Reklama

Reklama

Emily

  • USA Emily (viac)
Trailer 1

Obsahy(1)

Emily je životopisný snímek, který se nám snaží vyprávět o mladém životě Emily Brontë (Emma Mackey), kdy hledala svoje místo ve světě a dělala první kroky k tomu, aby se stala známou a slavnou spisovatelkou. (HanzoBureshi)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (16)

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Pekná dobová atmosféra s veľmi vydarenou výpravou. Ale to sú bohužiaľ tie najväčšie prednosti filmu. Po dejovej stránke to nebolo nič výnimočné, keďže to malo také bežné dobové prvky ako ženská túžba po vyniknutí, pocit nedocenenia či zakázaná láska. Celé to ťahá dopredu jedine samotná inšpirácia zo života sestier Brontëových, ktoré sa svojim talentom preslávili v Británii, a neskôr prakticky po celom svete. Veľká škoda, že zomreli v takom mladom veku a nemohli svet obohatiť aj ďalšími svojimi dielami. ()

vydumnica 

všetky recenzie používateľa

Celkom nechápem tento nový trend zvoliť si nejakú známu osobnosť z histórie, o ktorej veľa nevieme a vymyslieť si o nej fiktívny príbeh, hlavne len nech ten scenár je dostatočne lákavý pre divákov. Potom pomenovanie životopisný nie je celkom presné. O Emily Brönte som sa viac dozvedela z Wikipédie ako zo samotného filmu. Emily je čistá fikcia. Dielo Wuthering Heights bolo najskôr publikované pod pseudonymom Ellis Bell, čiže v nijakom prípade Emily Brönte, ako to film prezentuje hneď v úvode. Už to považujem za veľkú chybu! A chýb sa tu veru dá nájsť viac než dosť. Viktoriánske Anglicko, postavenie ženy v spoločnosti v tej dobe, správanie hrdinky vo filme je z môjho pohľadu len ťažko predstaviteľné - jednoducho ma tento film nepresvedčil a to vôbec! Už len také detaily ako rozpustené vlasy, snáď sa mýlim, ale ženy vtedy nosili vlasy stále vyčesané, ak nerátam večer pred spaním. Emily je vyše dvojhodinový film, ale pripadal mi dvojnásobne dlhší, čo nie je dobré znamenie. Emily ani Charlotte mi neboli vôbec sympatické a to ich obidve (reálne osobnosti) rešpektujem, čítala som aj Búrlivé výšiny aj Janu Eyrovú. Emily Brönte v podaní Emmy Mackey nie je Emily Brönte. Je faktom, že Emily bola veľmi veľmi hanblivá, tichá, uzavretá a mimo vlastnej rodiny neudržiavala takmer žiadne kontakty. Nedokázala žiť mimo domova, bola neprispôsobivá, nemala rada zmeny. V jednom dokumente o jej živote bolo zmienené, že v dnešnej dobe by jej pravdepodobne určili diagnózu na spektre autizmu. Táto Emily je smelá, dosť odvážna, rebelka, nebojácna a niekedy až drzá. O jej talente je tu toho dosť málo! Neviem čo presne sa Frances O'Connor (režisérka a scenáristka v jednej osobe) snažila povedať. Každopádne film moje očakávania nenaplnil. A čo môžem pochváliť? Páčilo sa mi prostredie a to, že sa nakrúcalo naozaj na miestach v Yorkshire, kde žili sestry Brönte. Za zmienku stojí aj hudba a moju pochvalu dostáva aj to, že politická korektnosť tu nemá svoje miesto. Životopisné filmy hodnotím prísnejšie, najmä ak ide prevažne o fikciu, preto môžem dať nanajvýš 2* a je možné, že aj menej. Ozaj zaujímavé je, že Emily zomrela v mladom veku a to len pár mesiacov po bratovej smrti a o rok neskôr zomrela aj Anne - v tomto filme jediná sympatická postava, mohla dostať aj viac priestoru. Anne a Emily mali veľmi pekný vzťah, to mám z Wikipédie. A odpoveď na otázku, čo bolo inšpiráciou pre Emily, keď písala o láske Cathy a Heatcliffa, sa aj tak nedozvieme. ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Veľmi pekná hudba, ktorá k historickým formátom musí patriť. No a postupná premena takej jarnej duše na depresiu. Takú, akú sestry Bronteové svojimi románmi a mysľou priniesli. Nič pre dnešného diváka, ide o prázdny príbeh, ktorý je osobný, ktorý je v hlave toho človeka. A tá hlava nebola celkom v poriadku a zažila si svoje kúdele od ópia, ale aj týfus, tuberkulózu, potom rôzne rodinné historky a izoláciu, väčšinou psychickú, čo sa ani nečudujem, keď zomrela aj následkom pitia vody kontaminovanej stekajúcimi vodami z kostolného cintorína. To bola ale doba! ()

Adramelech 

všetky recenzie používateľa

Je chvályhodné sepisovat životopisy známých osobností. Třeba o F. M. Dostojevském nebo o Franzi Kafkovi vyšly celé stohy životopisné literatury. V dobách, kdy neexistoval internet, psali lidé hodně dopisů, které se často dochovaly, takže je z čeho čerpat, nemluvě o tom, že o některých osobnostech sepsali lidé, kteří je znali, i své vzpomínky na ně. V angličtině bude jistě existovat nějaká životopisná kniha o Emily Brontëové, i když její autor dost možná zpracoval životopisy všech literárně činných Brontëovic sester do jednoho svazku. Naproti tomu životopisné romány a životopisné filmy ve mně vzbuzují rozpaky. Jednak pochybuji o jejich historické věrnosti, jednak mám pocit, že jejich tvůrci jaksi parazitují na životech jiných osob, a to osob, které se proti tomu už nemohou bránit, protože jsou mrtvé. Odkud vědí filmoví tvůrci, že Emily v nějaké situaci řekla nebo udělala právě to, co se ukazuje ve filmu? Mám podezření, že si to vymysleli. Kromě toho nejsem ani znalcem díla Brontëovic děvčat. Román Na větrné hůrce si už asi sotva přečtu, protože množství knih, které ještě stihnu přečíst, lze sotva počítat na metrické centy, a odborná literatura má přednost. Tento týden jsem přitánul z antikvariátu knihy Kult und Magie der Indianer Südamerikas (Alfred Métraux, Gifkendorf 2001) a The Sacred Scriptures od the Japanese (Post Wheeler, New York 1952), takže, milá Emily, máš prostě smůlu, tvůj životopis někde na Amazonu nebo na AbeBooks shánět nebudu. Vzal jsem tedy zavděk filmem i s tím vědomím, že kdyby mi tam jeho tvůrci servírovali nějaké báchorky, tak to kvůli svým mezerám ve vzdělání stejně nepoznám. Film nakonec docela ušel. Chválím zejména herecký výkon představitelky hlavní role. ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Zatiaľ som nevidel krajší a úprimnejší a po všetkých stránkach čarovnejší film z tohto obdobia ako je Pýcha a predsudok s Keirou Knightley. Emily je životopisný film a tak hoci je to romanca, je tam zároveň aj dramatickejší a tragickejší nádych.. Mám taký pocit, že v tých životopisných filmoch žili takmer všetci totožné životy. Zvraty sú predvídateľné a nezaujímavé a nevyváženosť Emily ako ženy čo tvorí a naivného dievčaťa, ktoré zažíva úprimnú lásku je tak v rámci celého príbehu značne nevyrovnaný. Natočené je to rutinne, hoci O´Connor má určitú víziu a niektoré veci sú nápadité ( noc s maskou, alebo finálna montáž písania). Herecky je to na úrovni. Minimálne Mackey a Jackson- Cohen to celé ťahajú a ich chémia je citeľná. Len to asi nie je môj žáner. A už dlho sa mi nestalo, že by som si vo filme uvedomoval strih. Niektoré seky ma doslova vytrhávali z pomalého tempa filmu do uvedomenia, že sa na to vlastne doma pozerám Ale neľutujem, že som to videl. ()

Galéria (26)

Zaujímavosti (9)

  • Několik postav vyslovuje jméno Bronte špatně jako „bron-tay“, jako by to bylo francouzské jméno. Ve skutečnosti se vyslovuje „brontee“. Jejich otec byl Ir a původně se jmenoval Brunty, ale změnil si pravopis. (Johnny.ARN)
  • Ve filmu je Emily často oslovována svými dvěma křestními jmény Emily Jane (Emma Mackey). (Johnny.ARN)
  • Sestry Brontëovy své romány vydaly pod mužskými pseudonymy. Charlotte (Alexandra Dowling) jako Currer, Emily (Emma Mackey) jako Ellis a Anne (Amelia Gething) jako Acton Bell. Nakladateli svou pravou identitu dokázaly rok po vydání románů pomocí dopisů adresovaných jednotlivým Bellům. Veřejnosti identitu všech tří sester odhalila Charlotta v roce 1850, po smrti obou sester, v předmluvě k novému společnému vydání „Na Větrné hůrce“ a „Agnes Grey“. (TroiMae)

Reklama

Reklama