Jedna žena mezi dvěma muži. Gregory Peck a Jennifer Jonesová v hlavních rolích amerického westernu... Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé… Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová. (Česká televize)

JohnSmith

Z průměru tahá tenhle extrémně romantickéj western výkon Gregory Pecka.Malýho hajzlíka a posléze velkýho hajzla si zahrál opravdu s chutí.Naopak Jennifer Jonesová svou přehnanou histeričností naprosto kazí jinak celkem příjemnou zábavu.Co mě překvapilo, když jsem zjistil rok výroby filmu, byly davové scény,především scéna rančerů jedoucích zablokovat železnici byla nádherná a k tomu ty barvy. ()

jojinecko

Selznickove milióny z filmu poriadne vidno, niekedy až samoúčelne. Aj v súčastnosti zaujme nápaditá kamera, rovnako ako niektoré "viacrozpočtové scény". Devízou (tak ako vždy) je samozrejme Gregory Peck, ktorý si tentokrát nezahral svoju tradične kladnú rolu. Najslabším článok je nepochybne scenár, pričom konanie postáv je niekedy premenlivé ako aprílové počasie, bez nejakej hlbšej logiky a vierohodnosti, aj keď rok vzniku môže byť poľahčujúcou okolnosťou. Všetok ten nadbytočný pátos sa dá odpustiť jedine v kultovej poslednej scéne:) ()

cheyene

Dosti zvláštní romanticko-dramatický western. Kdyby ve filmu nehrál Gregory Peck, který opět dokazuje, že dokáže zahrát od kněze, přes duševně chorého člověka až po kovboje nejrůznějších charakterů, tak by se hodnocení zastavilo na 3*. Jeden z prvních filmů, kde ho vidím v záporné roli, které se zhostil dokonale, jak jinak. ()

classic

Cítil som sa, ako pri pozeraní - mexickej telenovely : Keď budeš moja, ale dámy a páni, toto nie je telenovela, ale - starý - dobrý - klasický hollywood so svojou všetkou parádou ! Božské obsadenie, ešte božskejšia - Jennifer Jones, ktorá si zahrala divokú kočku, pre mňa stelesnenie - sexuálnej dračice, že mi pripomínala, inú krásku - Liz Taylor, a to so svojimi dlhými čiernymi rozpustenými vlasami. V súčasnom svete filmu, len sotva nájdem, podobizeň zápalu po veci, ako sa vtedy nakrúcali filmy ! Vezmite si Gregoryho Pecka, ktorého poznám, ako herca, ktorý hrával - slušné charaktery, vedzte, že i ako totálny grázel - lump, má svoje určité sympatie, Peck patrí medzi veľkých velikánov americkej kinematografie, kde taký Joseph Cotten, je taktiež kvalitný herec, najznámejší z Wellesovho opusu - Citizen Kane, ale, myslím, že nedosahuje jeho kvalít, i keď sa priznám, že mám rád, oboch. Lionel a Lillian, sú známe veličiny, čo títo dvaja - umelci, znamenajú pre film... Krásna - technicolorová kamera, dáva vyniknúť kráse - Jennifer Jones, ktorú som doslova - žral, prepáčte za výraz ! Bohužiaľ, inak sa to nazvať, nedá ! Potreboval som vidieť niečo z obdobia - Classic Hollywood, ktorý zbožňujem, a viac - menej, som spokojný, takmer nadšený, len po celý čas, som si myslel, že vidím, spomínanú Palomu, Diega a Fabiána... ()

Rogue

Je konec opravdu tak skvělý, jak spoileruje Scorsese ve svém dokumetu? Bez debat ano. Důležitější otázkou však zůstává, jestli je zbytek filmu také tak dobrý a jestli se na závěrečnou scénu vůbec čekat vyplatí. A tím už si tak jistá nejsem. Selznickovy peníze vidět jsou - jména herců a vystřídavších se režisérů jsou zvučná, některé scény jsou bombastické, jenže celý příběh je úmorně roztahaný. Navíc se tu objevují studiové záběry bez zjevné příčiny, čímž bombastičnost trochu trpí. A kdykoliv se objeví černošská služka, trpím zase já. Jennifer Jones mi spolehlivě lezla na nervy celý film, naštěstí to táhne vždy charizmatický Gregory Peck, jehož atypické obsazení byl geniální krok. Místy je to fakt pecka, ale megaotravná černoška a studiové wtf při otevírání vrat... Prostě takové velkorozpočtové, velkovýpravné, velminudící melodrama. Ale asi to za to stojí. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nivena Busche. (Hans.)
  • Tento film je zařazen mezi 100 nejvíce zábavných, ale špatných filmů, které kdy byly natočeny. (sator)