Nehanební bastardi

• Česko Hanebný pancharti (viac)
USA / Nemecko, 2009, 153 min (Alternatívna 147 min)

Bolo - nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku... Vitajte v Druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontroverznejších filmárov súčasnosti... Nemeckých vojakov ešte neprestali bolieť nohy po smelej invázii do západnej Európy, keď mladučkej Shosanne priamo pred očami nemecký dôstojník Hans Landa vyvraždil celú rodinu. Ona sama len tak-tak unikne do Paríža, kde sa ukryje pod novou identitou prevádzkovateľky kina. Na inom mieste hákovým krížom rozkopanej Európy sa pod vedením ľahko vulgárneho amerického poručíka Aldo Rainea formuje nezvyčajná vojenská jednotka. Úlohou jej členov je nielen prežiť na území plnom nacistov a ich prisluhovačov, ale zároveň likvidovať ich elity tak efektne, až sa medzi nimi začne šíriť strach a panika. Hovoria si Bastardi a práve ich čaká tá najťažšia misia, ktorá môže úplne zmeniť priebeh vojny. V jednom parížskom kine sa chystá premiéra nového nemeckého propagandistického eposu a tejto udalosti sa má zúčastniť celý rad nacistických špičiek, možno aj samotný Hitler. Úlohou Bastardov bude preniknúť na akciu a ukázať šéfom Tretej ríše, aké to je, keď je človek mŕtvy. Ale nepočítajú s tým, že priamo pod svetlami premietačky spriada svoj plán pomsty za smrť blízkych ešte aj osirelá Shosanna. A keď sa jeden geniálny plán na spáchanie atentátu pretne s iným skvelým plánom, výsledkom môže byť ešte geniálnejší - neúspech. (TV JOJ)

toby_wang

Četl jsem hodně komentářů a hledal myšlenku, kterou chci napsat, u někoho dalšího. Našel jsem ji u uživatele Radek99. Většina chválí nebo haní formální stránku filmu - postavy, scény, kameru, režii. Myslím, že Tarantinovi šlo kromě snahy o precizní filmařinu taky o děj filmu a tedy vypořádání se s nacismem. Alespoň já si to myslím a věřím tomu, že režisér do filmu s tímto záměrem šel a svůj záměr zúčtovat filmovou formou s nácky realizoval po svém (mimo jiné tedy právě v kině) a já mu za to děkuji. Jsem tedy trochu udiven, že v komentářích není povětšinou zmíněna naprostá originalita námětu, a to ani v kladném, ani záporném hodnocení. ()

CabelNM

Takýmto kurióznym spôsobom sme ešte smrť náckov na filmovom plátne nemali, od filmu som očakával trochu viac akcie, scenár bol vynikajúci ale čakal som že sa viac bude uberať samotným názvom, vtipných momentov resp. hlášok oproti predošlým Tarantinovkám náramne ubudlo, film je zbytočne príliš dlhý, našťastie nenudí a utečie ako voda, mal som tú česť ho pozerať v hroznej kvalite s príšerným zvukom čo som veľmi ťažko znášal, bohužiaľ, všetko čo sa skloňuje s menom Tarantino nie je vo mne nikdy dostatok trpezlivosti, len čo sa mi dostane do rúk kvalitnejšia nahrávka nepohrdnem si ho zopakovať čo možno aj zapríčiní že sa zvýši moje hodnotenie o jednu ninja hviezdicu : ) ()

T.S.Garp

Na Pancharti jsem se těšil strašně moc. Pomalejší rozjezd, za to od scény v hospodě to byl absolutní masakr. Konec mě mile překvapil, tušil jsem totální panchartí fiasko se vším všudy a ono to mě skoro happyend:-) Největší vadou na kráse pro mě jsou nerozvinuté hlavní postavy (kdo je tady vlastně hlavní postavou, to je taky otázka:-) a jejich příběhy, jenže na tak už dlouhou stopáž s tím udělal Tarantino asi maximum. Kdyby dostal alespoň Pitt, Schweiger nebo Waltz více prostoru, byl by z toho asi tak pětihodinový opus a to moc nelze, je mi to jasný. Je to tudíž pecka, alternativní válečný film plný režisérských pitominek a maličkostí, skvělých dialogů a i přes trošku slabší úvod bych zde nikde žádnou vatu neviděl. Na pět hvězdiček to sice ní, ale přesto bravo, Quentine! 80% ()

Chester46

Až skončí válka,tak si sundáte uniformu že?...Ano....A nikdo nebude vědět že ste byl nácek...A s tim se já nemůžu smířit! Brad Pitt a jeho nejlepší role, takhle mi Brad fakt sedí! Jen to mohlo bejt o 20-30 minut kratší, ale no co, je to Tarantino! ()

yarghoul

Nezapomeňte ohodnotit na csfd.cz.... Na to se zapomenout nedá. Pro mě za plný počet. Do kina jsem šla s pocitem, že jdu na Tarantina s Pittem, ale z kina jsem odešla s pocitem, že jsem byla na Christophu Waltzovi.. Jeho Hans Landa byl, dle mého názoru, perfektní. V reálu bych ho potkat nechtěla. Možná až na scénu s jablečným štrůdlem :) Excelentní kamera podtrhla mé nadšení z filmu. Už se těším, až půjdu znovu do kina.. ()

bou:ou:ou

Ne = je to nudné = chybí tomu akce, zajímavé dialogy, rozdělení na kapitoly - pcha, to není styl, ale vykrádání sama sebe ve chvíli, když nevíte co se scénářem. Q, jdi si dát dovču, potřebuješ ji. ()

kubazzz

Moje očekávání naplnil film do puntíku, trošku na škodu byla dlouhá stopáž, ale na tu jsem se předem připravil. Perfektní herecké výkony, zvlášť Brad Pitt a Christoph Waltz, spousta skalpovaných nácků, nadupané dialogy. No a závěrečné geniální "vyjebání" s Hansem Landou bylo pravou třešničkou na dortu. Tleskám ***** ()

da_silva

Musim hodnocení zaokrouhlit dolů, protože film jako celek docela nudí a mírně zklamává. Tarantino sice pořád dokáže napsat originální a překvapivý scénář, ale tak moc obdivuje svoje dialogy, že ve dvou a půl hodinách filmu je dvě a čtvrt hodiny keců. A to už je moc. A je to fakt škoda, protože to je dobře natočený, povětšinou parádně zahraný, prostě jednotlivejm scénám se dá máloco vytknout.. 70% ()

sAreOn

Tarantino je zpět ve formě. Výborné dialogy a ještě lepší hudba. Nic moc se tomu nedá vytknout, už od první scény má film perfetkní atmosféru. Snad jen opět členění na kapitoly by si mohl Tarantino odpustit. Film mě rozhodně nezklamal, jak zde píši někteří ostatní, kteří asi spíše čekali pořádnou řežbu - trailery tak vypadaly (a možná je škoda, že Pancharti celý snímek pouze rámují) - je však pravdou, že příběhově film nemá moc co nabídnout, ale komu to vadí, když se při filmu výborně pobavíte? ()

superzurda

Když jsem někdy v květnu viděl poprvé trailer k tomuto filmu, bylo mi jasné, že nepůjde o žádnou rekonstrukci typu Valkýra a podle toho jsem k tomu přistupoval. Třeba jen proto, že se mi moc líbil hlavní motiv: Zabíjet nácky!!!! Hodně uživatelů tu mělo výhrady k dlouhým dialogům, špatnému závěru a Bradu Pittovi a v tom jim musím oponovat. Ve všech kapitolách právě dialogy umocňovali děj a každou scénu. Tarantino jako zkušený trenér vedl své mužstvo z režisérské lavičky v ostře sledovaném zápase, který s každou následující minutou stupňoval ( aspoň ve mně ) napětí. Fakt nevím, kdy se mi to naposledy stalo. Co se týče Pitta, odehrál svou roli, tak jak měl a nemám k němu žádné výhrady. Kdo mě však nejvíce dostal, byl hlavní padouch Landa. Byl takový, jaký měl být. Chladný, slizský a vypočítavý. Tarantino vsadil na svůj osvědčený recept a udělal tohle dílo, čímž se pro mě zařadil mezi filmové velikány, protože přes úspěchy jeho filmů je stále možné se dál a dál učit a vytvářet ještě lepší díla. ()

májovec13

Další Tarantinovo mistrovské dílo, pro mě druhé po Pulp Fiction. Dialogy, náhodný sled událostí, brutální scény, přehnaný závěr, velká porce černého humoru, tedy vše, co byste od Quentina čekali v novém, westernově podbarveném hávu. Stopáže se nebojte, uteče to jako němci z kina:) Mimochodem skvělí výkon Christopha Waltze. ()

FunkyBee

Když jsem vycházela z kina byla jsem napůl nadšená a pobavená ale zároveň i trochu zklamaná. Christoph Waltz byl dokonalý, za jeho herecký výkon smekám. Brad Pitt byl vtipný. Diane Kruger a Melánie Laurent byly dobré. Příběh byl propracovaný, dobře natočený. Tak s čím jsem tedy měla problém? Film se jmenuje Inglourious Basterds, předpokládala bych tedy, že to bude hlavně o nich. Tak to vypadá i v traileru. Ale ve filmu nebyly až tak důležití, Brad Pitt sliboval že budou dělat takovou spoušť že se jich všichni budou obávat pouze podle jména. Skoro nic takového jsem tam neviděla. No ale budiž, komedie to byla skvělá, smála jsem se často. Dávám 90% ()

MichelG.

Hanebný pancharti jsou typickym filmem Quentina Tarantina (Kill Bill mi moc nesedel). Upovidanej film, kde jsou dialogy nadherne vygradovany (uvodni scena) a pri kterejch vas mrazi vic nez kdyz vidite hlavu rozmlacenou baseballovou palkou. Mezi takovy sceny urcite patri ta odehravajici se v hospode, Brad Pitt jako italskej herec, ale predevsim ty, kde exceluje Ch.Waltz (scenu se strudlem si budu pamatovat jeste dlouho). Proste vyborny herci a pekna hudba uz k filmum Q.T. patri. Brad Pitt zase dokazuje ze muze zahrat cokoli a cim je starsi tim hraje lip. Dosud neznamej Ch.Waltz je prototypem nacisty. Skoda ze delsi dobu nezahral Til Schweiger, jeho drsnej vyraz byl super. No a takle by se dalo pokracovat furt. Kdyz se me akorat nekdo zepta o cem to je, tak mu asi nereknu nic vic nez "Proste Tarantino,no" ()

kanalek

Yeeeaaaah!!!Tak tohle byla opravdu jízda.Nevím co sem napsat, všechna chvála již byla řečena.Můžu jen souhlasit a tleskat.Dost možná jeden z nejlepších fílmů všech dob! ()

Filmovie

pan Tarantino zjevně uspokojen mafiemi,gangi si tentokrát zahrál s osudem pomalu celého světa,hlavně s Hitlerem apod.Co bude příště ??? ()

geedee

Dle mého názoru zatím nejlepší Tarantinův počin. Výborný scénář, vynikající režie a naproto dokonalý Christoph Waltz. Skutečně nemá chybu. ()

DonFrolimo

Přízračné a neustále se opakující citace, aluze, perzifláže, parafráze, odkazy, inspirace, imitace a jiné kličky na modelového diváka, kterým je i sotva sám režisér, ono neustálé připomínání cinefilských klišé, tedy tzv. kultovních symbolů a postupů, ono svérázné harašení formy vysoko nad vlastní kvalitou sdělení a řemesla pro děj, to v čem se musí Tarantinova oběť řádně vykoupat... to vše je tu hlavně navíc, aniž by pod tímto ejchuchu milovníci lakem zbylo místo pro kapotu. Takže ani motor se nemá kam vejít. Ne že by film nešlapal, ale pro samé hraní si s žánry není čas charakterizovat postavy. Jedinou smysluplnou a hotovou postavou je ouou esesák Landa, bohužel právě proto působí i on příliš škrobeně, protože nemá s kým hrát, pouze s plochými figurkami, sic tělem a grimasou výstižnými, přec tupými a bez ducha. Ano, v tom má být kernpudl. Hrajou se zde figury a jiné estetické kategorie, jimž živí herci pouze přisluhují, jenže má ještě vůbec cenu dělat potom film? Dobře, je to místy zábavné. Dočkali jsme se toho, že průměrný divák akčních scén a fanatický fajnšmekr si přijdou na své. Kam do tohoto kina se má ale posadit divák s obyčejným gustem, trochu znalý dějin filmu, leč lačný spíše vlastní síly snímků? Poetika cizích nahradila ono vlastní bez revanše a bez reparací. Nitrátový film. To sedí. Rychle hoří, takže brzy není na co se koukat. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

Guy Ritchie chystá válečný thriller

22.02.2021

Režisér Podfu(c)ku či Gentlemanů Guy Ritchie si zdá se vyhlídl svůj příští projekt. Britský filmař se čerstvě upsal režii snímku Ministry of Ungentlemanly Warfare pro studio Paramount. Kromě režie se… (viac)

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

…a není jím Quentin Tarantino. Na eRkovou verzi Star Treku od režiséra Pulp Fiction nebo Hanebných panchartů si nejspíš budeme muset ještě nějakou dobu počkat, mezitím ale studio Paramount najalo… (viac)

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019

Okolo nového snímku Quentina Tarantina (Pulp Fiction) je po premiéře na festivalu v Cannes dost rušno. Většina recenzentů film chválí, našli se ale i tací, které neoslnil režisérův přístup k ženským… (viac)