Posledná žena

• Česko Poslední žena (viac)

Marco Ferreri, nejkontroverznější italský režisér druhé poloviny 20. století, by tento týden oslavil 80 let. Jeho téměř čtyřicetiletá režijní, scenáristická a herecká práce se zapsala do dějin světové kinematografie nevymazatelným způsobem. Provokující i plachý, sarkastický i poetický, obhroublý i něžný, osobnost, která si vysloužila jako málokterá jiná za svou tvorbu tolik protikladných přívlastků, že snad jediné, s čím se nikdy nesetkal, byla lhostejnost. Jeho osobní, odvážné výpovědi o vztazích mezi mužem a ženou v současném světě, o krizi lidských bytostí v jejich původních instinktech vyprávěné skrze šokující obrazy, dovádějící vnitřní dilemata hrdinů do fyzických zpodobení ad absurdum, vzbuzovaly ostré reakce již v době svého vzniku. Rodák z Milána natočil své první filmy v zemi Buňuela a Dalího, ve Španělsku a po problémech svých filmů v Itálii našel tvůrčí azyl ve Francii. U nás jsme z jeho kolekce více než třiceti filmů mohli dosud zhlédnout docela reprezentativní ukázku jeho tvorby. Filmy Včelí královna (1962), Harém (1967) a především Velká žranice (1973), či Maso (1991), jsou dostatečnou ukázkou jeho kontroverzní, ale osobně zaujaté tvorby. Film Poslední žena z roku 1976 spadá do jeho "francouzského období", v němž o tři roky dříve natočil jeden ze svých nejzatracovanějších, nejdiskutovanějších a také nejobdivovanějších snímků Velká žranice. Pro Poslední ženu oslovil mladého Gérarda Depardieura, jenž měl dny své největší slávy ještě před sebou, a mladinkou Ornellu Muti, která už měla za sebou poměrně bohatou filmovou historii. Oba herci působí v rolích mladé dvojice nesmírně přirozeně a díky ničím nespoutané Ferreriho režii vytvářejí na plátně nejen působivé drama milostného vztahu, ale působí zároveň jako prototypy chování i přemýšlení mladé generace oné konkrétní doby, 70. let minulého století. Zdánlivě všední život mladé dvojice probíhá v několika plánech, od sexu v jeho nejfyzičtější podobě až k principům ženství a mužství obecně a jejich rolí v rodině i společnosti. A jako u Ferreriho vždy, projeví se tyto vnitřní úvahy nakonec zcela otevřeně, zpodobeny fyzicky, v šokujícím finále, které není radno prozrazovat předem. (oficiálny text distribútora)

tranquill odpad!

Umělecké? Úchylné! Dialogy mi zněly jako by se bavili mezi sebou mimozemšťané... prý vztahy mezi mužem a ženou... tohle je film pouze pro obdivovatele Gerardova nádobíčka, které mohou snad 80% filmu vidět naprosto detailně, včetně všech poloh připravenosti... Běžně takhle nehodnotím a hlavně se na film s takovým hodnocením nedodívám, zde jsem vydržel do konce a hodnocení klesalo na 1 a za ten "šokující" závěr až na odpad. Toť vše. ()

mardun odpad!

Vysoke hodnoceni tomuto filmu mohou dat jen lide nemocni. Tak odpornej film jsem uz dlouho nevidel. Muti a Depardieu jsou prasata. Jestli tomuhle nekdo rika umeni, tak to je potom linie mezi umenim a prasarnou velice tenka. Nejsem zadnej puritan, ale i zde na CSFD kde neni ve filmu ani naznak porna nebo tak, tak se napise Drama / Pornograficky. Zde ani zminka o tom ze to neni " drama" , ale ze jde ciste o pornografii a pedofilii.Chudak dite, zazaloval bych v dospelosti toho rezisera za pedofilii a Depardiea take. Umeni prece neznamena mit za kazdou cenu ve filmu velice otevrene sexualni sceny. ()

josieaddms odpad!

Tohle snad ani není možné. Nejodpornější film jaký jsem kdy měla možnost shlédnout. Dřív jsem si myslela že Gérard Depardieu je celkem dobrý herec, po shlédnutí tohoto filmu konstatuji že je tak akorát prase. Pan režisér Ferreri jakbysmet. A o údajně paní herečce Mutiové nemluvě. Jestli fandíte Italským a Francouzským filmům, tak se raději tomuhle filmu vyhněte obloukem, protože tohle vám zhnusí úplně všechno. ()

markotter

Koukat na nechutně obtloustlýho Depardieu promenádujícího se nahatýho a ukazujícího svýho bimbase, který vede s Ornellou jakoby existenciální řeči o vztazích celých 100 minut, to byl opravdu nadlidský úkol. Ty řeči totiž nebyly vůbec zajímavý a připadly mi hodně samoúčelný. Snaha jenom šokovat prostě nestačí. Třetí hlavní herec byl malej hrozně ošklivěj parchant, ale ten aspoň nemluvil...Takže hvězdička za nádhernou postavu Ornelly Muti (kdyby tak chodila nahatá alespoň stejnou dobu jako Depardieu..:-) a za závěrečnou scénu, o kterou jsem naštěstí nepřišel předčasným vypnutím. Tohle měl udělat režisér před tím, než se rozhodl natočit Poslední ženu. ()

winstonik

Na 70. roky v podaní Ferreriho sa asi nedá pozerať inak, ako s pochopením. Panebože, o čom tam tí dvaja stále točili? Veď nevyzerali byť zhúlení. ()

Tamdydam

Nepřijde mi o nic horší nebo lepší, než spousta jiných "těžce uměleckých a šokujících" filmů. Nic moc mi to nedalo, nic moc nevzalo, ale řekl bych, že to bylo v zásadě uvěřitelné a koukatelné. Jen bych omezil nahotu Gérarda Depardieu. Mám ho sice rád, ale tolik zas ne ()

seeba10

Ze to bude film ktery se toci okolo DePardieuova penisu jsem zjistil az na sedadle v Mestskem divadle na 51.KVIFF. A ten film o tom doslova je. Film mne v prubehu trochu nudil ale Ornella a zaberecna scena to nakonec vytahla na 4 hvezdy. Uz vim proc se stal Gerard popularni - obcas proste na uvod musite ukazat trochu vic aby si vas vsimli. ()

Rattlehead

Ono se na to překvapivě docela dá i koukat, přestože se tu vlastně nic neděje. Ale je to prostě úchylný a nemocný film, a nikdo mi nenamluví, že je to snad nějaké zrcadlo nemilosrdně nastavené nemocné západní společnosti. Je-li společnost zkažená, má ji umění napravovat krásou, a ne plodit takové sračky. "Velká žranice" možná nějakou myšlenku měla, ale tady ji prostě postrádám. Potěší akorát krásná Ornella Mutiová. ()

zigy

V hlavní roli: penis pana Depardieuea....aneb strasti jednoho vztahu aneb muži jsou nezralí barbaři myslící jen na sebe a svůj penis. Scénář je bohužel poměrně průjem. Ornella se několikrát odhalí a vůbec je to celé takové pěkně přirozené a spontánní. ()

R.Drson

Hranice mezi uměním a zvrácenosti je nepatrná. Samoúčelná exhibice je hájena vyššími myšlenkami, které ovšem vyznívají jako zcela prázdné. Konečné řešení v samém závěru o ničem nevypovídá, je jen další bizarností tohoto zcela prázdného filmu. ()

66JIRINA

No, ač mě zpracování šokovalo. Přesto nevyznělo na prázdno. Rozdílnost muže a ženy, emoce, sexuální pudy se zde velmi syrově představili až na dřeň. Ano je to problém balancování na tenkém ledě v pocitech a potřebách rozdilných v cítění a co každý očekává a nedostává. Navíc Ornea pravděpodobně o své dítě přišla. Filmu vytýkám, že co se týče ztvárnění malého syna, dle mého pohledu jsou zde momenty, které diváka drží od vztahu k dítěti v odstupu..málo emotivní, možná je to schválně, ale dítě jako by zde byla jen jakási věc...jde z ruky, do ruky. Syrově je zde předvedený chtíč muže, je jeho otrokem, diky tomu nemá chvíli klid. Žena je pak co by obětí, má sice své touhy, ale mnohem mírnější touží po bezpečí, tím se dostává vztah do nerovnováhy a vrhá ho to do slepé uličky. Ovšem závěr filmu je šokující a proto dovede diváka k zamyšlení se nad celým filmem. Kdyby zde tento závěr nebyl, divák by si tu závažnost neuvědomil ,,že sexuální pud je nejsilnější, a nejde ovládat " Jinak by mi obnažený Gepardiue připadal až trapný a zbytečně se předvádějící ... no po zakončení filmu, mi připadá odvážný, že tu roli vzal. Možná dávám malé hodnocení, přestože cítím že to zasáhne člověka do hloubky, asi proto, že bych se na to nedokázala dívat dvakrát ... ALE, kdo chce si víc než si přeje uvědomí, jak se protíná muž/žena... a dítě jako důsledek. Každý je ve své roli...a rozumí i roli toho druhého??? ()

PalMa

Poslení žena Tak tohle byl tedy skutečný „nářez“. V hlavní roli Gepard Depardieu a jeho penis (možná spíš v opačném pořadí :) ) a krásná Ornella. Docela jsem se bavila, ale na konci mi úsměv zamrzl, finále bylo přinejmenším šokující. ()

+sfinx+

Kdyby tomu naložili ještě trochu, měli bychom druhý Srbský film. Rozdejchal jsem už ledacos, včetně koně v jednom pochybném filmu, ale jakmile do toho ještě zatáhnou (byť zde i vcelku nevinně) dítě, tak mi to přijde divné. Ne špatné - nahotu před dětmi do určitého věku neshledávám závadnou, ale zkrátka tento dojem přetrval. A závěrečná scéna tomu dala korunu. Ornella (Milla Kunis 70.let? :) byla půvabná a milá a Depardieu byl ... nahatý. ()