Vetřelcátor

(festivalový názov)
  • Taliansko Terminator 2 (viac)

Benátky po roce 2000... Dřívější sídlo kultury a cíl turistů se změnilo k nepoznání. Město zahalil oblak toxických zplodin, který hubí vše živé a umírající město se pomalu rozpadá. Celý prostor je vojensky uzavřen a v sektoru operuje pouze tým Dr. Rafaelsona pracující na přísně tajném projektu. Poté, co je zachyceno nouzové volání vědců o pomoc, je do Benátek vyslán záchranný tým složený z elitních vojáků. Proti jejich vůli se členem komanda stává také Fuller (Christopher Ahrens), zaměstnanec korporace Tubular, jež má o výsledky projektu enormní zájem. (J.Connor)

Goldbeater

Existují tvůrci, kteří sice kopírují nápady jiných, ale dokáží z nich slepit dobrý film. Pak jsou tvůrci, kteří kopírují nápady a spatlají kravinu. A pak je tu Bruno Mattei, což je sorta sama o sobě. Jeho Terminator II je úkaz toho nejhrubšího filmového plagiátorství, jaké má člověk šanci vidět. A to ani tak moc nevykrádá Terminátora, jako spíš Cameronovy Vetřelce - a to tak že scénu po scéně, postavu po postavě a chvílemi dokonce i některé jejich promluvy. Ona vina neleží jen na bedrech Matteie, je nutno neopomenout jeho věrného spolupracovníka Claudia Fragassa, který hned následujícího roku natočil snímek Troll 2, který mnoho lidí považuje za nejhorší film, jaký kdy byl natočen. Vstřícné hodnocení dávám za to, že se u téhle bezskrupulózní hitparády filmové recyklace dá opravdu bavit a že jsem si ji mohl užít na velkém plátně. [Sitges 2019] ()

darkrobyk

Mix Vetřelců a Terminátora v italském podání. Skupina vojáků neustále prochází labyrinty chodeb a snaží se dopadnout neznámé vetřelce. Ti se občas objeví, aby někoho z týmu buď zlikvidovali, nebo odnesli do jakési líhně, kde jsou uvězněni v zámotku a slouží jako potrava pro budoucí bestie. Snímek kopíruje v klíčových momentech Cameronovy Vetřelce, dokonce i scénu, kde je Ripleová s malou Newt uzavřena s monstrem v laboratoři a nemůže se dovolat pomoci. Samotná monstra zdaleka nedosahují strašidelnosti Gigerova Vetřelce, avšak slizem nešetří. Odpovídající hudbu složil známý skladatel Carlo Maria Cordi (v některých scénách zní téměř jako Goldsmith...). Osobně mě mrzí, že jsem se ani na potřetí nedostal k necenzurované verzi. V rámci filmu jsem si tak nemohl vychutnat trikové lahůdky, jakými jsou například krvavé scény rozkladu lidských těl v kokonech či zdařilé masky potrhaných robotů - terminátorů.... dodatek: 29.4.2023 - konečně jsem se dokopal k uncut verzi, kde sice ještě pár obrazů hnusu chybělo, ale jinak mi konečně film dal větší smysl a po letech jsem si ho znovu užil. ()

Tom Hardy

Jako fanouškovská variace na Vetřelce a Terminátora mě to vlastně bavilo, ale těžko to brát jako plnohodnotný film. Je to spíš taková trivia hra, ve které si opravdový znalec zmíněných kousků může testovat své znalosti. Paradoxně to má ale i navzdory svému původu nezpochybnitelné produkční kvality (ani ne tak v rámci monster, ale obecně výpravy) a ve výsledku to byla milá exkurze do doby, kdy se ještě evropští tvůrci neštítili krást nápady Hollywoodu a vydávat je za vlastní. Pro milovníky filmových bizárů téměř zlatá věc. Strašně bych to chtěl vidět v kině. 50 % ()

Othello

[vzpomínky na LFŠ] Pátou hvězdu tomu, věřte nevěřte, ubralo akorát to, že se Matteiovi podařilo k natáčení zajistit tu reálnou elektrárnu, takže jednotlivé lokace nevypadají tak kreténsky, jak bych se mohl vzhledem ke zbytku, těšit. Nejlepší sekvence jsou jednoznačně ty, kdykoli se objeví ta umouněná pětadvacítka, která má na sobě culíky a lacláče jako že jí je ve skutečnosti 10. Tak to je pohoda. (tento vtip vám přivezla sezóna jaro/léto 2020) ()

Astaroth12

Až teraz pri písaní tohto komentára, som zistil, že režisérom filmu je jeden z najväčších napodobovateľov Hollywoodskych hitov, ktorý vedel v niekoľkých minútach znásilniť niektoré Hollywoodske trháky. A tento film je dôkazom mojich slov. Čakal som podľa názvu a aj posteru, že to bude bečkovina na úkor Terminátora, ale dlho sa to tvárilo ako plagiát Aliena a veľmi nepodarený. Necítil som tam atmosféru a tie monštra boli úsmevne a v niektorých scénach to hraničilo už aj s trápnosťou. Po polke filmu sa preklopil konečne k Terminátorovi, ale ani tuto polohu Bruno Mattei nezvládol. V jeho prípade nešlo ani tak o rozpočet, ale o formu a obsah, aké pridával k jednotlivým príbehom. Aj tu boli amatérsky a prehrávajúci herci, totálne blbé a aj mimo dialógy a aj tie temnejšie sceny vedel Bruno Mattei zahltiť nefunkčnosťou a samým klišé. Tento film ma neoslovil, ako skoro všetko, čo som zatial od tohto režiséra videl. Mám ešte čo doháňať v jeho tvorbe, ale tu nevkusnosť si dávkujem radšej postupne a tak zas na nejaký čas mám pokoj z jeho filmami a tento je len za slabučké 2* a aj to dosť nadhodnocujem. ()

• Přestože byl film pod různými názvy uveden v mnoha zemích světa, nebyl kvůli licenčním problémům nikdy oficiálně uveden v USA. (J.Connor)