Tragická smrt kluka na sídlišti Athena vyvolá otevřenou válku, ve které se nejvíc angažují jeho starší bratři. (Netflix)

Miroslav.Zac

Jak zmínili i další hodnotící, je to BOMBA film. Bomba, jež ve Francií tiká už několik desetiletí, tady konečně vybuchla a pořádně masakruje! Film končí v nejlepší možné chvíli a nechává na divákově představě, jak by to celé dál pokračovalo... tradicionalistická, republikánská Francie umírá v ohni! Ať žije chaos!!! (tohle dokáží natočit jen Francouzi) ()

Poga

A mohol to byt tak dobry film, dokonca par naznakov s presahom k spolocnosti sa v nom objavilo. Ale skoda, pretoze je to zly podpriemer. Prvych 15minut parada a potom uz to ide len a len dole vodou. Pri takomto filme by nam nemalo byt jedno aky bude osud ich hrdinov. Zial v Athene bola tato filmova alfa omega uplne odignorovana. ()

Polux

8/10 | Působivá sociálně-kritická sonda do osudů jedné přistěhovalecké rodiny, kterou tragická událost na začátku filmu vyšle na osudovou cestu do míst, odkud není návratu a která zaujme samozřejmě zejména svou formální stránkou (úvodní "jednozáběrová" desetiminutovka je opravdu skvostná), ovšem i po obsahové stránce dokáže toto drama o pouličním násilí diváka zaujmout. | Sázka na maximální dokumentárnost, ke které se one shot koncept hodí přímo ukázkově (viz nedávný Boiling Point), zde navíc důmyslně použit současně s klasickým snímáním a střihem (tam, kde to dává větší smysl, než kontinuální one shot) a divák má skutečně pocit, že se ocitl přímo uprostřed té nejhorší vřavy, málo známé až vyloženě neznámé herce (takže není předem jasné, kdo přežije a kdo eventuálně nikoliv), snahu vykreslit vzniklý konflikt jako jeden velký a šílený chaos jak pro vlastní postavy, tak také pro diváka, s čímž souvisí i samotný děj, který, pravda, nijak zvlášť nevyniká svou originalitou, nebo "šokujícími" odhaleními (fakt, že se zbylí bratři nakonec obrátí proti sobě je, s ohledem na jejich protichůdné postoje a odlišné sociální zázemí, jasný tak nějak od začátku), ale svým tempem (i díky střídmé stopáži) a důrazem na všudypřítomnou realističnost (včetně "utlumeného" finále s absencí nějaké pointy nebo katarze) napomáhá udržet divákovu pozornost až do konce filmu, v tomto případě vyšla Gavrasovi na výbornou. A to do takové míry, že se člověk až trochu podiví, že jde o originální dílo a film se nezakládá na nějaké skutečné události (byť inspirační zdroje jsou tady relativně zřejmé). | Celkově velice příjemné překvapení, které sice - alespoň v dohledné době - asi nepotřebuji vidět znovu, ale na první dobrou šlo o docela silný zážitek a minimálně po filmařské stránce také o zábavnou jízdu (byť téma samo o sobě zábavné pochopitelně moc není). | P.S. Kudos Netflixu za to, že zase pro jednou šel do sebe a rozhodl se pro distribuci podobné, tematicky problematické, záležitosti a nikoliv filmu, který u něj pouze někdo "odložil", protože nikde jinde o něj nikdo nestojí:-). | PeZet ()

gonzo

Po nabušeném bezstřihovém intru přichází šok: ten film nezpomalí, neubere na plynu a pořád jede ve stejně intenzivním stylu. A člověk se toho přejí. Nakonec je z toho jen dlouhý videoklip s jedním přestřeleným vývojem hlavní postavy a se srandovním, poloretardovaným demoličním expertem ()

Mukade

Veľa kriku pre nič, by sa dalo povedať. To vyvrcholenie, ten záver suuuuucked, vlastne akoby ani nebol, uťali a narýchlo to zošili tesne pred ním. ()

Venom

Zaujímaví film o Občianskej vojne vo Francúzsku, ktorý ale za mňa mohol dopadnúť aj o dosť lepšie. Fakt ako kamera bola výborná, to isté hudba a atmosféra ako trešnička na torte. Ale príbeh bol za mňa dosť shit. Jasný dôkaz toho je to že po dopozeraní som si málo čo z filmu zapamätal. Niektoré hlavné postavy tu mali celkom malo priestoru a stále to tak medzi nimi skákalo že raz bola toto hlavná postava a raz tota, a potom tota. Tak isto ani ku postavám som si nedokázal urobiť vzťah, čiže mi na nich absolútne nezáležalo. Za mna nejakých 4.5/10 ()

Sopholojong

SPOILERY "Imigrantske africko-azijske socky" (i skorumpovani "fizli") v priamom prenose! Dokonale asimilovane, univerzitami vyskolene, gentlemansky sa chovajuce stado opic juzanskych pustno-savanskych teritorii (najdu sa aj spontanni dobraci ako starsi brat, ale v mierke 1:10, aby boli neskor zosrotovani nenavistou a hnevom tiez). Dokonale "vysustruzena", uvodna jednozaberova proceduralka od policajnej stanice az po "estate" so skvele ozvucenym titulkovym nabehom "Athena". Takychto "deakinsovskych" laskominiek  a majstrstykovych scen je tu este pozehnane ("exit" s kokainom, Abdel hlada brata - tie deti medzi dymom a vybuchmi su sila!, "pastovacka" pri smetiakoch, spomaleny zaber nabiehajucej roty policajtov s choralovou hudbou, konciaci "korytnackou" v obkluceni je unikatny!, zapalna flasa a hladanie "polisa", unik Abdela s policajtom, argumentovanie a odbachnutie Karima, Abdel "going dark side", otvorenie trezoru so samopalmi, "pistlovy nervak" medzi Abdelom a Jeromem, no a zaverecny, az poeticky nasnimany, osudovy "blow up" - majstrovska scena, plus zaverecny odzbrojujuci twist s uniformami), cim mierne trpi vystavba nejakeho uceleneho pribehu, alebo nejakych charakterov  (kratucka, hrejuca scena so zahradnikom a kvetmi, "relax" vo vytahu s poranenou rukou, pohlad na obraz zastreleneho brata, unaveni policajti pri vanoch, objatie bratov, telefonat s matkou, plac nad mrtvym/zhoretym bratom, pohlad Abdela na evakuovanych z okna - sekundove vyjavy, chcelo by to minuty), ale cert to vem, pretoze emocie pracuju na zazitkove maximum. Dva roky stary "Stronghold" bol obsahovo zdatnejsi, avsak audiovizualne o dve triedy lacnejsi. Technicka brilancia s odmeranejsim, epizodickym storytellingom, ale najnervackejsou filmovou gradaciou roku, az do nekompromisneho finale. A "obrazkove" varovanie (mozno uz pomnik) europskej pospolitosti, ze mezopotamska kultura kamenovania a odovzdavania dcer za dve kozy (vynikajuco to zhrnul komentator v radiu) jednoducho nemoze koexistovat s odlahcenejsou, progresivnejsou zapadnou kulturou. PS: Introvertny pyrotechnik Sebastien rulez! ()

xardas

Skvěle natočené drama, které nápadně připomíná současné nepokoje ve Francii. Osudy tří bratrů zavražděného třináctiletého kluka zobrazuje Romain Gavras pomocí bravurní kamery a dechberoucích dlouhých záběrů, při kterých se nemáte šanci nudit. Škoda jen, že audiovizuál přebíjí samotný příběh, který proto nepůsobí tak naléhavě, jak by mohl. Fanouškům poctivého filmařského řemesla udělá však Athena velikou radost. 8/10 ()

mdf

Takové jedno bezvýznamné povstání na vsi, tady to bylo na sídlišti,kterých je ve Francii mraky,vlastně nevíte co s těmi menšinami máte dělat, kde tam vlastně nikdo nedělá,jenom se dýluje a po případě rabuje. Možná se dá jenom vyzdvihnout ta kamera. ()

sml41 odpad!

v podstate problematika štvrte a jej emigrantov, strohe, nezaujimave, kopec kecov (na FRA produkciu normalne), čo sa vlastne stalo si vycucajte s prsta, svetelne efekty vsak super-produkcia asi vykupila všetku činsku pyrotechniku....proste dalšia sračka od Netflixu, som zvedavy kedy konečne začnu točiť aj na Luniku IX. ()

tap

Videoklipová pyrotechnická jízda po francouzském předměstí. Uhrančivé. Film na vás hodinu a půl řve - čumte na to! A vám nezbývá něž spustit bradu na zem a sjet tuhle vřavu plnou nemožných jednozáběrovek s očima navrch hlavy. ()

melmoth

Athena nie je agitkou, ale dej vás môže, a asi by aj mal, rozhodiť. Takéto filmy sa netočia pre divákovo potešenie – točia sa pre jeho reakciu. Tá by bola silnejšia, ak by sa kládol dôraz na prepracovanosť scenára. Napriek tomu sa Gavras a ostatní kompetentní popasovali s témou náhlej osobnej straty ústiacej do spoločenského nepokoja viac než dôstojne. Vynikajúca technická stránka s primeranými hercami a pár intenzívnych okamihov robia z Atheny projekt hoden vašej pozornosti. Viac tu ()