Newmanove modré oči

(TV film)
  • Česko Newmanovy modré oči (viac)

Jeho krása, mužnosť, inteligencia a aj farba jeho očí prenasledovali Paula Newmana celý život. Herec, otrávený neustálymi poznámkami k svojej zjavnej príťažlivosti, robil všetko pre to, aby sa vymanil zo stereotypu zvodcu. Aj v jeho najnesympatickejších rolách však dokázal okúzľovať filmových divákov po celom svete. (RTVS)

andrii

Frajer z luk, polí man. Kluk s pílí, moudry postav, co měl výstavní look, kterým se strefil do diváctva, který vytřel zrak samotné obloze, nebi. I chrpy se shlukly, sebral jim barvy, pro svůj typický "ňůňo" odstín, smyslný, smyslový znak. ()

castor

Dvě modré tůně, sympatická povaha, velkorysý, uvědomělý i nesmělý chlap. Ve válečných letech nastoupil vojenskou službu s nadějí, že se stane pilotem. Ač měl pozoruhodně modré oči, byl barvoslepý. Nakonec létal, ovšem jen jako radista. Po válce se zapsal na vysokou školu, vynikal v mnoha sportech, zároveň ho pohltilo divadlo. Zatímco za svůj první hollywoodský výkon (z roku 1954) se omluvil, ještě koncem 50. let díky kouskům Někdo tam nahoře mě má rád, Dlouhé horké léto a Kočka na rozpálené plechové střeše zaujal diváky i kritiky. Postupně si přál upevnit svou uměleckou nezávislost a založil vlastní produkční společnost. Upoutal i režijní prací, jeho filmy se zabývaly choulostivými a poměrně neobvyklými tématy. Přišly také dvě legendární spolupráce s Robertem Redfordem. Fajn průřez, jen nechápu, proč nešly filmy chronologicky. A pokud vzpomínání, mohli tvůrci zajistit „zajímavější“ kolegy a spolupracovníky. ()

marhoul

Maminka Tereza z Humenného= TOP! Stručně pojatý, komplexní dokument. Paul Newman si pozornost uměl urvat zcela přirozeně, s tím zřejmě souvisí, že jsem se od displeje neodlepila ani v pozdní hodinu. Dříč, rovňák, sympoš, fešák. ()

Marze

Velice společensky a uvědomělý herec. Takový Ronaldo ve filmovém světě z nějž je cítit, že má prostě kinematografii rád. Dokument na České televizi. ()

rikitiki

Francouzi si natočili dokument o americké herecké ikoně. No, když je to baví…..  Jde spíš o letmý přehled Newmannových filmů a stejně tak letmý pohled na Newmannův život, který se výrazněji soustředí na jeho aktivismus a práce pro charitu. Jo, byl to chlap! – Krásný, talentovaný, normální až skromný a ještě štědrý a zapálený pro dobrou věc. Takových moc není. ()

Padme_Anakin

Skvělý herec, přitažlivý muž, krásné oči, podmanivý hlas.. Moc pěkně zpracovaný dokument, průřez jeho kariérou od začátků až k poslednímu filmu, zmínka o režisérské stoličce, pár detailů ze soukromého života a několik velmi hezkých fotografií.. Příjemné ohlédnutí za sympatickou i zajímavou osobností, u mě spokojenost.. ()

jedna_vrana

Názov v angličtine mi lepšie vystihuje podstatu dokumentu o Paulovi Newmanovi. „Behind Blue Eyes“ = Za modrými očami. Autori sa pokúsili priblížiť nám svet tak, ako ho Paul vnímal, od pomerne známych faktov (maminka Terézia Fecková pochádzala od Humenného; politické názory herca a jeho aktivizmus). Prináša však aj postrehy ľudí, ktorí ho osobne poznali. Dozvedáme sa o tragédii jeho syna, o tom, ako si strážil svoje súkromie a od istého dňa prestal dávať autogramy. Obohatený o ukážky filmov vám nakoniec zostane pocit, aký dobrý človek to bol. Ešte jednu vec som si uvedomila. Čo sme to urobili s jazykom? Tá krásna pomalá angličtina podaná Newmanovým hlbokým hlasom... To isté si uvedomujem pri starých českých a slovenských filmoch. Dnes sme rýchlosť a skratkovitosť nášho vyjadrovania posunuli na hranicu, že občas musím zvyšovať hlasitosť a niekedy si scény aj viackrát prehrať, aby som správne pochopila ich obsah. Kamsi sa ponáhľame... ()

mach333

Paul Newman byl pro mne frajer, aniž by se o to nějak snažil. Pro mne velký sympaťák. Díky dokumentu člověk trochu pronikl do jeho duše a mé sympatie se jen prohloubily. Škoda jen, že to nebylo obsáhlejší. ()