Moloch

Betriek (Sallie Harmsen) žije na okraji rašeliniska na severe Holandska. Keď ju a jej rodinu raz v noci napadne tajomný cudzinec, Betriek sa vydá hľadať vysvetlenie. Ako Betriek pokračuje v pátraní, je stále viac presvedčená, že jej rodina bola napadnutá prastarými silami. (einar)

J*A*S*M

Čtvrtá hvězda čistě kvůli tomu, že jsem na tenhle typ snímků žánrově zatížen, ale nemůžu si pomoct, Moloch mi zkrátka udělal radost. Někdy mi holt stačí pradávná kletba, mlžné noční močály, hustá atmosféra a řemeslná zručnost. A vlastně je to v dnešní době, kdy se stalo standardem, že se i sebeblbější béčko snaží být uvědoměle meta anebo mít sociální přesahy, osvěžující, dostat film klišovitý a obyčejný, ale funkční. ()

EvilPhoEniX

Zajímavé strašení od Holanďanů. Holanďané horory moc netočí a když už, tak většinou za moc nestojí, Moloch bude patřit k těm světlejším momentům, ale pořád to není žádný zázrak. Jedná se o pomalý a atmosférický folk horor, který má netradiční prostředí, zajímavou pradávnou kletbu, solidní vizuál i docela efektní strašení ( 2 jump scary na mě fungovaly obstojně), bohužel je to chvílemi trochu nuda a postavy mi přišly hodně nesympatické i nezajímavé, na čemž to trochu padá. Docela škoda, že se tu opět straší normálními lidmi jak bylo zvykem v iT Follows, to mě zkrátka tolik nebere, ale své fanoušky si rozhodně najde a jelikož je hororové sucho, tak dá se doporučit. 5.5/10. ()

tron

4* sú nadhodnotené, ale chcem Molocha odlíšiť od bežných, snaživých, ale v konečnom efekte priemerných hororov. Toto je predsa len iná liga. Temný, príjemne pomalý horor bez explicitností, ale napriek tomu značne nepríjemný a so značne hustou atmosférou. Sympatickí herci, uveriteľné postavy a logické vyústenie (nepredvídateľného) deja. Mám slabosť pre folk horory a treba povedať, že holandská (áno, aj taká existuje) mytológia je mrazivá. ()

Gilmour93

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet hrdla vertikálně.. Dlouho to budilo zájem svým tajemstvím a na žánr nezvykle plastickými postavami, ale někde od představení legendy prostřednictvím školní besídky se vše poutavé rozplynulo jak opar nad rašeliništěm. Snad by pomohlo, kdyby se objevil Hobo a srovnal toho kletbu udržujícího Rákosníčka brokovnicí.. ()

*CARNIFEX*

Chápem "Veselého" orgazmus. Ja si tiež denno denne neodopriem Horalku, no legenda ne-legenda, z hrušky dolu! Holanďania momentálne nebavia ani futbalom, nie to ešte po hororovej stránke, kde vyslovene ťahajú za kratší koniec s celým svetom. To už Bebjak je oproti ním stredoeurópskym Wanom. Dnešný hororo-maratón ukončujem touto čisto priemernou (a možno aj menej) záležitosťou, ktorá síce ponúka celkom zaujímavý príbeh, no z hľadiska žánru mi príde predsa len trochu nevýrazná. Je to škoda, lebo natočené je to kvalitne, len to chcelo väčšie gule a odhodlanie "postrašiť", lebo nejaký opar z diskotéky medzi troma jedličkami, no uznajte, to je asi už dnes málo. No a na záver len dodám, že nie je Moloch, ako "Moloch". ()

Davies182

Atmosférou něco jako epizoda ze Zone Blanche, akorát roztažená do celovečerní stopáže. V závěru bohužel spíše taková smutnější folková legenda s prvky hororu, ocenil bych zrůdnější finále. ()

darkrobyk

Okna domku na okraji bažin svítí oranžově, kolem dokola se povaluje hustá mlha a v temnotě číhá cosi prastarého. Dávný příběh o čarodějnictví a pomoci, kdy místo Boha přišlo něco jiného, stále nekončí. Kletba zůstává a rod mladé matky Betriek se tohoto břemena jen tak nezbaví. Kombinace čarodějnického a pagan hororu. Trochu ozvěna snímků Děsivé dědictví, Slunovrat nebo The Ritual. V žánru tedy nic nového, ale snímek má atmosféru, tajemství, pěkný vizuál a obstojné herecké výkony. Jedna z nejnapínavějších scén se odehrává v noci v lese. Muž bloudí mezi stromy, zazní zvuk rolničky, náhle z jiného směru, z dalšího směru. V mlze se objeví silueta... Bubák samozřejmě nebyl nic moc, ale bez něj by film nedával smysl. S posledními záběry se kruh uzavře a já za ně přidám hvězdu. ()

Cappuccino

Moloch nie je zlý horor, no jeho problémom je, že dlhý čas chodí okolo horúcej kaše. Kým sa poriadne rozbehne a plnohodnotne sa ponorí do miestnej kliatby a sektárskych praktík, je už koniec. ()

pornogrind

Kdo by od Molocha čekal hororovou divočinu ten zapláče. Film má po celou dobu hodně pomalý tempo/což mně osobně nevadilo). Mytologie kolem Molocha nebyla špatná, herci zahráli obstojně, film má pěknej vizuál a  patřičných momentech dokáže navodit tu správnou atmosféru. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že to bylo málo. Přirovnal bych to k vlažné vodě. V létě neosvěží a v zimě nezahřeje. ()

Omnibus

"Bažinou se šepot nese... Divná máma, heleme se!" Zatímco současné Čechy straší v šumavských slatích jen zabitý duch předlohy a Moraváky leká jen zhouba turistického ruchu, Jožin z bažin, číhající na chutné Pražáky, pověrčiví Holanďané si užívají courání v rašeliništích a hrůzou z nich stoupá pára. Bažinoidní babice vkládá do myslí lidí vražedné choutky, zlověstně šeptá v mlze (resp. tiše chrochtá, ta holandština je prostě v krku drhnoucí jazyk) a děsí celou vesnici, zejména pak matky, babičky a mytologie neznalé archeology. Bájná Feike aka Jožina z holandských bažin straší kudy chodí, včetně školních besídek a s ničím se nepárá, tedy kromě krků. Ty párá kreativně, od brady dolů kolmým řezem, aniž by si sama špinila kostnaté hnáty, párá totiž v zastoupení. Užíval jsem si stíny postav za oknem, kladení cinkajících pastí i atmosféru všudypřítomné, nad lidskými osudy se vznášející kletby, podobně ubíjející, jako v ponuré baladě o ztraceném dětství Paroží. A finále s maminkou, čtoucí dcerunce z pohádkové knížky, bylo luxusní, vpravdě nadčasové. Čtyři světlušky nocí poletují a do slatě vábí... ()

JASON_X

Není to sice čistokrevný exemplář pseudohorrorového subžánru "duchařský horror s malými dětmi", i když se tak zpočátku jeví, ale je to zástupce subžánru jen o trochu méně zprofanovaného, a to horroru vycházejícího z přihlouplých židovsko-křesťanských pohádek o Satanovi a Baalovi a Molochovi a jiných tzv. ďáblech a démonech. A světe div se, jedna taková pohanská tradice se dodnes praktikuje na vlámském venkově. Filmu lze k dobru přičíst neotřelé evropské (holandské) kulisy, i když příběh samotný je už stokrát omletý. A není mi jasné, proč tvůrci pojmenovali onoho plešatého skřeta Moloch, když tenhle bůžek patří do úplně jiného civilizačního okruhu. Ale určitě lepší takovýhle soft horror, než nějaká rodinná romantická komedie nebo podobný humáč, takže zaokrouhlím nahoru. ()

Morholt

Báchorka o čarodějnici, která se nechce smířit s tím, že kdysi dávnou posloužila coby palivo a tak se vrací a tropí neplechu. Takže se jedná o něco, co tu už x krát bylo a ještě x krát bude. Ale to by nevadilo. Je to celkem technicky obstojně natočené, atmosféra je místy hutná, holandské reálie nepůsobí sice úplně svěže, ale trošku neoukoukané přece jen jsou a konečně není to ani blbě zahrané. Jenže je to zoufale nezajímavé. Nedokážu si vzpomenout na žádnou scénu, kterou bych vypíchl. Jistý potenciál tu byl a třeba lesní scéna se staříkem mohla a měla zamrazit, ale vyšuměla do ztracena. Samotné strašidlo vykouklo až v závěru a ani tady to nebyla žádná hitparáda. Prostě jen další z mnoha zapomenutelných žánrovek. 40% ()

Astaroth12

O tomto filme som si nič nezisťoval, len som vedel, že sa bude jedna niečo z čarodejníckeho prostredia. A také ja môžem. Ale tento nejde celkom zabehnutou formou i keď a to hlavne pri konci to už nezvláda celkom ukorigovať a tak je tam mierna klišéovitosť a prehľadnosť. Tak na začiatku sú tu nesympatické postavy, ale potom si buduje naozaj solídnu atmosféru s miernym tajomnom. Len ako som už povedal, neudržal si to až do konca. Po technickej stránke tiež som veľmi spokojný. Napríklad scéna, kde v diaľke vidíte dom v ktorom v oknách svieti oranžové svetlo a okolo domu stúpa hmla, to teda bola najkrajšia vizuálna scéna vo filme. I známejšie filmy by práve tuto scénu tomuto filmu  závideli. Keď prišlo vyvrcholenie a konečne sa ukázala aj hviezda večera, tak hned som si spomenul na horor Mama, tam bolo niečo podobne. Mám strašne rád atmosférické horory, ale toto nevyšlo celkom podľa mojich predstav. Takže len silné 3*. Hádam keď niekedy dám opakovanie, možno hodnotenie zvýšim, ale teraz som to tak necítil. ()

raimi

Takhle vypadá čistokrevnej horor. Atmosférickej, strašidelnej, vizuálně nádhernej, se sympatickýma postavama, nezpolitizovanej. Pro mě prozatím naprosto bez debat horor roku. Tohle je film pro empatický lidi, pomalej slowburn, pouštět v noci, nejlíp se sluchátkama. Výborný prostředí holandskýho venkova, bažiny v mlze, místní folklór, rázovití starousedlíci, melancholická atmosféra. Neskutečně podhodnocenej film, o kterým se nepochopitelně vůbec nemluví, stejně jako v případě The Empty Man (2020), kterej mě taky rozsekal na padrť. ()

Martin741

Tri spunty uz len preto, ze su tu moje  milovane baziny, mociare, uprostred nich stoji stary osarpany dom, z ktoreho okien vychadza zlto - oranzove svetlo. pochopitelne, v mociaroch sa nieco skryva  : 52 % ()

Lenka.Vilka

Tak tohle byl hustej matroš! Většinu času by se atmosféra dala krájet, ale ke konci k tomu bylo už třeba nářezáku, protože nože bylo málo. Možná by to nebylo tak děsivý, ale dost pomohl způsob, kterým se divák dozví celou "povídačku". Na dětském představení, kde se to bere jako místní legenda a lidi to vlastně oslavují. No, ke konci takový důvod na oslavy nebyl. A jelikož film obsahoval hned několik scén, kdy jsem se vážně málem strachy, víme co, tak já nemám důvod nebýt nespokojená. Navíc film má prvek, který je skvělý a mám ho ráda. Na konci není žádná naděj. Za mě super. 4,5/5. ()

dubinak

Spíše nemastná neslaná folková jednohubka z Nizozemska, která nemá šanci zaujmout jak scénářem, natož filmařským řemeslem. Bohužel, dost dlouho se tam neděje nic zásadního. Prostředím se sice tvůrci snaží navodit atmosféru a z poloviny se to daří, ale hororový požírači v tomto případě už nemohou být překvapeni opravdu ničím. Málokdy mě tyto folkové náměty zaujmou nějak víc a v poslední době jsem jich viděla dost nezajímavých a Molocha k nim musím taktéž zařadit. ()

Sludger

V Holandskej dedine sa začnú objavovať mŕtvoly s rovnakou príčinou smrti – zvislou dierou v krku. Majú tieto mŕtve telá niečo spoločné s miestnym príbehom o čarodejnici, ktorá podpísala pakt s Molochom (pohanský boh s hlavou kravy)? Ako to všetko spolu súvisí? Nádejný režisér Nico van den Brink prišiel s veľmi zaujímavým folk hororom, ktorý námetom môže pripomenúť skvost Hereditary od Ari Astera (brať s rezervou). Na vytvorenie atmosféry (tá mu ide náramne dobre) používa až také „old school“ prvky zo starých hororov – les utopený v hmle, čarodejnica, stará legenda o pohanskom bohovi, pomalší dej, rozmazané tváre v okne a nečakaný zvrat na konci. Po skončení filmu budete mať chuť si to pozrieť znova a preveriť, či všetko sedí. Nuž... ...to je kameň úrazu. Niektoré logické súvislosti nesedia. Nie každý je Ari Aster, ktorý to mal premyslené do detailu, pri tomto filme sa občas poškriabete po hlave a poviete si: „Prečo?“. Zároveň, druhá vec, čo mi vadila, bol zvuk, hlavne pri scéne napadnutia, kde použili tak nevhodnú hudbu, až to pokazilo dojem z celej scény. MOLOCH je zaujímavou novinkou z Holandska. Folk horor s pomalším dejom a s dôrazom na atmosféru. Filmu škodia logické prešľapy, ktoré tam nemuseli byť. Pokiaľ si ale fanúšik subžánru, tak by ťa novinka od Nico van den Brink mohla potešiť. ()