Keď si rímsky vojenský veliteľ Artuš (Clive Owen) po pätnásťročnej službe v armáde splní všetky záväzky voči Rímskej ríši, chce opustiť Britániu, kde chránil hranice impéria, a odísť do pokojného Ríma ako slobodný občan. Ešte predtým však musí vykonať poslednú nebezpečnú úlohu - ochrániť rodinu rímskeho šľachtica pred krutými saskými dobyvateľmi a odviesť ju do bezpečia. Spolu so svojimi vernými rytiermi Okrúhleho stola – Lancelotom (Ioan Gruffudd), Tristanom (Mads Mikkelsen), Galahadom (Hugh Dancy), Borsom (Ray Winstone), Gawainom (Joel Edgerton) a Dagonetom (Ray Stevenson) - si aj on uvedomuje, že po náhlom odchode Rimanov z Británie bude táto krajina potrebovať silného vodcu, ktorý by ju nielen ochránil pred súčasnou hrozbou útoku saských vojsk, ale ju aj priviedol do novej epochy mieru a prosperity. Krásna a statočná lukostrelkyňa Guenevera (Keira Knightleyová) a bývalý nepriateľ a vodca domácich bojovníkov Merlin (Stephen Dillane) Artuša presvedčia, že je v svojom srdci Brit a že by sa mal postaviť do čela svojho kmeňa v boji za slobodu. Artuš musí nájsť dostatok síl, aby dokázal zmeniť vývoj dejín. V rozhodujúcom boji proti Sasom sa rytieri pridajú k Merlinovi a Lancelot s Tristanom zaplatia za víťazstvo životom. (TV JOJ)

Ceberus

Hmm, takové slabší tři hvězdy. Celý film jsem si říkal, že to není tak spektakulární jako třeba Gladiátor nebo Trója, mno nakonec na nějakou velkoscénu přece jen došlo. Každopádně Clive Owen mi v roli středověkého rytíře nějak neseděl, to radši toho gladiátora Crowea. A samozřejmě v novém miléniu je třeba z Guinevry udělat akční bojovou hrdinku a ideálně ji dát do čela filmového plakátu - jinak by přece bylo zbytečné obsazovat Keiru Knightley. :-P ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Úžasné spracovanie Artuša ako historickej postavy. Príbeh je zaujímavý a pekne spracovaný. Film so svojou dĺžkou 142 min je akurát. Základná verzia má 126 min. Za mňa som veľmi rád, že som videl režisérsku verziu. Skvelé herecké obsadenie, výkony a aj hudba tu sedí ako uliata. Určite sa mi tento film páči viac ako z roku 2017. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

On ten Fuqua není zas tak špatný jako. Tohle je opravdu povedená verze Artuše. Má perfektní bojové sekvence, kameru a Clive tu je fakt dobrej. Tohle se mi líbí. ()

Smrtholka

Trapárna největší. Doufám, že tvůrci spláčou nad výdělkem. Cliwe Owen je sice charismatický a pohledný, ale jeho Artuš je ,,psí tvář", jinak to ve scénaři ani být nemohlo, hezoučký Lancelot Ioana Gruffuda je daleko živější než jeho páníček, zbytek sarmatského ansámblu je bezvýrazný jako polistopadová šeď, zajímavý Cedric a Cynric v podání Stellana Skarsgärda a Tila Schweigera mají zoufale tak málo prostoru, až to bolí. Hudba Hanse Zimmera je nejen oposlouchaná, ale on sám mě štval už i u Posledního samuraje. Nic naplať, k tvůrcům by měla poputovat cena Kyselé prdele, s prominutím. ()

havran

Když člověk odbalí krásně v barvičkách vyvedený obal za zvuků filharmonie - nezůstane téměř nic... snad jen záběry praskajícího ledu zespod s pochodujícími bojovníky navrch... ()

aik

Je to spíš 50% velice pochybuju, že si totiž ještě vůbec zítra vzpomenu o čem to bylo. I když fakt je ten, že to pomalu nevím ani teď. S klasickým Artušem a rytíři kulatého stolu, bych ani náhodou nesrovnával, protože jsem to prostě nepochopil. Měla zde být snaha tak nějak převyprávět tento bájný příběh po svém a potažmo "reálně," ale kdeže tolik nelogických blbostí jsem už dlouho neviděl. Na druhé straně až takový průser to nebyl. ()

Mocoft

Těšil jsem se, že konečně uvidím realistický pohled na legendu a nakonec mě ta mystičnost trochu chyběla. Excalibur byl teda úplně obyčejný kus železa :( No a Keira by podle dobové válečné módy měla správně běhat polonahá a jen pomalovaná, jenže to by nám asi spíš přišlo směšné, takže ten obleček se moooc povedl :) ()

KdG

Přiznám se, líbilo se mi to a tahle verze známého přiběhu mě i celkem překvapila. Mělo to celkem i atmosféru a obsazení bylo také dobré. Chyběla mě tam krev pro větší autenticitu, a konec nemusel být tak patetický. ()

BaronX

Já mám prostě tyhle historický filmíky rád, je mi celkem jedno jakou věrohodností oplývají, hlavně tam musí být hromadné bitky, krásné ženy a srdcervoucí scény. A ačkoliv King Arthur není tak precizní jako třeba Gladiátor, není tak pompézní jako Trója ani tak úžasně vymazlenej jako 300, tak si své místo v análech historických filmů rozhodně vybojuje. Mimimálně zásluhou Keiry Knightley a Stellana Skarsgarda. ()

astraal

Doufal jsem že Sasové toho zmetka Artuše a jeho xindl rozsekají. Naděje to nebyla velká ale doufal jsem až do pro mě nemilého konce. Artuš a ti ostatní si moc mých sympatií nezískali. A ani film u mě nezabodoval. Zajímavý příběh pojatý absolutně nezajímavě a nudně i když originálně. Raději dám přednost "klasickému" pojetí Artuše. ()

Gromit

Další "historická komedie", tentokrát o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Nikdo samozřejmě neví, jak to bylo doopravdy, ale když už se tvůrci pokusili o jiný pohled na artušovskou legendu, mohli si odpustit těch několik klišé, která patří spíše do akčních filmů, a nedegradovat Merlina na směšně patetickou figurku. Po řemeslné stránce to ale vůbec není špatné a herci si zaslouží velikou pochvalu za to, jak statečně bojují s hloupými dialogy. ()

Zajija

Tento film mě mile překvapil. Nedržel se legendy a možná i proto se mi tak líbil, jelikož sem mohl v průběhu filmu žít v představě, že třeba nějak takhle to mohlo být. Sečteno a podtrženo ****. ()

Ogrb

Ach jo, co se to s těma historickýma filmama děje? Začíná jich bejt čím dál víc a jedinej, kterej u mě uspěl, byla Trója. Král Artuš se u mě zařadil někam mezi trapným a zbytečným filmem jménem Království nebeské a průměrným eposem Alexander Veliký. Zkrátka někam na úroveň Posledního samuraje. A přitom to natočil člověk zodpovědný za geniální Training Day a hlavní roli hraje machr ze Sin City Clive Owen. Tohle se mohlo slušně povést. Ale nepovedlo. 4/10 ()

Rodin

Tedy já nadšeně letěl do kina na obrovský biják s Clivem Owenem, takovou vypiplanou verzi Excaliburu, a ono prd. Jistě, ta základní myšlenka zběhlého Římana, původně rodáka z Británie, zněla zajímavě, konec konců tohle jsem už viděl dříve v pár dokumentech BBC, jenže následovalo něco, co bych snad mohl přirovnat jedině k Alexandru Velikému kombinovanému s Rudou Sonjou. Prostě sled scén, pro které v historii není opory a v logice žádného místa. Ještě před závěrečnou "bitevní" scénou bych snad byl ochoten být mírný a dát za 3, jenže to už jsem dostal takovou ránu, že od odpadu jsem se musel odpoutat ještě jedním sledováním, tentokrát už zcela bez jakýchkoli očekávání. Krátce řečeno - tohle je přesně materiál pro sobotní Megafilm na TV Nova. ()

movemat

Nemôžem tomuto filmu vytknúť nič podstatné. No možno by som tú kameru a záver filmu.... No proste detaily robia celok a tento film kvôli tomu nemá päťhviezdičkový šmrnc. ()

Izz

Fraška,která nesmyslně boří veškerou magickou auru kolem Artušova příběhu a snaží se vydávat za realistický historický film.Tahle snaha se ovšem zcela míjí účinkem,už kvůli vždy dokonale ustrojeným hercům a otřesně natočeným bitvám.Naprosto zbytečný film,který je tím horší,čím víc máte příběh Merlina,Artuše,Lancelota a Guinnevry rádi. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (viac)