V kruhu koruny

• Veľká Británia The Hollow Crown (viac)
Veľká Británia, (2012–2016), 14 h 29 min (Minutáž: 112–140 min)

Scenár:

Rupert Goold, Ben Power, William Shakespeare (divadelná hra) (viac)

Kamera:

Zac Nicholson

James Purefoy, Tom Hughes, Rory Kinnear, David Morrissey, Lucian Msamati, Patrick Stewart, Adrian Schiller, Tom Goodman-Hill, Clémence Poésy, David Suchet (viac)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (7)

Richard II (2012) (S01E01)

První díl z velkolepě pojaté Shakespearovské série je zároveň i tím nejslabším. Zženštilý RIchard dlouhá extrémně dlouhými monology a divák po většinu času čeká na nějakou větší akci. Je nutné ale říci, že Whishaw v hlavní roli je excelentní, a stejně tak dobře ho doplňuje i zbytek osazenstva. Na úvod tedy pomalejší rozjezd série, která však třímá hlavní taháky až v podobě dalších dílů. ()

Jindřich IV. (1. díl) (2012) (S01E02)

Hra i film se sice jmenujou JIndřich IV, ale hlavní postavou už je tu spíš budoucí Jindřich V v podání Hiddlestona. O něco lepší, než první díl, divák má už víceméně stále pocit, že se něco děje. Tak nějak to balancuje mezi komedií (Jindra + Falstaff) a historickým dramatem (Jindřich V vs. rebelové). Ideální to ještě není, na finální bitvě je vidět, že rozpočet směřoval asi spíše do výborného hereckého kolektivu. ()

Jindřich IV. (2. díl) (2012) (S01E03)

V podstatě souhlasím s tím, že by tomuto dvoudílu pomohlo sloučení do jednoho filmu. Za mě je tu moc Falstaffa, a málo Hiddlestonea. Obzvláště ale charakterní přerod z bohémského floutka do soustředěného vůdce je ale famózně znázorněn, a poslední desetiminutovka opravdu válí. Jenže to je vše, to co tomu předchází, je opět příliš dlouhé, a zdlouhavé. ()

Jindřich V. (2012) (S01E04)

Pochopitelně se nabízí srovnání s dalšími adaptacemi tohoto díla, pro mě tak zvláště s tou od Branagha, což je logické, pač je to jediná další, kterou jsem viděl. Obě dvě verze jsou pochopitelně divácky dost náročné, ale Branaghova dokáze podle mě lépe pracovat s jednotlivými scénami a správně vypíchnout vybrané vrcholy (Bratři ve zbrani, Non domis Domine). Hiddlestone herecky výborný, sem tam se tu v rámci korektnosti objevují první černoši, ale co člověk nadělá.... Závěr pak pokládá mnoho prostoru směrem k druhé sérii. Je vidět, že i-když vyhrajete, tak nikdy nejste vítězi na věky. Za mě nejlepší část z první řady. ()

Jindřich VI. (1. díl) (2016) (S02E01)

Na druhé sérii je podle mého vidět, že dostala o dost vyšší rozpočet, který se znatelně promítl do výsledného díla. I celý děj má takový větší spád, a netopí se v některých předlouhých monolozích. Válka růží je i sama o sobě dost atraktivní téma, a nabízí tak ve své první části spoustu intrik a zákulisních bitev. Jediným velkým přeslapem je tak obsazení Sophie Okonedo, která je tedy černošskou královnou bílých rodičů.... A ještě k tomu je její Markéta naprosto neskutečně otravná, a přejete jí co nejhorší smrt. ()

Jindřich VI. (2. díl) (2016) (S02E02)

Podobně, jako u Jindřicha IV, tak i zde se v druhém díle dostávají do popředí postavy, které nenesou jméno v názvu díla. Jindřich je tak poměrně brzo odstraněn a nastává tak velká změť intrik, zvratů a změn stran, kdy v závěr už snad nikdo nemůže věřit ani sám sobě. Zadostiučinenín je určitě dějová linka příšerné Markéty, která je stejně neskutečně otravná, jako v prvním díle, a ani Sophie Okonedo si tady u mě moc reputaci nevylepšuje. Ale takový Cumberbatch tady doslova válí, a v závěru, který si krade celý pro sebe, musí být všichni nažhavení na poslední díl série. ()

Richard III (2016) (S02E03)

Cumberbatch opět válí, a jeho poklepávání prsty je tak všeříkající o charakteru postavy, až vám z toho bude běhat mráz po zádech. Na Richardovi tak vidíme učebnicoví příklad zahořklého člověka, který se vlivem věcí, které na něm byli spáchány matkou přírodou snaží pomstít celému světu. V závěrečném díle druhé série přichází na řadu také několik obecně známých frází ("Království za koně!") a Válka růží tak může dospět ke svému finále. Je docela snadno poznat, kdy byla původní hra napsána, kdy Jindřich Tudor je tu na poměrně malém prostoru vykreslený jako naprosto ideální vladař - křesťan, který by se pro svůj lid rozdal. Škoda prostoru pro příšernou Markétu, která si ukradne i závěrečnou scénu... ()