Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol, dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Filmová dráma v hlavnej úlohe s Tomášom Töpferom odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa. (Continental film)

quokam

Hodnoceni zde je podle meho nazoru nespravedlive nizko. Osobne filmu vytykam dve, tri veci: na ceske pomeru opet typicky strasidelny postsynchron. Kde je ta vychvalovana ceska dabingova skola? Kdyz hlas a mimika tvare se dramaticky rozchazeji, boli to usi i oci. Dale si myslim, ze film mek zahrnout vznik Charty 77. Pokud by se to neveslo do jednoho filmu, melo se to rozvrstvit do dvou. Sance na plne zmapovani vzniku normalizace tim byla promarnena.  Hluse vyzniva i snaha filmaru vysvetlit Kriegrovy postoje v roce 48.  A do tretice si myslim, ze tvurci se prilis pitvali v psychickych procesech pana Husaka, ke kteremu se zachovavaji nespravedlive. Oportunistou byl, obvineni ze zbabelosti a vydiratelnosti je vsak treba mit podlozeno lepe nez kristalovou kouli. Doufam, ze prameny podlozeny maji tvurci i dalsi vedlejsi temata. Osobne si myslim, ze Svoboda s Husakem v Moskve dosahli maxima mozneho. Celkovy dojem z filmu 7.5/10. ()

Hanka_M

Slušný a poctivý film založený na výborném scénáři a místy dobrém hereckém obsazení. Maska T. Topfera se mi, přiznám se, úplně nelíbila - respektive, nepůsobila na mne věrohodně a je opravdu hodně vidět ta "maskérská práce". Ale jinak se mi film celkem líbil, protože pracoval velmi dobře s informacemi a emocemi. Pro mne je to hodnověrný obraz doby, byť hlavní hrdina a jeho příběh se z hlavního dramatického jednání vytrácí a na konci se zase vrací - režijně mi to přijde tak trochu krkolomě uchopené. Vzbudilo to ve mě zvědavost, jak to tenkrát asi bylo. Politicky je to velmi zajímavé a drží si to celkem i odstup a nadhled. Nicméně je jasné, že Nikolaev už má to nejlepší za sebou. ()

Marek.Skalka

U hodnocení podobných politicky motivovaných filmů jsem vždy zdrženlivý. Těžko soudit, konečně na Hradě máme soudruha, který právě proti podobným 'revanšistům' bojoval do roztrhání těla. A také Zvací dopis se mi vkrádá do hlavy.... Dnes máme to samé, jen se to trošičku pootočilo. Ačkoli soudruh na Hradě je stále a vlastně i důvod pozvání cizích vojsk je velmi podobný - vše ve jménu obrany a zajištění 'správné' budoucnosti země. Neumím to oddělit od filmu. Ale Tomáš Töpfer se mi ve filmu líbil, stejně tak výprava a masky obecně. No a scénář... to je další věc k diskuzi. Ovšem celkově proto dávám jen dvě hvězdičky. A asi i trochu neprávem. ()

milos.bradik

První pořádná snaha o to ukázat srpnovou invazi a celé její pozadí. Téměř dokumentárním způsobem zobrazené období našich dějin, kterému se zatím filmaři poměrně vyhýbali. ()

Jan78

Hodně jsem se na tenhle film těšil. František Kriegel je osud ještě zajímavější, než Ludvík Svoboda. Film je hodně o Srpnu 68 a málo o Krieglovi. Moc mi chybělo vysvětlení, že jej z komunistické strany vyhodili za projev, kde všem pěkně připoměl, co vlastne ONI v Moskvě podepsali.. Projev který se šířil jako samisdat hlavně mezi komunisty a to Kriegel chtěl. Jeho závěrečný projev četla polovina komunistické strany a konečně se dozvěděla co zhruba soudruzi podepsali, protože jinak byly Moskevské protokoly tajné. Tenhle projev udělal z Františka Kriegela superstar u poloviny národa. A to je ta druhá věc, co mi ve filmu chybí, superstar podepsala o 7 let později Chartu 77. Možná právě proto na Chartu režim tak hystericky reagoval. Reagoval by na ni takhle poz podpisu muže, který kdysi cosi tajného nepodepsal? Dubček jehož jméno skanduje ulice se ve filmu jen hroutí, blábolí a je nepochopitelný. O tom, že nechal všechny ty lidi na Václaváku co skandují jeho jméno zmlátit v Srpnu 69 ani slovo. Husák je zde konečně ukázán jako ten, který situaci využil a na všechny kamarády, kteří mu předtím pomohli se vykašlal. Ludvíka Svobodu jsem ve filmu nepochopil, škoda. Spolu s filmy TOMAN, POUTA a seriálem České Století je Muž, který stál v cestě něčím, co byste měli vidět, protože na Vás ta doba šáhne až mrazí.. PS: Taky Vám ta ruština ve filmu přišla nějaká podivná? ()

biscuit

Trochu nekriticky a malinko účelově tomuhle čtyřhvězdovýmu filmu solím pět. Přes počáteční rozčarování nad obsazením musím říct, že i tahle věc, která mi jako jediná výrazněji vadila, si během první půle sedla. Jastrabanův Husák byl dokonce, řekl bych, famózní. Kamera, scéna a vizuál (dle mého vkusu) 1*. | Mimochodem, marně jsem tam hledal Milouše Jakeše, mého oblíbeného bolševického maskota... ()

711

Mrdky russký jedinej dobrej russák je mrtvej russák všechno jsou to stejní sráči což nám teď opět dokazuje čůrák Putin ()

Petbrab

Knihu jsem přečetl tzv na jeden nádech. Proto jsem se těšil na film. Ale bohužel zavládlo menší zklamání. Podle mého názoru režisér příliš tlačil na to, aby byl vidět rozdíl Kriegel vs ostatní. Možná měl i vysvětlit, jak to bylo ve skutečnosti s fotkou Rivy Kriegelové v koncentračním táboře. ()