Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

• Francúzsko Le Petit Nicolas : Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux ? (viac)

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, kterým v českém znění propůjčili hlasy Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Brousek. (Aerofilms)

pepa3rd

Přiznám se, že jsem tak nějak čekal animovanou podobu předchozích hraných filmů, kde především ten první, považuju za naprosto geniální převedení krátkých příběhů na filmové plátno. I když jsem tady pár epizodiček dostal, je to spíše hraný historický dokument a já měl dost problém se přepínat mezi oběma žánry. Nepopírám, že mě film donutil kouknout na wiki a zajímat se o život obou hlavních aktérů, ale není to nic, z čeho bych byl unešen. 65 % ()

crackonosh

Adaptace nehynoucí knižní série, která nemá skoro žádná hluchá místa. Ocenit je třeba především velmi věrné převedení Sempého výtvarného stylu do celovečerního animovaného filmu, což je úkol skoro nadliský. Namátkou u Šalamounova maxipsa Fíka to kvůli expresivní předloze nešlo, naštěstí Sempého ilustrace je k animaci o něco vstřícnější. Přesto klade obrovské nároky na výtvarníky, neboť kresby jsou neuvěřitelně podrobné a propracované. Jemná hra s rozplývajícím se okrajem výjevů u Mikulášových příběhů je velmi osvěžující a dobře odděluje literární pasáže od těch historických, které mají předobraz ve skutečných životech autora a ilustrátora. Trochu mě rušil jemný výtvarný odklon u kresebného pojetí postav Goscinniho a Sempého, který mi do zbytku úplně nezapadal. Ale jejich sentimentální dějovou linku chápu jako dobrý tah, který občas umožňuje zahrát na trochu vážnější notu. ()

serdehelan

Staromilská záležitosť, ktorá pri všetkých tých súčasných ultra klipoidných, 3D,  ironických a popkultúrnych animákoch, pôsobí ako balzam na dušu. Film okrem klasických Mikulášových príbehov ponúka paralelne aj príbeh jeho autorov Sempého a Gosciniho. Pre fanúšikov knižnej a komixovej predlohy absolútna povinnosť. Jedno oko nezostalo suché. ()

Pignon

Dobrá metoda, kterou kdyby byly zpracovány ty předchozí hrané filmy, by byla d”accor.. Ale přesto se nejde ubránit picitu, že film má sloužit hlavně edukaci francouzských žáčků o tom, kdo ti dva palnové byli. Vizuálně je film nicméně moc hezký. ()

Kivis

Milé. Tenhle Mikuláš trochu pobaví, trochu dojme a hodně potěší. Ale stejně se nemůžu zbavit pocitu promarněné šance. Jak kdyby se autoři nemohli rozhodnout, jestli tvoří pro děti, pro dospělé, pro to velké dítě v každém z nás, nebo pro toho malého dospěláka v každém dítěti. Ve výsledku mezi těmito možnými diváky tančí jako slon... ne, to by bylo moc tvrdé... jako slůně v porcelánu. Mrzí mě i ten časový skok, kdy přicházíme o Mikulášovu životní etapu, během níž se stával slavným po celé Francii a postupně i v zahraničí. Před časem jsem viděl o Goscinym prachobyčejný dokument a bavil mě přinejmenším stejně. U tohoto filmu jsem marně čekal, že mě dostane mnohem víc. ()

grangerova

Vizuálně krásné a působivé, ale bohužel malinko nudné. Jakoby se ten kouzelný slovní humor, kterého byly příběhy malého Mikuláše plné, nepodařilo přenést do filmové podoby. ()

farinelli77

V 80. letech nám učitelky o příhodách Mikuláše četly za odměnu třeba při suplování během druhé půlky hodiny, když jsme v té první půlce při učení byli hodní... Jsem moc rád, že jsem po 35 letech mohl vidět originál na velkém plátně multikina. Dokonce i toho našeho malého v Liberci, které od kvality Aero Filmu dává jinak ruce pryč. Je to nádherná a dojemná pocta oběma autorům! A překrásný a milý hlas výjimečného Ondřeje Brzobohatého z ní udělal ještě větší skvost než jsem čekal. ()

catch66

S manželem jsme se dojímali od začátku do konce. Pětiletý syn, zvyklý na tempo současných kreslených filmů pro děti, se místy trochu nudil. Ale asi To nebylo na škodu, protože se ještě v kině ptal, jestli to má i další díl. ()

Thane

Vubec to neni o Mikulasovi ale o autorech. To by asi nevadilo ale proste to neni pohadka pro deti. Taky je to moc nebavilo. Me to bavilo vic. Vizual nadhernej a rozhodne bych si jeho patalie rad vychutnal. ()

KarlN

Tedy ačkoliv jsem na těchto knihách vyrůstal a četl je několikrát dokola...musím přiznat, že čtení příběhů je podstatně lepší, než sledovat kreslený film na jejich motivy. Nejvíce mi asi vadil, tak nějak protivný, dětský dabing. Navíc, neustálé přeskakování v ději, sledováním vzniku autorské dvojice celkovému vyznění filmu také neprospívá. Spíše je to trošku jako reklama na oba autory. Nijak výrazně mě film nezaujal. ()

rogiol

Není to film pro celou rodinu. Kino plné dětí se zasmálo 2x za celou dobu. Je to životopisný film o autorech doplněný pár gagy z Mikuláše.  Pokud chcete zábavu pro děti, vyberte něco jiného. ()

simpanz

Konečně se podařilo rozhýbat i geniální Sempého ilustrace, ačkoli v této životopisné podobě spíše pro starší děti a dospěláky. Tak doufejme, že se jednou dočkáme byť jen pěti- až desetiminutovek s Mikulášem v geniální 2D podobě, protože si to zaslouží a tady jsou jeho patálie spíš okrajovým zpestřením. ()

Sejkorka

Svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého. Poučné zpracování příběhů Mikuláše a jeho party. Je tu i Lojzička a Marie Hedvika. Prima animák. ()