Právě jsem zabil tátu

• USA I Just Killed My Dad
USA, 2022, 2 h 7 min (Minutáž: 37–46 min)

Anthony Templet zastřelil svého otce a vůbec to nepopírá. Důvody jeho činu jsou ale složité a jejich dosah jde daleko za rámec samotné rodiny. (Netflix)

dan4815

Další dokument z řady překvapivých počinů, kde vše je nakonec úplně jinak. Tušil jsem to, ale nečekal jsem, kam vyprávění příběhu zajde. O případu jsem vůbec nevěděl, o to větší úžas počin může vyvolat. Po celou dobu si divák stále dokola pokládá otázku - kdo za tu smrt může? Byla oprávněná? V této rovině se mi dokument líbí, není to jenom jednostranné nahlédnutí na případ. Na druhou stranu Borgman přichází s něčím, co má spíše vyvolat emoce. Cílí to na diváky, kteří se vyžívají v mezilidských vztazích. Ona tíživost životní situace je citelná, chvílemi chtěně nepříjemná. Vidět rozklad rodiny, mezilidských vztahů a lidské osobnosti (Anthony už asi nikdy nebude cítit to, co běžné lidé, navíc sociální interakce pro něj musí být velmi těžké). Nicméně nutno dodat, že kdyby přišel s větší várkou informací o samotném provedení, o forenzní analýze a psychiatrického nahlédnutí na diagnostiku Anthonyho, byl bych o mnoho spokojenějším. Delší stopáž mi nevadila, nemohu se však ubránit pocitu, že mohla být využita mnohem lépe ve smyslu informativního nahlédnutí do vyšetřování. ()

SAINTS

Dokument Skye Borgman sleduje príbeh 19-ročného chlapca,ktorý zabil svojho otca a potom sa sám nahlásil polícii.Z premisy je zrejmé že to nie je žiadne tajomstvo pokial ide o to kto je vrah,ale skôr sa pozornosť sústreduje  na to,prečo k takému ohavnému činu došlo.Tento trojdielný dokumentálny serial skúma psychiku Anthonyho pred 3 Junom 2019,ked zastrelil otca a cestu jeho metálnych a emocialných následkov.I Just Killed My Dad je srdcervucí príbeh o duševnom týrani a nutenej izolácii.Jeho nevlastná matka mohla prenho urobiť aj viac.Ak by nezabil svojho otca,zrejme by zomrel on sám.Spravodlive by bolo,keby jeho otec prežil a strávil zvyšok života za mrežami,smrť bola pre tohto tyrana až príliš dobrá.Ludia čo sa zaujímaju o kriminálne dokumenty určite nebudu lutovať. ()

rublik05

Zajímavý true crime, který má však jednu zcela zásadní nevýhodou, a sice že klade mnohem větší důraz na názory a dojmy účastníků na úkor reálných důkazů. Dokument tedy není primárně o spáchaném zločinu, nýbrž o okolnostech, které k němu vedly. Na jednu stranu má divák možnost vidět, co se v rodině zhruba odehrávalo, já osobně bych však ocenil více podrobností o samotném činu, o vyšetřování a následném soudním řízení, zkrátka aby tvůrci šli více do hloubky a jen neklouzali po povrchu. Nešlo si nevšimnout i absence nějakého nestranného zhodnocení celé situace, což mi v té záplavě emocí a lehké snahy o vyvinění docela chybělo. Celková stopáž by klidně mohla být o půl hodiny kratší a ničemu by to nevadilo, ba naopak by to prospělo poutavosti a spádu. Anthony si podle mě zasloužil lepší zpracování svého nesmírně silného životního příběhu. 5/10. ()

DonBraso

Škoda, že je to zbytečně zdlouhavělé. Templet vyhrál i prohrál zároveň. Pro některý nový začátek konce..možná. Tisíce dětí určitě má přesně tohle jako Anthony. Dokument malinko nabádá, že zbraň dokáže vyyřešit problém, ač je vidět, že s tím břemenem bude muset chodit ještě hodně dlouho. Škoda, že není moc soudce, je to naštěstí kompenzované i z jiných úhlů pohledu na akt vraždy či sebeobrany. Prostě když už to nemusíš, tak ho střelíš. Tahle střela byla za 75% ()

Warhorr

Chladnokrevný, empatický vrah. Alespoň takhle se to zdá ze začátku. Jenže už ke konci prvního dílu se to začne všechno vyvíjet úplně jinak a my začneme poznávat skutečnost. Pokud byste byli verbálně šikanováni, fyzicky napadáni, měli totální sociální distanc, nechodili do školy, neměli žádné kamarády a byli zcela pod kontrolou a žili celý život ve strachu, zachovali byste se stejně ? A byl konečný rozsudek oprávněný ? Zajímavý mix loňskych dokumentů Motiv ? a Manipulátoři. A za toto dílo jsem obzvlášť rád. Po zhlédnutí x true crime dokumentů, kde jsme mohli spatřit selhání justičního systému, se tady rozhodlo, alespoň dle mého uvážení, zcela správně a za celkový konec jsem byl velice rád. Zajímavé je, jak v průběhu dokumentu začne prokuratura s obžalobou měnit svůj pohled na věc. I tohle je zde vzácností. Velice povedené dílo, kterému možná chybí trošku strhující tempo. ()