Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

fashion

No skorumpovaná Slovač, prehnitý štát. Za peniaze zapreme aj brata,čistá hanba, lenže takto to tu funguje. Mama Martiny je môj človek, jej snaha, aby svine, ktoré patria za mreže tam aj skončili. Celé je to o ľuďoch, o systéme,ktorý si vytvorili. Úplné súhlasím s vyjadrením, že Slovensku moc a peniaze do rúk nepatria. Je to mafiánsky štát. Neviem, kde sa berú tie opice,čo máme v politike, ale zrušila by som to ihneď. Polícia to je trapas a hanba Slovenska, to tu už dávno vieme, kontakty robia svoje. ()

vyfuk

[KVIFF 2022] Už stylem vidíme, že dokument jde správným směrem. Má tváře, které promlouvají a hodnotí. Občas drhneme ve změti informací a jeho nánosu, nicméně pracujeme s takovou formou vyprávění, která není zcestná nebo snad dokonce zcela mimo. U mě osobně jsem s tím kupodivu měl nějaký problém s odsýpáním a možná trochu béčkově řečeno se snahou hrát víc na city. Tam kde by mohl dokument do našich demokratických srdcí nůž, tak nás se snaží spíše laskat bez toho původního ublížení tvrdými fakty. Lépe to asi nepopíšu. ()

Dadel

O této kauze jsem měl jen povrchní informace, proto mne překvapilo, jak vysoko chapadla slovenské mafie sahají. Nejtragikomičtější postavou filmu je dnes již bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který na tiskovce bezprostředně po vraždě na otázku "Proč policie Kuciaka neochránila, když se vědělo, že mu Kočner vyhrožoval?" zoufale odpovídal ve stylu "prepáčtě, toto nie je predmetom tlačouky, dalšia otázka" a později vyšlo najevo, že on sám byl součástí mafie a vraždě de facto napomohl. Nebo dnes již taky bývalý premiér Fico (kdo neznáte, větší zmrd než Babiš a Okamura dohromady) se svým milionem eur na stole. Soudní procesy na Slovensku stále probíhají, tak doufejme, že to dopadne dobře a Slovensko není zcela ztraceno. Zážitek z filmu byl umocněn tím, že pár metrů ode mě seděly matky obou zavražděných a proplakaly celý film. ()

M.i.k.e

nepříjemný dokument a nepříjemných věcech. O slovenských mafiánsko-politických reáliích sem měl jen vágní povědomí a tak mi tenhle dokument krom nových informací přinesl i zjištění, že Slováci jsou v korupci a dalších fešných praktikách dál než my a leckterý lokální mafián by jim mohl závidět. I takový Babiš je oproti nim jen béčkový zemědělec a to věřím, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a to co se "díky ní" podařilo odkrýt je jen vrchol ledovce...70% ()

Bordoshut

10/10 – Jasný aspirant na českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film za rok 2023. Vzhledem k velice kontroverznímu tématu vraždy sedmadvacetiletého novináře a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, které v Česku a hlavně na Slovensku rezonuje dodnes, si jen těžko dovedu představit, že ho letos ještě něco překoná. Velmi pozitivně hodnotím i to, že jako hlavní hybatel děje slouží archivní záběry z různých politických tiskovek apod. a tým investigativních novinářů a hlavního vyšetřovatele na ně pak plynule navazují svými monology. Podívaná je to naučná i zábavná. I zkušeným pamětníkům události roku 2018 účinně osvěží. Divák, který naopak s Kuciakovou vraždou není zvláště seznámen, do filmu vstoupí poněkud naivně a postupně rozkrývá, jak zaplevelená byla slovenská politika v té době. Velmi silně na mě zapůsobila scéna, kdy Kuciakův vrah polici v jeho domě ukazuje, jak přesně pohledávku vyřídil. Velký respekt investigativním novinářům a tvůrcům filmu. Verdikt: „Určitě snímek podpořte v kině!“ ()

• Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)
  • Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)