Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

• Francúzsko Le Petit Nicolas : Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux ? (viac)

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, kterým v českém znění propůjčili hlasy Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Brousek. (Aerofilms)

Gemini

To nejdůležitější na úvod: Nenechte se zlákat tím, že by snad mohlo jít o celovečení "původním stylem animovanou" verzi Mikuláše. Tohle je dokument o historii jednoho comicsu, respektive o jeho tvůrcích... a je animovaný;) Animovaný stejně jako comics, kterým je film prokládaný. Lépe tu myšlenku ale vyjádří věta, že z vizuální stránky Vám nejpozději při představě, že by to někdo opravdu všechno mohl zvládnout ručně, vypadnou oči z důlků;) Skvělé nápady, obsah pro celou rodinu, kdy rodiče dostanou spoustu "zákulisních" informací o Goscinnym a Sempém, spolu s velmi trefným "nastavením zrcadla", pokud jde o rodičovství a vztahy mezi dospělými, a děti zároveň s tím neuvěřitelnou (a stále pravdivou) švandu ze života malých kluků a holek. Film je tak nacpaný vším možným, že Vám ani nepřijde, že jsme bez titulků na nějakých mrzkých 80 minutách. Úžasná podívaná, ode mě 90%. ()

fuxoft

Velmi příjemná a nápaditá záležitost, pokud jste smířeni s tím, že to není přímočará adaptace literární předlohy. Což je mi trochu líto, protože přesně takhle by měla vypadat. ()

filmfanouch

Jean-Jacques Sempé se dlouhá léta držel toho, že práva na svůj autorský styl jen tak nikomu nepředá, u Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo ovšem těsně před svou smrtí neudělal přešlap. Jak to celé začalo totiž ve finále skutečně vzdává poctu dvěma obdivuhodným autorům, kdy je hrdina Goscinnyho a Sempého přiveden k životu s očividným citem a přitom všem má Jak to celé začalo i poselství o širokém pojmu nesmrtelnosti.  Obdivuhodná práce, která zvládne nejen uspokojit dětské diváky, ale i starších diváků se bez problémů v nějaké formě dotkne.... ()

Trajektt

Člověk se občas rád vrátí do svého dětství a s radostí si zavzpomíná na své volné chvilky, kdy četl bláznivé dobrodružství malého Mikuláše a jeho bandy nesčetných dětských charakterů, kde jsou všechny možné druhy individuí včetně tlusťochů, šprťáků, vytahováků, zabržděných jedinců a taktéž si připomene jména, která už dávno zapomněl včetně Kryšpína, Celestýna, Vendelína, Albína a mnoha dalších výrostků a malých rebelů se kterými prožíval jejich dobrodružství. Také bych málem zapomněl na holčičky, které měly své roztomilé charakterové vady, včetně zákeřné a záškodnické Lojzičky a stále udivené Marie Hedviky. Tento animovaný snímek není jen připomenutí Mikulášových patálií, které prožíval se svými malými soudruhy a soudružkami, ale je to také příběh jejich tvůrců, kteří je stvořili a posléze ilustrovaly. Ano, je to tak, tento příběh je nenásilnou formou propojený s životopisy tvůrců, kteří nejsou tak známí jako jejich američtí kolegové z americkýho sajrajtu, kde se Vám to jenom hemží oboupohlavními superhrdiny ze stáje Marvelu a DC. Nebudu se rozepisovat o ilustrátorovi Sempém, ale soustředím se na tvůrce předlohy, který se jmenoval René Goscinny a kterého zná celý svět a to hlavně díky jeho postavičkám Asterixe a Obelixe a také z příběhů Luckyho Luka. Tento frajer se neodmyslitelně zapsal do dějin evropského komiksového světa a jeho příběhy doslova hltali děti po celém světě. V době, kdy jsme v socialistickém Československu znali maximálně tak ten Čtyřlístek a ABC a kdy jsme prožívali dobrodružství se žlutým nejapným psem Barbánkem a kdy jsme seděli u televize a čučeli jsme na trhlého lovce Pampaliniho a kdy jsme stáli fronty v pražské Jungmance na francouzský komiksový časopis PIF, kterému stejně nikdo nerozumněl, protože byl ve francouzšině, tak už byl náš komiksový Mástr René Goscinny bohužel mrtvý. Ano, je to tak, tento velikán se dožil pouhých padesáti jedna let, což je škoda, protože těch příběhů mohlo být daleko víc, protože když se dívám na jeho dílo, tak musím podotknout, že do jeho smrti byl plodný asi jako průměrná cigoška v jejich nejlepších letech. Na scénáři tohoto snímku spolupracovala dcera již zmiňovaného Reného, kterou pojmenoval Anne Goscinny a která se potatila a která se taktéž živí jako spisovatelka. A i když je to dělané tak, aby se to líbilo všem generacím, tak si myslím, že je tam pro dnešní mládež málo akce a není tam připomínka žádných bukvic ani barevných nesmyslů na které jsme si zvykli v dnešní době přepisovačů pohádek a komiksů, kdy Sněhurka je černá jako Kunta Kinte v jeho nejlepších otrockých létech. Nechci nic říkat těmto Hollywoodským hnidopichům, ale z bílé soli přece neuděláš černý pepř, to zkoušejte na voli, protože na to Vám neskočí ani vepř. Naštěstí Frantíci mají ještě nějakou tu národní hrdost a z Mikuláše neudělali přiteplenýho Asiata a Marie Hedvika byla taky OK. Takže tady je ještě vše v pořádku a já byl nadmíru spokojen a proto dávám zasloužených 100%. ()

Stanislaus

Moje první setkání (v jakékoli podobě) s patáliemi malého Mikuláše dopadlo více než dobře. Zaujal mě styl vyprávění a s ním spojená animace, kde člověk sledoval v podstatě dvě příběhové linie (Goscinny-Sempé a Mikulášovy patálie), přičemž se obě linie účelně prolínaly a mile doplňovaly. Divák byl svědkem zrodu jak ikonické kreslené postavičky, tak i přátelství mezi Goscinnym a Sempém. I když je na první pohled snímek zaměřený na mladší publikum, zaujme i staršího diváka - díky oné vyprávěcí struktuře a vážnějším tématům. Přesto ale ve filmu samozřejmě nechybí humor tkvící v oněch patáliích. Člověku potom při sledování filmu dochází, že se Goscinny a Sempé, kteří neměli vůbec jednoduché dětství, snažili udělat hezké dětství aspoň jejich animovanému "dítěti" - "dítěti", které tu zůstane jako jejich odkaz i dlouhá léta po nich. ()

anais

Trochu jsem se bál aby paralelní linka se Sempém a Goscinnym fungovala i na děti, ale odskoušel jsem to s klukama 4 a 7, a film je opravdu bavil! Krom toho - vypadá to fantasticky a dramaturgicky je to opravdu chytře vystavené - ať už prolínaní fikčního a reálného světa, příběhy a charaktery obou autorů (trochu zjednodušené, ale dostačující), ale i čistá groteska Mikulášových příběhů. Moc se to povedlo! ()

Rohy212

Dali mu život, a teď díky němu (a spolu s ním) budou žít navěky. Animované – a vůbec první, i když se to nezdá – Mikulášovy patálie jsou stejnou měrou adaptací bujarých příhod tohohle klučiny z pařížského předměstí jako životopis jeho autorů Sempého s Goscinnym. Spíš než pro malé jsou ale pro už odrostlejší diváky. ()

Kaluž

Jean-Jacques Sempé a René Goscinny v úžasné animované biografii. Nádherná pocta oběma velikánům, srdíčko se mi z toho třese ještě teď. A Marie-Hedvika je úplně nejvíc! ()

M.i.k.e

Povedený a nostalgií protknutý animák kombinující klasické Mikulášovy patálie s příběhy jeho tvůrců Sempého a předčasně zesnulého Goscinnyho. Pro malé děti to úplně není a ocení to spíš dospělejší divák (a úplně nejvíc ten kdo zná Mikuláše, nebo tvorbu obou pánů)…70% ()

Nach

Jedno z TOP animovaných překvapení roku 2023 a příběh, kde se nejen pobavím nad patáliemi Mikuláše, ale i se dozvím zajímavé informace o životě autora Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého. A nutno podotknout, že jsou to občas příběhy velice pochmurné a smutné. To ale tento film jen posiluje v jeho kvalitách. Předal mi skutečně pestrou škálu emocí, pro kterou jej spíše doporučuji dospělým než dětem, i když i ti si na něm najdou to své. 90% ()

Bush13

Člověka v dětství formuje mnoho věcí: u mě to byly třeba Rammstein, Hudba Praha, seriál Království, ale třeba také právě roztomilé Mikulášovy patálie. Už první hraná adaptace, se povedla, tentokrát se ale podařilo vdechnout těmto příběhům duch původního Sempého kresby, což je samozřejmě něco úžasného. Sempého líbezný styl, který by i z Mostu vytvořil příjemné a útulné místo k životu... cílovou skupinou filmu jsou děti, ale prostě i nostalgici mého typu. Zároveň se jedná o důstojnou a svým způsobem sladkobolnou poctu složenou dvěma géniům svých profesí, Goscinnymu a Sempému, taktéž trochu době či stvořenému světu, který už reálně vyvanul, světu, ve kterém všechny šarvátky a hádky působí tak trochu laskavě. ()

filmmovier

Velmi příjemné, nápadité, krásné a dojemné. Typická Sempého animace vytěžená na maximum, filmu samozřejmě absolutně sedí. Povedl se i český dabing, Brousek a Brzobohatý jsou výteční. Jen škoda, že Mikuláš právě v této podobě není tak úplně pro děti - části s ním jsou nádherné a jistě se u něj bez problémů zabaví, ale větší a podstatnější část je věnována jeho tvůrcům a příběhu jejich přátelství. A je to část, která nemá problém vehnat divákovi slzy do očí. Ve filmu je strašně moc nápadů a 80 minut uběhne neuvěřitelně rychle. Výsledek si skutečně zaslouží veškerý obdiv, nebojím se říct, že jde o nejlepší animák a francouzský film minulého roku. Kdyby takhle vypadala i nějaká budoucí adaptace opravdu vyloženě jenom Mikulášových dobrodružství, bylo by to krásné. Takhle je mi líto těch dětí, že si to asi úplně neužijí - ale třeba se pletu. Film je to krásný. I hudba. 85 %. ()

Mrkvič

Paráda. Sice jsem doufal, že na film mrknu s předškolkními dětmi, ale ty to nebavilo. Což chápu. I samotný Mikuláš je spíš až pro školní děti. Navíc svým konverzačním humorem má v současné době tupých přeplácanin těžké se prosadit u malých dětí. Ale já byl nadšený. Poutavé vyprávění o vzniku francouzské dětské legendy a připomenutí dvou skvělých tvůrdců. Moc milé, moc hezké. A s vloženými částmi s Mikulášovými příběhy i vtipné. ()

pytlik...

Goscinniho vypravěčský styl postavený na náznakovém humoru se prostě z knihy na plátno převést nedá. Navíc mě celkem rušily prostřihy do reálných životů obou pánů autorů. A nutno říct, že i mé dva synáčky na filmu zaujalo zejména to, že s v něm vyskytují kluci, co se jmenují stejně jako oni: Vendelín a Viktorín. Jinak svou předlohu nezapřeli a celé představení strašně zlobili. Viktorín v jednom kuse nahlas volal: Já mám hlad! Čímž prokázal, že jsme se s jeho jménem moc netrefili. ()

Pawlisman

Že by nejlepší Mikuláš? Animace jsou skvělé, chytré, ale celkově je to pro děti jaksi zbytečně málo přímočaré a příliš umělecké a vlastně tak se na to jako divně divá a děti chvilkama nudí. Možné někdy méně uměleckosti je více. ()

Olík

Dramaturgicky relativně obstojně vystavěná kombinace dobrodružství nesmrtelné knižní postavičky a osudů jeho tvůrců, která nám opětovně dokázala, že pánové Goscinny se Sempém byli svého druhu géniové a Mikulášovým eskapádám nikdy nebude slušet obrazovka nebo plátno kina. ()