Seriál Čas nádejí mapuje osudy troch generácii jednej slovenskej živnostníckej rodiny, v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom deji, plnom emócií a napínavých zvratov má divák možnosť pútavou formou hraného príbehu sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko -Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie, Február 1948. (RTVS)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (9)

Čas nádejí (2024)

Okolo série se rozjelo už před časem poměrně velké haló, mělo jít o jeden z největších projektů RTVS, ale je vlastne škoda, že RTVS nepojalo takovýto dějíny epos spíše ve stylu První republiky. Tady se na porci osmi dílů řeší vše extrémně zkratkovitě. Skáče se od smrti (narození) jedné postav k druhé, absentuje nějaké větší dějinné zapojení do kontextu skrze reálné postavy nebo stěžejní události. Plus klasické problémy dějinných eposů či rodinných ság -> postavy stárnou, ale reálně to nejde moc poznat. Námětově měla RTVS v ruce seriál klidně na několik řad, každý z dílů by klidně vydal na samostatnou řadu o osmi dílech, takhle máme jako výsledek spíše klasickou dějinnou vztahovku. ()

Episode 1 (2024) (E01)

Velkolepá Slovenská seriálová událost nám právě začíná. Je vidět, že RTVS na projektu nešetřila. Výprava je na lokální poměrny opravdu velká, i vojenské scény nepůsobí lacině, problémem je v nich však klasicky tma, kdy neni nic v některých scénách nic vidět...Už dopředu je však jasné, že tohle bude primárně dobová vztahovka. Bohužel, ani tady se tvůrcům hned na začátku nevyhnou všem současným klišé, takže tu máme utlačovaného gaye, nechápavého muže starší generace... ()

Episode 2 (2024) (E02)

Nevim přesně, jestli chtějí tvůrci v rámci téhle řady obsáhnotu celé to plánované období, ale pokud ano, tak mám obavu, že se jednotlivé díly vesměs smrsknou na to, že kdo se narodil a kdo umřel a pojďme rychle dál, protože na nic víc není čas. Chtělo by to vždy nějakou nosnou linku, ideálně s historickým podtextem daného období pro jednotlivé díly. Jinak je to vizuálně opravdu pěkné, herecky obstojné, ale je to jen prostě klasická vztahovka. ()

Episode 3 (2024) (E03)

Je teda zajímavé, že předtím se děli věci v rámci týdnů, ba dnů, a teď najednou několik let časový skok a za tu dobu se vesměs nic nestalo :) Ale budiž, přechod z válečného období do klidnějšího období, ačkoliv je škoda, že značně odignorovali různá národnostní vyrovnání po konci války, což třeba zrovna na Maďarsko-Slovenských hranicích bylo mnohdy dost divoké. Tady sice máme Slovenskou gardu, a akční stránka věci se opět vyvedla, ale to je opravdu jen zlomek toho, co se všechno po válce dělo, a je věčná škoda, že příběhy postav nejsou naroubovány tak, aby mohli být do děje zahrnuty i nějaké reálné osobnosti a události. I tak si ale myslim, že díky dynamice děje je  tento díl zatím nejlepší. Konečně také dorazí očekávaná Judit, aby zamíchala dějem. Zvláštní, u prvního dílu jsem si říkal, jak jí je Viktoria Jurištová podobná, a viditelně si to myslí i tvůrci :) ()

Episode 4 (2024) (E04)

Hm, tak celou První republiku jsme vzali pěkně hopem, asi se za těch 15 let nic moc nestalo teda :) Jen klasika - sexovačky s milenkou, kterou si borec drží bokem několik let a nikdo si toho nevšimne :). V závěru už to ale začne vypadat, že se přehoupneme do další epochy, která by mohla mít znatelný vliv na vývoj postav. Na konec ještě plus za vyobrazení postavy maďarského vysloužilce, což je typ člověka, kterých se po konci 1.SV vyskytovalo spoustu. ()

Episode 5 (2024) (E05)

Za mě zatím nejlepší díl. Je fajn, že se Slováci konečně odhodlali ukázat i svou asi nejtemnější stránku historie, totiž Slovenský štát, naprostý morální odpad, ve kterém se spousta tehdejších obyvatel vybarvila. Jen teda začátek byl trochu guláš, protože pozornost se soustředí už spíše na další generaci, takže je třeba se trochu zorientovat v postavách. ()

Episode 6 (2024) (E06)

Dějově židovská odbočka, protože se skoro celý díl zaměřuje na Irenu a její působení v pracovním táboře. Je z toho cítit, že těch osm dílů je opravdu málo. V podstatě jednotlivé díly by klidně vydali na příběh na celou řadu, podobně jako to dělala třeba První republika. Tady se možná RTVS trochu unáhlila a zbytečně vše narvala do jedné řady, když je tu jasný  potenciál na mnoholetý seriál. Jinak co se týče konkrétně tohoto dílu, tak zajímavá byla určitě linka okolo doktora (Hajdu) a výměny dětí, nedokážu posoudit, jak moc dobově reálná, ale dá se čekat, že se k ní určitě ještě vrátíme... ()

Episode 7 (2024) (E07)

Atmosférou rozhodně nejlepší díl, okořeněný ještě o notně nechutný závěr, který by zdeptal nejednoho vojáka, a nějakýmu vytěsňování vzpomínek se teda nedivim. Fajnová je tu i zimní Slovenská krajina, to je něco, co předchozím dílům určitě chybělo...Furt samé města a historické čtvrti. Však Slovensko je krásná krajina, tak se to nebojte ukázat :). Jinak neduhy z předchozích dílů se přenášejí pořád i sem. Opět příjdeme o jednu výraznou postavu úplně mimo děj. A o několik dalších dost možná směrem k dalšímu dílu, kde by se mělo opět skočit o několik let dopředu. A opět díl působí tak, že by se děj dokázal rozložit do celé jedné řady, ale v rámci jednoho dílu se prostě musí hodně skákat dopředu, aby se vše vešlo. ()

Episode 8 (2024) (E08)

Poslední díl víc než jako finále působí spíše jako další klasický díl z běžné řady. Nic moc se neuzavírá, naopak, zůstává dost otázek, tak nevím, jeslti tvůrci plánují další řadu. Opět se musíme smířit s tím, že se hodně skáče v čase dopředu a řeší se věcí zkratkovitě. ()