Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Oxytocin

Když se podívám na malé dětské hvězdy jako Culkin, Joel Osment, Bale, ... tak jsou to šedé myši v porovnání s naplno již zářící a rostoucí hvězdou DiCapria. Skvělá herecká konfrontace dvou hereckých generací De Nira a DiCapria v podobě nevlastního otce a syna. Postupná gradace, kdy se De Niro snaží okouzlit svobodnou matku a jejího kluka, aby postupně ukázal svojí pravou tvář. První fyzická rvačka pro neshody je po krádeži auta na 75. minutě... pak už jen s napětím čekáte, co bude muset udělat a kam až zajde pro to, aby se zbavil okovů zapadlé civilizace a svého nenáviděného otčíma ke splnění svého snu. ()

burg

DiCapriova první velká role a musím říct, že jsem se nenudil - ale to, co předváděl DeNiro... to vám byl koncert. Já bych mu asi roztrhl prdel až k lopatkám! ()

Calima

De Niro svoji postavu zahrál fakt dokonale. O tom není sporu. A co se týče toho malého kluka, tak jsem se tímto filmem chtěla přesvědčit, že se talentovaný již narodil a není o tom sporu. Už v devatenácti to byl prostě pan herec. Dějová linka byla vystižena skvěle bych řekla. Smutné ale je, že i v dnešní době není výjimečné se setkat s podobnými osudy. Zahořklý blb sbalil celkem atraktivní ženu na laciné fígle se zapalováním cigaret atd.. Zprvu se zdálo, že její syn ho nemá rád neprávem, ale bohužel, se trefil. Dwight se vybarvil už v tom autě když vezl Tobiho k sobě, kde si z něho udělal málem otroka, který mu jen měl vydělat peníze a po večerech za něj musel louskat ořechy, aby si sám mohl válet šunky. Když jsem poté viděla, že si tento hňup opravdu bere Caroline za ženu, tak mě to vzalo za emoce. Tu si tím pojistil a i jí to dal sežrat již ve svatební noc. Prostě agresor, který kluka pochválil za jedinou věc: že zbil kluka jen za to, že je gay. Jediné co mi malinko chybělo, bylo, že jsme s vedlejšími postavami byli seznámeni opravdu moc málo, ale film by pak byl už opravdu moc dlouhý, takže chápu, že se toho dost vynechalo. ()

peproch

Poznávám vstupy Leonarda DiCaprio do velkého filmu, seznamuji se s jeho provokativní, drzoučkou, slaďoučkou, vysmátou i do krajnosti rozzuřenou hereckou bytostí. Jejich potýkání se s otčímem Dwightem (Robert De Niro) je vynikající. Film nabízí ospravedlňující biografii coming to age, příběh střetů mírně frajerštějšího mladíčka s arogantním otčímem, matka učí brát si to pozitivní a nebýt soudcem, nestranit a nebát se odejít. Film je apologezí odchodu. Film je apologezí schopnosti poznat některé lidi jako primitivy a pohrdnout jimi. Film je výzvou k zachování chladné hlavy a snu. Vyhraje ten kdo vytrvá a odejde v pravý čas, to se Tobymu (Jackovi) stalo. Otčím není ale zachycen jako primitiv, omezenec, De Niro hraje elegána, ()

patho666

Dokopy sa tu toho zas tak moc nestane ale vďaka dokonalým hereckým výkonom, skvele preracovanej psychológii postáv a peknému soundtracku sa na to pozerá naozaj dobre. ()