Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Azda najbolestivejšími zážitkami mladosti sú prvé sklamania, neúspešné prvé lásky a nepochopenie rodičmi. Našťastie, to čo sa v mladosti javí ako vážne až tragické, s odstupom času vnímame ako osožnú a často až tragikomickú skúsenosť. Slovenský film Citová výchova jednej Dáše z roku 1980 hovorí práve o takejto etape života. Mladá Dáša /Y. Kornová/ žije v malom meste. Jej otec je ale významný človek, majiteľ reštaurácie. Keď však otcove konexie nestačia Dáši zariadiť prijatie na vysokú školu, musí sa letom pretĺkať na brigáde v otcovom podniku. Lásky, priatelia, ba aj úteky z domu, to všetko patrí do tohto obdobia Dášinho života. Nevydarená svadba, zorganizovaná rodičmi, protekčné nanucovanie na vysokoškolské štúdium za cenu, ktoré sa dievčaťu bridí - to všetko prináša na jednej strane hlboké sklamanie z vlastných rodičov, no časom aj spoznanie vlastných omylov. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (14)

Vesecký 

všetky recenzie používateľa

Velice průměrný film se slabým scénářem. Jako televizní inscenace na jedno použití by se to dalo snést, ale na celovečerní film? Příběh vnitřně nevyrovnané a nedospělé dívky po maturitě, která dá před plavčíkovi, kterému se líbí, přednost sebevědomému studentovi architektury, jemuž je dobrá jen na sex... Zprvu hrané těhotenství, nakonec skutečné... Svatba nebyla, pak zas měla být, ale oba se z ní už definitivně vyvlékli. Problém osamocené matky za socialismu ještě byl problémem. A dívka utíká z domova, aby našla své místo - jak záhadně prostoduše vymyšleno - v porodnici jako sestra. Mezitím pokusy o kritiku vládnoucích poměrů - úplatkářství, známosti, nekale získaný majetek Dášina otce; a nevěra její matky- Dabovaní čeští herci - Brabec, Dvorská a Kopřiva, jimž role absolutně neseděli. Amatérsky zahraný film od mládežníků, snad Yvetta Kornová ještě jakž takž... Prostě koukat se na to dalo, ale byla to dost nuda. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Dovolím si nadhodnotiť, kedže v prípade Hry na telo som trochu podhodnotil. Ján Zeman nebol žiaden majster, ale snažil sa dotýkať pomerne nepríjemných vecí, čo v období normalizácie stojí za povšimnutie. Citová výchova nesporne zostarla, asi ako interiérové zariadenie všetkých miestností, ktoré sa vo filme vyskytnú. Dáša ani jej prvý milenec nemajú v rodine poriadne vzory, i ked tá rodina si práve myslí opak a potom sa iba nestačia čudovať. Dialogy občas riadne bolia, jednotlivé situácie však nie sú zvolené najhoršie, ani celkové pesimistické vyznenie života bez pevného bodu. Film ma nikdy nenudil, čo je spôsobené určite aj tou občasnou nechcenou vtipnosťou. ()

Reklama

slunicko2 

všetky recenzie používateľa

Reálně-socialistická dobová klasika - vidíme typické prostředí, dialogy, chování i postavy. 1) Neumím posoudit, jak moc se do výsledku zapsaly cenzurní zásahy, ale film ze skupiny "viděl jsi jeden, viděl jsi všechny" vůbec není špatný. 2) Pro mě je to vzpomínka na doby dávno minulé. 3) 19letý Peter Maťo (přitažlivý student architektury Peter) je příjemná postava. Namluvil ho bůhvíproč Milan Bahul. Ještě je tu pěkný 24letý Ján Króner (student Julo). ()

brumbrum 

všetky recenzie používateľa

Asi do polovice je to celkom zaujimave a zo zivota; a potom sa to zacne akosi prasit a motat, straca to nit, kazdy slope a rehoce sa a potom ma depresie. Proste ako ist lanovkou do polky kopca a potom sa to zrube cele aj s kabinkou aj s kablami dolu kopcom a polomrtvi pasazieri sa bezmocne koprcaju dolu prekrasnym udolim. Tak ja neviem, co za chore hlavy totok toci, to uz je niekolky film z toho obdobia, kde celkovy dojem je dobry, ale od polovice je to ujete. Koniec som vobec nepochopil, asi mam malu hlavu alebo co. 2*, viac-menej z milosti. ()

Flego 

všetky recenzie používateľa

Tragikomický príbeh o zložitých vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, citové vzplanutie maturantky Dáši a pokrytectvo socialistického malomeštiaka. Témy pre tvorcov značne cez čiaru, oni totiž nedokázali z námetu vyťažiť vôbec nič. Kŕčovité spracovanie pôsobí strnulo a nudne. Dvorskú nahovorila Oľga Zöllnerová, Brabec sa potrápil so slovenčinou sám. ()

Galéria (3)

Zaujímavosti (2)

  • Film byl po natočení nejdřív úplně zakázán, pak podroben mnoha úpravám (předabování dialogů, nový závěr atd.) a do distribuce byl povolen až po 2 letech. (raininface)
  • Film sa nakrúcal v Novej Bani, Bratislave a v Kameničnej pri Bratislave. (dyfur)

Reklama

Reklama