Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Mianelia2050

Film není sám o sobě zas tak špatný. Jen mě občas iritovaly vykrádačky například ze Star Wars. Co se týče příběhu, přijde mi zajímavý, ale plný počet hvězd si nezaslouží. Herci někdy byli dost neherečtí a někdy byly reakce zbytečně přehnané. Za to ale konec filmu byl krásný a dojemný. Hudba byla výtečná, po celou dobu se dobře poslouchala a dodávala filmu šmrnc. Vizuální efekty byly úžasné, nemám výtky, moc se mi líbila loď Nomáda - byla opravdu skvostná. Strhávám půlbod za vykrádačku a půlbod za občasné neherecké výkony, ale jinak vřele doporučuji. ()

jakub.uck

skvělé vizuály, skvělá kamera, skvělé nasnímání X špatně odvyprávěno, děravý scénář, podivné zkratky, logické díry v ději, nerozvinuté postavy, nerozvinutý svět ()

Kingjiri

Creator zaujme předevšim demonstrací toho, že se i za skromnější hollywoodskej rozpočet (80 mega) dá natočit scífko s parádnim vizuálem a porcí solidní akce. Samozřejmě si budget tvůrci dost odlehčili tim, že v něm chybí jakákoliv větší herecká hvězda, ale i tak jde o impozantní výsledek. Jenomže scénář bohužel už nic zajímavýho nenabídne a kromě toho, že často recykluje různý nápady, je dost předvídatelnej a chybí v něm jakejkoliv moment překvapení. Aspoň trochu neotřelej byl osud některejch postav, kterej se postaral o částečně nehollywoodskej závěr. Projekce dopadla přesně dle mejch očekávání nastavenejch z recenzí, takže jsem dostal technicky vypiplaný akční scífko s naprosto rutinnim příběhem, tři silnější hvězdy. ()

geek.ondra

Očekával jsem inovativní sci-fi hlásící se o místo pro budoucí žanrovou klasiku a o umístění mezi absolutní velikány... No a dostal jsem řemeslně obdivuhodnou a vizuálně úchvatnou ale obsahově vyprázdněnou a v ambicích utopenou jednohubku umisťující se maximálně tak mezi největší zklamání posledních let. Garetha Edwardse mám rád a u Godzilly ani Roque One nechybělo mnoho k dokonalosti nicméně jeho fanoušci i on sám sváděli veškerá pochybení při realizaci těchto filmů na zlé producenty a chaotický přístup studia - po tomhle si ale bohužel říkám že tu máme dalšího talentovaného řemeslníka kterému bude líp v televizi.... nebo na Netflixu. 6/10 ()

Torgal

Film o umelej inteligencii, ktorý sa vôbec nevenuje otázkam vyplývajúcim z jej začlenenia do spoločnosti a už vôbec nie jej morálnym aspektom. AI je tu len na efekt ako nositeľ parádne nadizajnovaných strojov. Vizuálne film vyzerá omnoho drahšie než bol jeho rozpočet, ale je to len pozlátko. Pod ním je len klišé príbeh s množstvom logických dier a s nezaujímavým protagonistom s trpiteľským komplexom. Je to o to bolestivejšie tým, že tvorcovia očividne mali ambície vybudovať vrstevnatý svet a emóciami nabitý film s presahom, ale nedokázali ich pretaviť na plátno. Výsledok tak nejak prešumel okolo mňa a nezanechal žiadny výraznejší dojem okrem toho, že vyzeral fakt dobre. 5+/10 ()

PEZ

The Creator nie je zlý film a očividne tam boli veľké ambície, ale ostali len na polceste. Čo je ozaj škoda, lebo námet nebol zlý, referencie na to ako sa empatia vo svete čím ďalej viac a viac vytráca tiež padla na úrodnú pôdu, John David Washington bol podľa mňa výborný, Madeleine Yuna Voyles ukázala ohromný talent. A scéna v strede filmu s podmazom od Radiohead ("Everything in Its Right Place") ma v IMAX sále ozaj rozsekala. To som to v tom čase videl na 4*. Lenže problém tkvie v jednoduchom a nie príliš prepracovanom závere, navyše hoooodne naťahovanom. Film mal skončiť pri jednom dôležitom úmrtí. Jednak by nemal ani dve hodiny a bol by OVEĽA silnejší. Fakt mi je to ľúto, ale nemôžem ísť nad 3*. 7/10 ()

tomik99

Hodně slabé tři hvězdy. Další z velice častých příběhů, kdy hlavní hrdina nalezne dítě, které ho zpočátku absolutně nezajímá, ale posléze se stane jeho ochráncem číslo jedna a doprovází ho na dlouhé cestě do bezpečí. Tento Pedro Pascalovský syndrom začíná být trochu ohraný, ale Garethu Edwardsovi bych na hru přistoupil, jenže to by mě vztah hlavního hrdiny a dítěte musel nějak zaujmout. John David Washington je schopný herec, tudíž tady byla chyba ve scénáři. „Stvořitel“ se v mém žebříčku rozhodně nezařídí mezi chytré sci-fi, obdivovat ho lze snad jen za práci s rozpočtem a sem tam dobrou hudbu Hanse Zimmera. Sympatické je, že příběh z budoucnosti se odehrává v Asii a malinko jsme si odpočinuli od USA, kde se většina sci-fi odehrává. I tak je to ale slabá náplast a Gareth Edwards mě svými vypravěčskými i režisérskými schopnostmi příliš nepřesvědčil. Začínám věřit, že za úspěchem „Rogue One“ skutečně stál kouzelník Tony Gilroy. ()

st3f0o

V čase, keď sa používanie umelej inteligencie stáva populárnejšie ako kedykoľvek predtým, prináša film Stvoriteľ na dnešnú digibordelinfantil scénu nielen pútavé akčné sci-fi hodné zamyslenia, ale aj varovné podobenstvo o tom, ako môže naša fascinácia touto technológiou viesť k nebezpečným dôsledkom. Hoci filmy ako Terminátor alebo Matrix môžu vzbudzovať odpor k UI ako celku, tento film nám miesto toho dáva možnosť voľby. Nedá sa poprieť potenciál a pozitívny prínos aplikovaním niektorými z týchto inovácií v rôznych oblastiach života, je tu však jedna vec, ktorú UI nikdy nebude schopná plne replikovať či na duchovnej alebo hmotnej úrovni, našu ľudskosť. V tomto zmysle je to naša vlastná ľudská povaha, ktorá v konečnom dôsledku zohrá úlohu v tom, čo bude výsledkom objavenia tejto novej technologickej éry, a len čas ukáže akú budúcnosť to ľudstvu prinesie. ()

Likan7

Zajímavý svět, ze kterého bych všechny ty bitvy, udělátka a tanky rád sledoval, ale Edwards si řekl, že ne. A S Weitzem napsali příšernou skoro až roadmovie. Stvořitel vypadá fakt parádně. Úvod je fantastický a dokáže zaujmout i nadchnout. Jenže po půl hodině se to přehoupne v nezajímavou rodinou roadmovie, ve které se sice občas válčí a vypadá to tak pěkně, že ten malý rozpočet nepochopíte, ale co z toho, když celý příběh je brak. Washington je v pohodě, jen všechno ostatní stojí za starou bačkoru. Edwardsovi všichni fandíme, ale zřejmě to nebude ani zdaleka tak zručný filmař, jakého jsme z něj po Roque One dělali. Chci seriál z období, které bylo v úvodu, chci válku, chci emoce. A právě emoce jsou to, co Stvořiteli chybí ze všeho nejvíc. ()

Listyx odpad!

Tak trochu debilňoučký film, ve kterém si za začátku řeknete WTF?! A už u toho zůstanete. Nejmocnější síla na zemi si postavila loď plouživku, která snad nikdy nikam nedorazí včas, ale její supersíla tkví v tom, že umí kreslit modrou diskotéku. Co nic nedělá teda. Když chce zlý ameuričan zlikvidovat fuj fuj chudinky ai, tak to dělá zásadně tak aby proti celému ostrovu téhle supermoderní ai žebroty poslal tak jednoho dva vojcly a ještě si k tomu veme blba co je při první příležitosti zradí. Prostě nemůžou tou plouživkou vymrdat celej ten blbej ostrov na chrastítka. Útok na debilní ai se taky zásadně děje pomocí běhacích bomb, které nikdy nic netrefí. prostě po nich nemůže nikdo mrdbout raketu, granát, nebo je vycedníkovat blbym gatlingem. ne prostě pošlu jednoho dementního bombo robota, pak druhýho a páč mi došli tak pošku jedinýho vojáka co mi zbyl, kterej přes open beze spěchu dojde až k cíli a přesto, že na něj pálí rota debilních ai tak ho musí trefit až náš vymatlaný superhrdina, kterej mě teda osobně sral celou dobu a přál jsem těm jeho permanentním ublíženejm pohledům konec v nějakym parádnim krvemlejnku, leč toto potěšení mi nebylo dopřáno. No a chlapec mě sral tak, že si to nezaslouží ani tu jednu *. ()

vikino1

Nablýskaná bída. Možný spojler - Tisíckrát viděný motiv - vydepkovanej voják souhlasí s misí, aby našel dávno ztracenou lásku, najde děcko, děcko je vyvolený, voják dezertuje na druhou stranu, ve dvou zničí Nomáda, Nomád padá a všichni utlačovaní tleskají a radují se (to že vyrháli jednu bitvu - ne válku - nikdo neřeší). Zatmívačka. ()

Hashirama

Katalogová slátanina, jejíž autor má jakýsi prorocký syndrom, ve které se pere skvělý vizuál a design (jak může po tomto jakýkoliv tvůrce obhájit rozpočet 200 mega?) s nesmyslným připitomělým světem plným plochých připitomělých postav. To vše podané v klišoidním příběhu bez pořádné hlavy a paty, na kterém se střihači se svými dětskými nůžkami víc než vyřádili. Zparchantělá střihová skladba náhodně a bezúčelně boří celé scény, mnohdy není poznat, co se kdy odehrává a především proč mnohé flashbacky vstupují do děje zrovna v daný okamžik (za mě vyhrává cesta hrdinů autobusem, během níž se objevují náhodné výjevy stěží určitelného data, ve výsledku tedy není jasné, jak dlouho a kam hrdinové jeli, co vše se jim po cestě stalo atd.). Vyprávěcí absurdita vyniká tváří v tvář primitivní zápletce, jejíž zdánlivá esa v rukávu odhalíte už v prvních pěti minutách. Představený svět definují především stěží vysvětlitelné podivnosti jako obří vesmírná základna, která útočí na libovolné území na planetě bez ohledu na jakákoliv mezinárodní pravidla či hranice, neurčitelná povaha umělé inteligence (proč existují roboti-mniši? ...protože Gareth Edwards prezentuje ideu techno-optimismu těmi nejjednoduššími výjevy, které ho napadly. Proč Ken Watanabe jako robot přepíná mezi angličtinou a japonštinou bez zjevného důvodu? ...protože je to Ken Watanabe a to je jeho role v libovolném hollywoodském filmu.) a karikaturní postavičky, které samy o sobě nežijí, jen reprezentují různé ideje. John David Washington byl v Tenetu super, ovšem tam byl zamlžený charakter jeho Protagonisty jedním z pilířů vyprávění, zde naopak hraje jasně definovanou archetypální postavu a jeho charisma či osobitý herecký projev náhle neexistují. Alespoň se však vytváří zábavný kontrast mezi ním a Madeleine Yunou Voyles, která ho přehrává v každé scéně. Edwards prezentuje velké myšlenky skrze svět, který stojí na vodě, a nezajímavé postavy. Staví do kontrastu apokalyptické výjevy a klasickou hudbu, což je to první, co člověka napadne. Je to tvůrce s nesmírným vizuálním talentem, jemuž by však producenti neměli dávat rozpočty pro jeho vlastní scénáře. Navzdory kriticky pojaté recenzi se mi však na Stvořitele koukalo hezky, značnou část filmu jsem se kochal a začínající Madeleine Yuna Voyles mě velmi bavila. 5/10 ()

waska

Zase se naplno ukázalo, jak zdejší "top" uživatelé jsou mimo a jak někdy (možná většinou) vlastně vůbec nechápou o co jde. Ale což, každý jsme nějaký a mě nenáleží hodnotit jiné. Film je samozřejmě perfektní, nevím, jestli jsem viděl lepší vizuální stránku u sci-fi ( Avatar je mimo všechny kategorie), ať už jde o roboty, AI, futuristická města, to vše krásné spojené do vesniček v Asii, zvláště Nepálu a Tibetu. Příběh není z nejkomplikovanějších, ale ani nemá být. Jde vlastně o to nám ukázat, že AI se bát nemáme (stejně přesvědčení zatím tedy bohužel nemám). Navíc hned od začátku to nabere spád, který ani na chvíli nekončí. Herecky asi nemám co vytknout, hudba skvělá. Za mě úžasný zážitek. ()

gemi

Jedno z mála sci-fi s tématikou AI, ve kterém není úplně jasné komu fandit. Ono se to nakonec vytříbí, ale docela překvapivým způsobem. Zpočátku je to napínavé a hodně akční, ale místo gradace tomu postupně padá řetěz. Je tu taky dost blbostí. Tak třeba superpokročilého humanoida lze deaktivovat tak triviálně, že mu prostě na zátylku vytáhnete konektor. Nebo obézní (sic!) stará humanoidka atd. Jmenuje se to Stvořitel, ale kdo jím byl, tím si nejsem ani bezprostředně po zhlédnutí jistý. Asi jsem nedával pozor nebo co... ()

Nix

Všude jsem kolem sebe slyšel, jaká pecka to je, jak to bude velký atd. No první půlka filmu byla fajn, akční a pořád se něco dělo. Jenže pak z ničeho nic akce přestane a je z toho hrozně nudná povídačka, pro mne s absolutně nezajímavým příběhem, nechápu proč. Takhle to zkazit. Škoda, potenciál by tam byl. V poslední době sci-fi žánr mi moc zajímavého toho nenabídl, snad se to zlepší. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu