V kruhu koruny - The Wars of the Roses (2016) (séria)

Jindřich VI. (1. díl) (S02E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Henry VI Part 1
Ukážka z filmu

Zle je Anglii, když růže bílá s červenou se sváří. První epizoda druhé řady britské série V kruhu koruny v sobě spojuje dvojici historických her, které William Shakespeare napsal zřejmě v roce 1591. Konkrétně jde o divadelní hru Jindřich VI. (1. díl) a podstatnou část hry Jindřich VI. (2.díl). Film začíná bezprostředně po pohřbu Jindřicha V. – Anglie a území, která Jindřich V. získal ve Francii, jsou nyní v rukou jeho malého synka Jindřicha VI. a protektora království Humphreyho z Glostru. Politický systém se však začíná v důsledku osobních konfliktů a žárlivosti mezi významnými šlechtici povážlivě rozpadat, což v konečném důsledku hrozí jak ztrátou dobytých území na kontinentu, tak vypuknutím otevřené občanské války, která vstoupí do historie jako tzv. války růží. (Česká televize)

Ukážka z filmu

GesikCZ

Bože, takhle zkazit postavu Markéty z Anjou výběrem mizerné, přehrávající herečky (bez ohledu na barvu pleti) a uboze napsaným scénářem - tohle není ani skutečná Markéta, ani Shakespearova Markéta, jenom nějaká bezskrupulózní mrcha, která se nechutně vtírá králi do přízně, aby si mohla užívat svého vlivu a po nocích dovádět se Somersetem. Kdo se trochu vyzná v historii války růží, tak ví, jak zvrácená a mylná tahle představa je. Po skvělé první sérii s úžasnými výkony Toma Hiddlestona je tohle dost bída. ()

fabecc1222

Na druhé sérii je podle mého vidět, že dostala o dost vyšší rozpočet, který se znatelně promítl do výsledného díla. I celý děj má takový větší spád, a netopí se v některých předlouhých monolozích. Válka růží je i sama o sobě dost atraktivní téma, a nabízí tak ve své první části spoustu intrik a zákulisních bitev. Jediným velkým přeslapem je tak obsazení Sophie Okonedo, která je tedy černošskou královnou bílých rodičů.... A ještě k tomu je její Markéta naprosto neskutečně otravná, a přejete jí co nejhorší smrt. ()

filmmovier

Budu rasista a budu nelítostný. Tu černošskou královnu (jejíž otec je navíc běloch) mysleli úplně vážně? Shakespeare sice není úplně historický přesný, ale ty postavy vymyšlené nejsou, takže by se nad sebou tvůrci, kterým v tomhle případě úplně medlo v hlavě, měli zamyslet. Nejen že je to všechno absolutní nesmysl, ale tím, že královnina pana otce nechali bílého tomu nasadili korunu. Jak je tohle (kromě matiničiny nevěry a tím pádem levobočství a tím pádem spousty problémů, samozřejmě) vůbec možné? A kromě toho mě ta herečka strašně štvala. A to tam ten její ksicht strašil všechny tři díly. Ani já sám sice nejsem nijak pohádkově krásný. ale tohle fakt bylo moc i na mně. Británie to se svou korektností přehání. Ale teď k tomu filmu. Celá druhá série cyklu V kruhu koruny je ještě o úroveň výš, než ta první a je tím pádem mnohem lepší (ať se to zdá jakkoliv neuvěřitelné). Herecké obsazení opět prvotřídní, atmosféra fantastická, kamera, hudba, to vše na jedničku. Samozřejmostí je i geniální scénář mistra Shakespeara. Absolutní dokonalost, jedinečný zážitek. A přeci jen to ještě není vrchol. 98%. ()

Jinny

Počátek shakespearovského vyprávění o Válce růží je rozjetý celkem fascinujícím způsobem. Uvidíme hlavně intriky, zákulisní rozhovory a asi nemusím zdůrazňovat, že na rozdíl od historie je tu spousta motivací vysvětlená osobními antipatiemi a zájmy. Ticho před bouří, kde nejemotivnější scénou je nejspíš upálení Johanky z Arku. Nebudu tvrdit, že Sophie Okonedo je průšvih, ale bohužel je pouze průměrná, což nevynahradí fakt, že je tam jak pěst na oko. ()

Malignus odpad!

Od pořadu, který je označen jako historický, očekávám, že bude co nejvěrnější historii a fakt, že anglickou královnu hraje Sophie Okonedo mi již dopředu napovídá, že na minisérii (a pravděpodobně i na scénáři) zapracovali SJW a LGBTQ komunita, tudíž nemusím a ani nechi koukat dál (a ztrácet čas s možnou slátaninou) a hodnocení je pro mě zcela jasné. Ať to tvůrci zkusí příště jinak a lépe. ()