Romantická pohádka o Radúzovi a Mahuleně našla svého mistra v dramatickém zpracování Julia Zeyera a hudbě Josefa Suka. Třiadvacetiletý Suk, niterně oddaný své budoucí ženě Otylce, vytvořil v tomto svém třináctém opusu dílo plné vroucí melodiky i dramatického napětí. Básník a prozaik Julius Zeyer se tu výrazně přiklonil k domácí mytické a pohádkové látce. Na počátku Zeyerovy hry o Radúzovi a Mahuleně stojí dvojí inspirace, prvním pramenem je okouzlení nespoutanou slovenskou přírodou s jejími dramatickými bájemi, druhou inspirací pak byla jeho dramatická ctižádost. Toužil vytvořit v české řeči takové dílo, které by získalo světový ohlas. Filmové pojetí režiséra a scenáristy Petra Weigla pak dotvořilo Radúze a Mahulenu v ojediněle působící celek. (oficiálny text distribútora)

senoritar

Velmí zajímavě natočená, ale místy až přespříliš natažená a nudící lyrická pohádka. Jan Tříska je jako vždy skvělý a Magda Vašáryová ho výborně doplňuje. Celý film dokresluje herecký koncert Jaroslavy Adomové, Jiřího Adamíry a Dany Medřické. Škoda, že dnes už se něco podobného netočí. ()

Bojinda

Sice to není pohádka a je tam míň nahuleno, než bych čekal, ale jako dospělá osoba film nemůžu než ocenit, herci fantasticky hrají. Jako na divadle. Zlí jsou zlí, hodní hodní, krasavice krásná. Jen ty nalepovací čelenky jsou hrozný, z toho museli mít všichni vyrážku. ()

Filmslover14

Nenapadá mě nic víc, než že to je prostě strašně krásný. Nádherně poetický, výpravný film s dokonalými herci (těžko hledat krásnější filmový pár než Magdu Vašáryovou a Jana Třísku) a Sukovou úchvatnou hudbou. ()

benden

Dech beroucí pohádka pro dospělé. Něžná Vašáryová, děsivá Adamová. U obou perfektní herectví. A taktéž u dalších herců. Začátek normalizace i v televizi a ještě vznikala díla jako toto nebo seriál F.L.Věk. Ale utuhovalo a obě díla na dlouho nebyla k vidění. ()