Silent Night

• Kanada Silent Night (viac)

Trápící se otec (Joel Kinnaman) je svědkem smrti svého malého synka, který se na Štědrý den ocitne v přestřelce mezi gangy. Zatímco se zotavuje ze zranění, které ho připravilo o hlas, stane se odplata jeho životním posláním. (mikki089)

InJo

Mlčeti zlato. John Woo se rozhodl natočit němého Punishera, výsledek však nejvíce připomíná lehce zapadlý Rozsudek smrti Jamese Wana (hrdina i záporák jsou velmi podobné typy). Natočit film bez dialogů v tomto případě dává celkem smysl. Jednak slovní výměny nikdy nebyly režisérovou silnou stránkou, ale hlavně - tahle látka je opravdu nepotřebuje. Scénář je absolutní šablonovité klišé, navíc osekané úplně na kost, takže žádné řečičky tady vážně nejsou potřeba. Legenda žánru se tak může naplno soustředit na to, čím nejvíce proslula, tj. okázalým emotivním výjevům a především krvavým přestřelkám s pořádným bodycountem. Hrdinovu truchlení a svědomité přípravě na pomstu Woo věnuje většinu stopáže, masakrování gangů tak na řadu přichází až v poslední půhodině. Natočené je to dobře (v rámci možností), ale není to žádný velkofilm, který by představoval návrat mistra na vrchol. 65 % ()

EvilPhoEniX

John Woo má už taky nejlepší éru filmů za sebou a Silent Night sice úplně neurazí, ale kdo je rozmlsán áčkovými akčními řežbami, tak tohle nemá šanci uspět. Navíc nápad s němým hrdinou se za mě nevyplatil. Chybí tu vůči hlavnímu hrdinovi výrazná sympatie, nezjistíme jeho charakter a za mě teda chyběly i nějaké hlášky, takže tohle vnímám spíše jako mínus. Prvních 50 minut se tu navíc neděje lautr nic. Hlavní hrdina příjde o syna a je těžce zraněn a více než půlku filmu se s tím srovnává a cvičí, než se rozhodne se pomstít. Druhá půlka už celkem šlape, je to Erko, občas pěkný slow motion, vizuálně ok ( 2 intenzivní fighty super), přestřelky však nijaké, jelikož protivníci nabíhají jak panáci a finální zúčtování taky nic extra. Kinnaman se svým divným výrazem mi tady poprvé vůbec nesednul. Celkově koukatelné, ale zapomenutelné akční béčko. 55% ()

okkac

Já jsem teda celkem spokojený. Jen nečekejte Johna Woo, jak ho většinou známe. Tady nejsou jeho akční eskapády z jeho HK filmů nebo Hard Target či Face/Off. Když se o to pokoušel po historických velkofilmech Red Cliff and The Crossing v Manhunt, tak tam jeho styl už působil mírně naivně. Tady, kdybych nevěděl, že to točí on, tak bych to ani nepoznal. Více bych věřil, že to mohl točit takový James Wan třeba, protože atmosférou, námětem a i celkem stylem to má hodně blízko spíše k Death Sentence s Kevinem Baconem. Sice to trvá, než se to rozjede po úvodní menší akční scéně. Joel Kinnaman truchlí, pak začne cvičit a v 55 minutě je celkem solidní bitka 1 na 1, no a v posledních 40 minutách to už baví slusně, když dojde na kosení gangsterů. Ale je to prostě brutální a špinavé. Kinnaman není po tréninku žádný Superman a dost to schytává taky. Nakrátko se dočkáme dual pistolí, ale od jiné postavy, což je tak asi jediná Wooovská proprieta, které jsem si všiml. A je to  Absence dialogů nevadí (jediné hlasy jsou z rádia a těch pár dialogů probíhá přes messenger) a člověk pochopí, co se chce z výrazů obličeje a body language říci. Až na ten trochu klišovitý úplný závěr a likvidace hlavního záporáka mohla být lepší, protože nepřinesla až tak velkou satisfakci. 7/10 ()

Tom Hardy

Ani jsem to na konci neměl chuť hodnotit, jak moc mě Silent Night postupem času dokázal otrávil. Samotný koncept cením, ale když je přirozená část (němý hlavní hrdina) násilně šroubována na zbytek nemluvících postav, které k tomu nemají důvod, tady už se gimmick drolí. Odráží se to na postavách, kdy manželka je vyloženě do počtu (kdyby na začátku taky umřela, výsledek by to nijak neovlivnilo) a to samé detektiv, jehož nejsilnější moment vyzní do prázdná, protože k té postavě nemáme žádný vztah. Což bohužel platí i pro hlavního hrdinu. Jak mám Kinnamana rád a vždy mi přijde, že má obrovské charisma, tady byl jen tělo bez duše (ale možná je to i tím, že jako majitel jednoho z nejcharismatičtějších chrapláků automaticky přijde s hlasem o půlku osobnosti). Nemluvě o tom, že je hlavní hrdina dost sobecký kretén, který způsobí zbytečně moc smrti okolo. První půle je navíc dramaturgický zmetek, kdy snímek otevře scéna rozhodné postavy, která se poté utápí v žalu jen proto, aby opět došla k úvodnímu rozhodnutí. O drobnostech typu „obyčejný člověk najednou ví, jak špionovat členy drogového kartelu“ lepší nemluvit. Ale upřímně, v akčním žánru se toho snese hodně. Silent Night nejvíc padá na nezajímavě koncipované a hlavně nenápaditě nasnímané akce, ze které Woo prakticky není cítit (paradoxně jsem si jeho rukopis připomněl jen topshotem, když hrdina vcházel na policejní stanici). Silent Night má papírově všechno, co mám rád. Ale nic z toho ve filmu pořádně nefunguje. Zlaté Přání smrti s Willisem. 30 % ()

Morholt

Zabili jste mi synka, tak tady máte přes držku aneb jak se ze spořádaného otce od rodiny stane během pár týdnů postrach všech gangů. Béčkovější námět aby člověk pohledal a zpracování tomu odpovídá. Dvě třetiny se toho zase tolik neděje. Hlavní hrdina truchlí, čímž postupem času leze víc a víc na nervy, potom trénuje, což nedokáže ničím zaujmout a teprve pak to začne konečně řezat. Je to na nože, kvéry, pěsti i auta a uznávám, že to má celkem koule, ale zase to není nic, co bych ještě neviděl. A tak jediné, čím se film od podobných akčňáků liší, je to, že od přímých účastníků neuslyšíte ani slovo. Na jedno podívání oukej, ale evidentně nejsem sám, kdo si myslí, že Woo už to má asi za sebou. 50% ()

• Během natáčení v březnu 2022 se při zkušební kaskadérské jízdě v Mexico City zranil asistent pro speciální efekty. Člena štábu srazilo auto, zlomilo mu stehenní kost a vykloubilo rameno. (mikki089)
  • Čierno-modrý vták zobrazený na vonkajšej parapete Brianovej nemocničnej izby je Agapornis pestrý. V USA sa nevyskytuje vo voľnej prírode. (m.a.t.o.)

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Čínský filmař John Woo známý pro své kultovní snímky jako Hard Boiled, Tváří v tvář či Killer se po letech konečně dostane k režii remaku svého dost možná nejzásadnějšího filmu. Je jím právě poslední… (viac)