Krvavé pobrežie

Tretie storočie nášho letopočtu, Čína, obdobie dynastie Han. Hoci Číne vládol jeden cisár, Han Xiandi, krajina bola rozdrobená na mnoho menších štátov, ktoré proti sebe bojovali. Na západe vládol ambiciózny Cao Cao, ktorý využíval cisára ako bábku, východ zasa ovládal cisárov strýko Liu Bei. Nevyhnutným stretom oboch znepriatelených strán sa stala bitka pri Červenom útese, najslávnejšia bitka čínskej histórie, ktorú detailne zobrazuje tento veľkolepý film. (STV)

blackJag

Jasně deklarované rozdělení na "dobro" a "zlo" pomáhá za přispění zostřené pozornosti orientaci v terénu a množství hrdinných postav, ke kterým má potom divák snadnější přístup, protože většina z vojenských figur je představena jen stručným titulkem. Vypuštěná holubice (klasický Wooův trademark, který postupem let získal až nechtěný pejorativní opar), rozmáchle se prolétající nad nepřátelskou flotilou, jako by symbolizovala možnosti, kterých se režisérovi dostalo poté, co opustil Hollywood a vrhl se do práce v přejícím prostředí čínské produkce, která soudě podle vysledných obrazů neměla limitů. Opravdu, davové scény jsou velkolepé, triky působí reálně a dokonce se Woo většinou obešel i bez poletování na drátech (scény jako v Tygru a drakovi tu nejsou vůbec, jinak jsem zaznamenal jedinou rušivější - při zdolávání hradeb). Své kritiky si určitě najde taková ta pohádkově naivní atmosféra mimo bojiště nebo zmíněná černobílost charakterů, ze svého hlediska ale hodnotím i tento sestřižený celek jako hodný návštěvy kina. Spojení Johna Woo s historickým velkofilmem zafungovalo. 85% ()

drackula

Jedným slovom veľkolepé. Vďaka tomuto filmu som si povedal, že sa budem snažiť preniknúť aj do čínskej kinematografie, najme čo sa týka historických filmov. Od tohto filmu som totiž veľa nečakal. Myslel som si, že to bude iba kopa politky a raz za čas nejaká kung fu bitka. Ostal som ale doslova uzemnený, keď sa na mňa vyvalila tá monumentálnosť vizuálu a komplexnosť skĺbená s jednoduchosťou v príbehovej rovine. Film nemal jediné hluché miesto a postupne gradoval až do úžasného finále. Bál som sa, že si budem jednotlivé postavy pliesť, najmä kvantum generálov ma už od začiatku trošku miatlo, ale postupne po vykreslení jednotlivých postáv, som sa v tom orientoval ako keby išlo o európsky film, a to len vďaka úžasnej komplexnosti. Obrovské a hlavne príjemné prekvapenie a celkovo jeden z najlepších historických filmov aké som kedy videl. Určite si pozriem aj pôvodnú verziu.100% ()

jenik71

V tomto snímku v podstatě nejde o nic jiného než o občanskou válku v Číně. Ovšem v perfektním a oku lahodícím provedení. Naprosto skvělá je především výprava a pozadu nezůstávají ani kvalitní kostýmy. Kdo se těší na samotné bitvy a vedení jejich taktiky, určitě zklamaný také nebude a rozhodně si přijde na své. Právě gigantické bitevní scény jsou na tomto historickém velkofilmu to nejatraktivnější a je vidět, jak si na nich dal John Woo záležet. Podobné typy filmů zrovna moc nevyhledávám, ale tohle se mi opravdu hodně líbilo. 142 minut této podívané mi uteklo jako voda a moc nechybělo a dal jsem o hvězdičku víc. ()

Lottr

Film plný nádherně natočených ,obrovských bojových scén, s mnoha krásnými záběry, perfektní hudbou a skvěle vykreslenou bojovou strategii. V podstatě ani nemám co vytknout a řadím ho k tomu naprosto nejlepšímu ve svém žánru. ()

Maynard.

Velkolepá podívaná. Ostatně jako všechny podobný rákosnický filmy. Voni si to ti kluci šikmovoký uměj udělat hezký. Z filmu a jednotlivých dialogů je cítit jakýsi "šaolinský" nadhled a pohodička. Všechno pěkně v klidu, nic neuspěchat, nejlíp tříkrát měřit a pak až řezat. No a co se týče toho "řezání", tak jsou zde pěkný řezby. Pořádný akční bitky, který nejsou vůbec o nic ochuzený. Všecko je tak honosný, tak gigantický, až se nechce ani věřit tomu, že to vopravdu udělali rákosníci. Je to poctivá filmařina, ale samozřejmě pouze pro fanoušky podobnýho žánru. Maličko sem teda kroutil hlavou při závěrečný bitvě, kdy ty nepřátelský lodě chataly a hořely jako by byly z papíru a ještě k tomu namočený v petroleji, ale aspoň to hezky vypadalo. Jo a toho týpka, kterej umí takle přesně vystihnout počasí, tak nevím kde ho vzali, ale od Zákopčaníka aliaz Slunce v duši, se jistě tenhle frajer neučil :o) ()

SG-1

"Liu Bei má královskou krev, ale je to břídil. Sun Quan je mladý povýšenec, žádné velké činy. Když ztroskotanec spojí síly se zbabělcem, čeho mohou dosáhnout?" -Cao Cao- ()

martinez.

Je nepřesné říkat, že se Asiati už technicky vyrovnávají Hollywoodu, protože oni ho už dávno předběhli a momentálně mají hodně veliký náskok. Když ve všech těch amerických filmech jako je Troja a podobných přijde na masové válečné scény, tvůrci nechají komparzisty jen tak máchat mečem, nasnímají to z co největší blízky a pak spoléhají, že rychlý střih to fušerství zakryje, zato Asiati, respektive Číňani, si v každém, ale opravdu každém záběru vyhrajou s rozmístněním postav, choreografií, stylizací krve a pozadí, mají nesčetněkrát hezčí kostýmy a účesy a přesně to je případ i tohoto filmu, lépe řečeno těchto tří filmů. Ale problém je v tom, nikdy bych nevěřil, že něco takového řeknu, že akčních scén je až příliš a zatímco v první třetině jsem byl jako u vytržení a vstával ze sedačky, v závěru jsem to už pomalu ani nevnímal, jakkoliv se to režisér snažil oživit různými novými formacemi, pastmi, strategiemi a explozemi. John Woo v jiných žánrech již dokázal, že dokáže být i poetickým a dobrým vypravěčem, no v tomto žánru z trůnu Yimou Zhanga nesesadil, na to je Krvavé pobřeží moc rychlé (od začátku jsme vrženi do boje a mezi desítky postav), neosobité a monotónní, ale Wooa v tomto případě omlouvá, že se jedná o evropský sestřih, i když pravdu říct, ty dva díly, každý skoro stejně dlouhý jako sestřih, mi nepřišly zase o tolik lepší. Hudba skvělá, herci charismatičtí, moc se mi ani nepletli. ()

Testament

Podotýkám hned na úvod, že původní verzi jsem neviděl. Ovšem to, co zde John Woo rozprostřel na téměř dvouapůlhodinové ploše, je lahůdka. Perfektní zpomalovací záběry, vychytávky a choreografie scén dotažená do maximálního detailu. Opravdu jsem si chvílemi "pomlaskával". Příběh? Chvílemi pohladí, aby posléze dokázal udeřit sílou hromu. Před závěrečnou bitvou je situace gradována až k nesnesení, až si divák říká:"No tak už ať se perou". Ale Woo napíná až k prasknutí tak nesnesitelně, ale přitom ne účelově. Plná palba, není co řešit. ()

Jaccobos

Skvělost bojových scén člověka zprvu velmi uchvátí - tvůrci jsou zde velmi nápadití. Nicméně to tvoří většinu filmu. Samozřejmě, že hlavní dějová linie je ve filmu velmi výrazná, ale časté bojové scény mají málo opodstatnění a bylo by třeba vytvořit více kontextu. Srovnáním s Pánem prstenů bych se vyhnul, protože Krvavé pobřeží postrádá Tolkienovu hloubku a propracovanost. Nicméně si myslím, že krvavé pobřeží může hravě obstát na pozici velkofilmů, kde jde opravdu o megalomanství (které je samozřejmě pro divácké oko také přitažlivé), nicméně je zde špatně skrývané za moudrost a válečnickou zručnost. ()

iXtr3m3

Toto nedokáže hocikto a síce zostrihať pôvodných 286 minút na polovicu a čakať, že to všetko bude dávať aj zmysel, tak to sa len tak nevidí. Našťastie som videl aj pôvodný dvojfilm, takže môžem hodnotiť rovnako, aj napriek tomu, že je to o úplne inom, čo je na toľké zostrihanie pochopiteľné. ()

Zagros

150+136=142? Ano, to je správně. Alespoň v případě, že John Wood dostane za úkol svoje životní dílo upravit pro americké/evropské publikum. Musí vystříhat zhruba polovinu obsahu a původně dva filmy slepit do jednoho. Bohužel je vypuštěna jedna celá dějová linka a ty další jsou osekány a film tak ztrácí hloubku. Režisér nechal většinu akčních scén a tím sestřih (jak to jinak nazvat) utrpěl. Nechci tomuto sestřihu ale snižovat hodnocení, protože i takto ochuzen jde o skvělý film. Čtyři hvězdy jsou ovšem o poznání slabší než čtyři hvězdy u hodnocení originálu rozděleného na dvě části. Podrobnější pochvalný komentář si můžete přečíst u právě u nich. ()

Eraserhead

John Woo natočil patrně nejexplozivnější historický film všech dob. Tolik výbuchů snad nebylo ani v Hard Boiled a Face/Off dohromady. Viděl jsem jen tento sestřih, ve kterém budou chybět cca dvě hodiny z původních dvou dílů. Možná proto to působilo tak masivně. ()

Rapikk

Existuje mnoho válečných filmů. Všechny mají ale jedno společné - sejdou se dvě obrovské armády a stylem "hrr na ně!" se proti sobě rozběhnou a zmasakrují se. Ve snímku Red Cliff je to jinak. Důležitým je zde nejen počet pěšáků, lodí a obléhacích strojů, ale i strategie a taktiky. Je poznat, že se John Woo inspiroval Uměním války od mistra Sun-c'. Výsledkem je skutečné mistrovské dílo. ()

dopita

John Woo se vrátil domů a natočil výpravnej válečnej film, kterej sice není jeho uplně nejlepším dílem, ale určitě k těm nejlepším patří. Mě film zaujal především v zobrazování válečné taktiky na obou stranách barikády. Nevim do jaké míry film vychází ze skutečných událostí, ale každopádně ukazuje, jaký byli kdysi číňaní kujóni (no oni jsou dneska ještě mazanější řekl bych...) a jak chytře si počínali ve stanovení válečné taktiky. Je hodně zajímavé sledovat co všechno obě soupeřící strany používají k dosažení výtězství. Jak na svou stranu využít počasí, jak se vypořádat s tím, že má soupeř mnoho šípů, zatímco my nemáme skoro nic, jak může uvaření jednoho čaje vyhrát nebo prohrát válku atd. To mě na filmu hodně bavilo. Režie Johna Woo je tradičně hodně dobrá, akční scény maj potřebnej švih. Nicméně i tak film občas působí trochu zdlouhavým dojmem, což je asi hlavní důvod, proč nehodnotím plným počtem. Ještě bych se zmínil o hudbě. Originalitou zrovna neoplývá. Vykrádá Shoreova Pána prstenů, Beltramiho Já robot a nevim jestli mě už hrabe či co, ale slyšel jsem tam i Landova Krysaře. ()

Standito

Woova óda na heroizmus, kde hlavné postavy sú neomylní superhrdinovia (prečo nie je medzi žánrami uvedené aj fantasy?), nič iného sa od neho nedalo ani čakať. Celý film je točený len za jediným úmyslom, a to ukázaním efektných bojov (a trochu aj vojenských stratégií, aby som nekrivdil, len či to neboli zas nejaké výmysly scenáristov, by som nechal skôr na odborníkov, pretože Woovi aspoň nejakú vierohodnosť po mnohých skúsenostiach už neverím). ()

lucijelucije

Já bohužel neznám jinou verzi, než je tato, přesto si myslím, že zde bylo ukázáno vše potřebné k tomu, abychom viděli a stejně tak si i udělali obrázek o této významné a historické bitvě v Číně. Herecké obsazení bylo výborné a režie nezůstává pozadu, jen mi trochu vadila kamera a ke konci už mi to připadalo jakési přetahané. Ale celkový dojem určitě dobrý. 7/10 ()

Dragonlanc

Dobrý historický akčný film, ale pôvodné dvojdielne vydanie je rozhodne lepšie. Škoda, že po divokom a zbytočnom zostrihaní zostala z pôvodného filmu sotva polovica. ()

Mikino00

Velké překvapení, skvělá historická podívaná s perfektními bitvami, jejich organizací i komparzem. Neméně dobré jsou i kostýmy a výprava, kamera, hudba atd, prostě epos jak má být. Něco takového bych od čínské produkce nečekal. ()

Klajnik

Toto je první ze dvoudílné série filmů Red Cliff, která dohromady táhne k pěti hodinám. Mimo Asii byly filmy sestříhány do jednoho, protože takový evropský divák by byl zmatený. Evropský divák si pak stěžoval na absenci hloubky narativu, prázdné dialogy a nemožnost vcítit se do postav. Já viděl Asijské verzi rozdělenou na dva díly a stejně jsem do nitra postav nepronikl. Krvavé Pobřeží není žádnou realistickou velkofilmovou válečnou freskou, ale spíše takovou válečnou pohádkou. To se projevuje v naivitě příběhu, který na některých místech nedává přiliš smysl a dění se zjednodušuje pro snadný průběh filmu, což filmu naopak ubírá na uvěřitelnosti. Nepomáhá ani propagandistický podtón, který však vyznívá více v druhém dílu. Zlý čínský imperialista s ohromnou armádou vyrazí na jih, kde se proti němu spojí čínčtí komunisté, kteří díky svému bratrství a chytrosti ztenčují imperiální řady. Tomu nasadí klobouček scéna, ve které hladovějící vojáci darují jeden ze svých tří malých knedlíčků svému vůdci. Odklon od realističnosti je též patrný v akčních "skopičinách." Ty však lze přisoudit akční estetice Johna Woo. Občas je to cool, občas je to spíš směšné (čínský generál se přehoupne přes zeď pomocí kopí jak atlet při skoku o tyči, akorát k tomu nepotřeboval rozběh a předpokládám, že ani to dřevěné kopí není takhle pružné). Zamrzí spíš ten zběsilý střih, který nenechá pořádně vyznít žádnou bitevní sekvenci, ve které se řežou vojáci. Poté, co jsem viděl Bitvu Bastardů (GoT: 6x09), začátek Revenanta nebo Outlaw Kinga, tak mi tohle přijde přinejlepším průměrné. Oba díly Red Cliff stojí hlavně na velikém komparzu a vyobrazením válečných strategií a formací. Díky tomu dokážou být ty filmy v některých ohledech zajímavý. Obecně platí, že je uspokojivé sledovat, jak postavy vítězí díky vlastním schopnostem, uvážlivému chování a inteligenci. Tomu však podráží nohy větší či menší výskyt naivity v ději. Četl jsem, že hodně lidí si stěžuje na nesmyslnost průběhu těch taktik a na postavu čínského Odyssea, který jedním pohledem na nebe dokáže zhruba říci, kdy se změní vítr. Nedokážu říci, že takové předpovědi nedávají smysl, protože sám se v počasí jižní Číny nevyznám. Minimálně mu ale všechno hraje do karet. Jak příroda, tak hloupost nepřátel, kteří sice převyšují komunisty počtem, ale nikoli inteligencí. To, jak nepřítel "daroval" komunistům 100 000 šípů bylo divné a já si též kladl otázku, proč nestříleli zapálené šípy. Vždyť to bylo podezřelé. Koukat na to šlo, ale mě to po celou dobu nechalo chladným. Čim více divák baští naivitu narativu, neuvědomuje si propagandistický podtón a nemá představu, jak lépe by mohli bitevní sekvence vypadat, tak o to bude spokojenější. Tohle jsou však aspekty filmu, které Red Cliff objektivně sráží. Osobně mi pak není sympatické ani to jednotvárné herectví a klasická asijská mimika herců, z nichž mnoho je prý hereckými esy - což minimálně v těchto dvou filmech nevynikne. ()

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (viac)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (viac)