Zlatá labuť - Série 1

(séria)

bourec

Tenhle seriál sem považoval za ambiciózní projekt, trochu dražší, a s jasným záměrem začátku, a hlavně jasnýho, gradujícího konce. Bohužel má v tuhle chvíli seriál natočeno osmdesát dílů, a podle úspěchu možná budou další. Proč. To opravdu diváci v Čechách jsou ještě primitivnější než já, a chtěj tenhle hloupej koncept. Ono je to jasný. Do toho obrovskýho množství dílů se to rozplizne, a je to taková natahovaná, nekomfliktní nuda k žehličkám a podobnejm domácím hrátkám. Dnes to byl můj poslední díl. 30%. ()

yarca

Nostalgicky vzpomínám na Vávrův film „Šťastnou cestu". Odehrává se v obchodním domě Bílá labuť, který byl v době svého otevření v roce 1939 největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě. Na ploše 93 minut dokázal Vávra plasticky a poutavě převyprávět osudy pěti prodavaček, které, i když všechny pracují v jedné firmě, jdou každá svou vlastní cestou za svým životním cílem. V hlavních rolích Mandlová, Gollová, Vítová, Štěpničková a Dítětová. Chvílemi komedie, chvílemi až mrazivé drama. Oproti tomu se tu rodí nekonečný seriál. Zatím má téměř 40 epizod, ale jak znám své pappenheimské, nejspíš u toho neskončí. Mně osobně to celé silně připomíná jiné vztahové seriály. Takže za mě klasická telenovela v luxusních kulisách. K žehlení ok... (Přítel se mě zeptal, proč na to koukám. Okamžitě jsem kontrovala hláškou z Vratných lahví: „A žehlil jsi někdy?") ()

fabecc1222

Ale jo, já jsem zatím spokojen. Vypadá to, že Nova vytahuje do našeho rybníčku dost možná nejlepší klasickou mnohadílnou vztahovku od dob Letiště. Zaobalení do válečného kabátu je pochopitelně jen čistě takovým ozvláštněním všech těch doktorů nebo policajtů. A je fakt, že to docela zabírá. Jasné, Panství Downton se kvalitativně nekoná, ale to asi ani nikdo nečekal. Ze začátku je to docela maglajz v postavách, někoho totiž napadlo, že by bylo fajn obsadit v podstatě všechny naše seriálové herce do jednoho díla, takže tu máme snad desítky postav, kdy každá má svou dějovou linku. Jakmile se ale vykrystalizuje hlavní linka, tak to docela šlape. Je teda škoda, že závěr vlastně nic moc nevyřešit, a že se budeme i v další řadě pořád točit okolo toho samého. ()

Adri.

Na První republiku to sice nemá, ale i tak příjemně koukatelný seriál, spíše jeden z těch lepších, co tady v Česku vznikají. Kulisy a kostýmy nádherné, příběh sice jednodušší, nikoliv však hloupý. Někteří herci skvělí, navíc dobře zapadající do tehdejší doby, někteří však o trochu míň, hlavně co se hlavní hrdinky týče, což je za mě trochu problém. Ne že by hrála vyloženě špatně, ale namísto dívky ze třicátých let v ní stále vidím tu starostlivou maminku z Kukaček. ()

Merkin

Je to rádoby jednoduché a teoreticky o ničem, příliš přeslazené a příliš durové na tu mollovou dobu, v níž se to odehrává. Ovšem, po dlouhé době jde o věc s opravdu propracovanými kostýmy, interiéry, dialogy, které netrhají uši, mixem herců, mezi nimiž nezklamávají staří bardi a zároveň překvapují neokoukané tváře. Myslím, že tento tým umělců si rozhodně zaslouží ocenit za to, že navrátil televizní tvorbě alespoň zčásti punc zašlé slávy. ()

• Plukovník SS Gruber (Jaroslav Plesl) má límcové označení „Standartenführer“, avšak nárameníky majora (Sturmbannführer). Na uniformě mu také chybí označení SD (jakožto „velitel Prahy“ byl pravděpodobně členem SD, jinak by mu nebylo podřízeno Gestapo). (Albi70)
  • Pan Mašek (Robert Mikluš) si v restauraci objednává carpaccio. To však bylo v Itálii „vynalezeno“ až v roce 1963. (Figuska)