Moloch

Betriek (Sallie Harmsen) žije na okraji rašeliniska na severe Holandska. Keď ju a jej rodinu raz v noci napadne tajomný cudzinec, Betriek sa vydá hľadať vysvetlenie. Ako Betriek pokračuje v pátraní, je stále viac presvedčená, že jej rodina bola napadnutá prastarými silami. (einar)

dubinak

Spíše nemastná neslaná folková jednohubka z Nizozemska, která nemá šanci zaujmout jak scénářem, natož filmařským řemeslem. Bohužel, dost dlouho se tam neděje nic zásadního. Prostředím se sice tvůrci snaží navodit atmosféru a z poloviny se to daří, ale hororový požírači v tomto případě už nemohou být překvapeni opravdu ničím. Málokdy mě tyto folkové náměty zaujmou nějak víc a v poslední době jsem jich viděla dost nezajímavých a Molocha k nim musím taktéž zařadit. ()

pornogrind

Kdo by od Molocha čekal hororovou divočinu ten zapláče. Film má po celou dobu hodně pomalý tempo/což mně osobně nevadilo). Mytologie kolem Molocha nebyla špatná, herci zahráli obstojně, film má pěknej vizuál a  patřičných momentech dokáže navodit tu správnou atmosféru. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že to bylo málo. Přirovnal bych to k vlažné vodě. V létě neosvěží a v zimě nezahřeje. ()

Sludger

V Holandskej dedine sa začnú objavovať mŕtvoly s rovnakou príčinou smrti – zvislou dierou v krku. Majú tieto mŕtve telá niečo spoločné s miestnym príbehom o čarodejnici, ktorá podpísala pakt s Molochom (pohanský boh s hlavou kravy)? Ako to všetko spolu súvisí? Nádejný režisér Nico van den Brink prišiel s veľmi zaujímavým folk hororom, ktorý námetom môže pripomenúť skvost Hereditary od Ari Astera (brať s rezervou). Na vytvorenie atmosféry (tá mu ide náramne dobre) používa až také „old school“ prvky zo starých hororov – les utopený v hmle, čarodejnica, stará legenda o pohanskom bohovi, pomalší dej, rozmazané tváre v okne a nečakaný zvrat na konci. Po skončení filmu budete mať chuť si to pozrieť znova a preveriť, či všetko sedí. Nuž... ...to je kameň úrazu. Niektoré logické súvislosti nesedia. Nie každý je Ari Aster, ktorý to mal premyslené do detailu, pri tomto filme sa občas poškriabete po hlave a poviete si: „Prečo?“. Zároveň, druhá vec, čo mi vadila, bol zvuk, hlavne pri scéne napadnutia, kde použili tak nevhodnú hudbu, až to pokazilo dojem z celej scény. MOLOCH je zaujímavou novinkou z Holandska. Folk horor s pomalším dejom a s dôrazom na atmosféru. Filmu škodia logické prešľapy, ktoré tam nemuseli byť. Pokiaľ si ale fanúšik subžánru, tak by ťa novinka od Nico van den Brink mohla potešiť. ()

darkrobyk

Okna domku na okraji bažin svítí oranžově, kolem dokola se povaluje hustá mlha a v temnotě číhá cosi prastarého. Dávný příběh o čarodějnictví a pomoci, kdy místo Boha přišlo něco jiného, stále nekončí. Kletba zůstává a rod mladé matky Betriek se tohoto břemena jen tak nezbaví. Kombinace čarodějnického a pagan hororu. Trochu ozvěna snímků Děsivé dědictví, Slunovrat nebo The Ritual. V žánru tedy nic nového, ale snímek má atmosféru, tajemství, pěkný vizuál a obstojné herecké výkony. Jedna z nejnapínavějších scén se odehrává v noci v lese. Muž bloudí mezi stromy, zazní zvuk rolničky, náhle z jiného směru, z dalšího směru. V mlze se objeví silueta... Bubák samozřejmě nebyl nic moc, ale bez něj by film nedával smysl. S posledními záběry se kruh uzavře a já za ně přidám hvězdu. ()

Morholt

Báchorka o čarodějnici, která se nechce smířit s tím, že kdysi dávnou posloužila coby palivo a tak se vrací a tropí neplechu. Takže se jedná o něco, co tu už x krát bylo a ještě x krát bude. Ale to by nevadilo. Je to celkem technicky obstojně natočené, atmosféra je místy hutná, holandské reálie nepůsobí sice úplně svěže, ale trošku neoukoukané přece jen jsou a konečně není to ani blbě zahrané. Jenže je to zoufale nezajímavé. Nedokážu si vzpomenout na žádnou scénu, kterou bych vypíchl. Jistý potenciál tu byl a třeba lesní scéna se staříkem mohla a měla zamrazit, ale vyšuměla do ztracena. Samotné strašidlo vykouklo až v závěru a ani tady to nebyla žádná hitparáda. Prostě jen další z mnoha zapomenutelných žánrovek. 40% ()