterých se kromě pár výstřelů (nebo šípů) vlastně nic moc jiného nestane. Tvůrci si v tom všem libují, otázka ale, co na to samotný divák. Nedlouho poté, co najdou osiřelé dítě a druhé „na cestě“, se jejich cesty (zřejmě jen na čas) rozdělí. Přitom padouši čekají za každou zatáčkou, aby dotyčného okradli, zabili, ukradli koně nebo něžnější pohlaví znásilnili. Mimochodem úvodní animovaná scéna skvělá. ()

Lační supi (2022) (E03)

Právě vzniklé město ve Wyomingu, léta páně 1890. Šerif Marshall má plné ruce práce, zatímco Cornelia dál putuje nehostinnou krajinou sama. Záhy ovšem zajistí, aby bylo o dva sirotky postaráno. A ví, že Eli „tam někde“ je, zatímco se oba dál setkávají v loudavém aranžmá s nejrůznějšími útrapami. Mezitím se objevují další postavy, sledujeme dobrodružství jiných lidí, a zatím nám není jasné proč. Určitě jde ale o propracovaný systém motivů a drobných nápověd, jejichž čas teprve přijde. Tedy snad. Rozhodně tak nejde o klasický western. Otázkou zůstává, co na to divák, protože to ke sledování není úplně nejsnazší. ()

Raněný vlk (2022) (E04)

Nejprve to pozitivní, co ostatně platí po celou sérii. Každý druhý záběr, každý několikátý nápad s umístěním kamery nádherně nasnímaných scenérií a sytých barev by se dal zarámovat na zeď. Jinak je tenhle díl dost komorní, respektive plný dialogů a prakticky jen se dvěma lokacemi. Vracíme se časem zpět, kdy proběhne rozprava mezi trojicí mužů a trojicí kavaleristů s následným masakrem indiánů. Pak dojde k přesunu do Anglie, kdy setkání dvou lidí vyvrcholí pohledem na do klubíčka schoulenou Emily Blunt. Události z toho dne budou mít (jednou) za následek smrt jejího syna. Hodně pomalý díl k zamyšlení, který ale rozhodně nesedne každému. ()

Puška na bizony (2022) (E05)

Brutalita, sarkasmus, intimita. Póni Eli si moc dobře uvědomuje, že se nemá kam vracet, ví, že bez uniformy bude jen špinavým indiánem. Cornelia zase ví, že její tajemství brzy vyjde na povrch. Z jejího odhodlání přecházíme k nekompromisní pomstě, ale je to stále v onom táhlém loudavém podání, u kterého se navíc skáče tam a zpět, postavy se objevují a zase mizí, nejrůznější náznaky je třeba uchovat v hlavě pro pozdější použití. Holt očistná meditace a atypická skládačka pokračuje. A kameramanská práce se světlem, zářivými barvami či zvířeným prachem je nadále skvostná. ()

Milovaný (2022) (E06)

Ona měla společenské postavení a peníze, přesto si svůj osud nemohla vybrat, stejně tak se svou barvou kůže on. Je tu závěr, kdy se příběhové nitky po řadě odboček a náznaků uzavřou. Cornelia moc dobře zná všechna stádia onemocnění syfilis, a hlavně co ji čeká s terciární fází. Teď je ale tady a konečně může potrestat muže, který „stojí“ za smrtí jejího jediného syna. Někdo bude vytahovat oba palce nahoru, já, ač se považuju za poměrně trpělivého a vnímavého diváka, se jisté pachuti nezbavím. ()

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

19.10.2023

Režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny, Black Adam) si již poněkolikáté zopákne spolupráci s produkční společností Seven Bucks Dwaynea Johnsona a pro studio MGM nyní natočí snímek Kate Warne. Hlavní… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD