Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (4)

Král Šumavy: Fantom temného kraje (2022)

Tak zase jednou píšu komentář / recenzi k seriálu, přičemž je mi jasné, že se po čase stane komentářem / recenzí k první řadě. Závěrečná epizoda totiž zůstala otevřená jako hangár pro strategický bombardér. Původní Král Šumavy glorifikoval hrdinné ochránce státních hranic a dehonestoval ty, kteří nepochopili, že soudruzi myslí jen na jejich dobro a že jim ho obětavě dopřejí i přes aktivní odpor, od nové verze jsem očekával právě opačný pohled na věc, a taky jsem se ho dočkal, jenže mi byl naservírován v podobě tak bídné, že pro mě byl vlastně jen ztrátou času. Kromě, v těchto podmínkách, skvělého Oskara Hese vyčnívala herecky hlavně Gabriela Heclová. Já bych se jí tedy nechtěl svým příspěvkem nějak dotknout, může to být fajn člověk, tady svým výkonem ale opravdu vyčnívala, jen ne v tom dobrém smyslu slova. Ale to nic, nebyla v tom ani zdaleka sama. Všechny své připomínky jsem vypíchl u jednotlivých dílů, takže se k nim už nebudu vracet, ale ke spokojenosti jsem měl velmi, velmi daleko a myslím si, že si Josef Hasil zasloužil podstatně propracovanější přístup. / Poučení: Značky Nova, Prima a Soukup TV opravdu nejsou zárukou kvality. ()

Hranice (2022) (S01E01)

Po první epizodě mám ze seriálu takový zvláštní pocit. Po celou dobu jsem totiž čekal, kdy už přijde ta nálož humoru, a ono nic. Asi jsem něco špatně pochopil. Než jsem si první díl pustil, čekal jsem drama ze šumavského pohraničí, Josef Hasil se ale začal rychle projevovat jako vojín Kefalín, a tím mě tvůrci přesvědčili o tom, že natočili parodii na dnes už ideologicky prohnilého Krále Šumavy. No jo, ale pak mi tady logicky chyběly ty humory, že jo. Takže ani drama, ani komedie, chudáci uvědomělí soudruzi byli na čáře v jasné menšině, jelikož Sbor národní bezpečnosti byl v té době zjevně prolezlý podvratnými živly, střežený prostor připomínal lázeňské korzo, služba na hranicích byla evidentně oddechovkou za odměnu, protože takový veget se jen tak nevidí, a jediným nebezpečím , které našemu mladému hrdinovi hrozilo, byla nákaza syfilidou. "Napište tam Josef Hasil, Šumava, to dojde." Ano, obávám se, že by jim to opravdu došlo. Král Šumavy podle tvůrců této podivnosti evidentně nebyl králem konspirace. / Poučení: Používá-li někdo při výkonu svého povolání zbraň, nelez mu za ženou. ()

Most (2022) (S01E02)

Aha, myslím, že jsem už na to přišel. V předchozím komentáři / recenzi jsem si stěžoval na nedostatek humoru, což jsem neměl dělat, protože mi při sledování druhé epizody došlo, že vlastně vůbec nejde o parodii. Problém spočívá ve faktu, že seriál točili lidé neznalí (elegantně jsem se vyhnul označení diletanti), kteří si k natáčení zřejmě nepřizvali poradce, kteří by rozuměli dané problematice. Pokud chystám léčku / přepad, pak nepostavím celý oddíl čelem k očekávanému ozbrojenému odporu, ale nechám jej utvořit alespoň tvar L, když už si netroufám na větší členění jednotky (nebo pokud má tato málo členů). No, jenže to nebylo to nejhorší, víc mi vadily nepřesvědčivé herecké výkony, nepříliš kvalitní scénář a nezvládnutá atmosféra. Kvůli těmto nedostatkům vznikla záležitost, u níž ani na chvíli nezapomínám, že jde jen o seriál, která mě nedokáže vtáhnout do děje a která mi ještě ani jednou nedopřála pohled na pověstná blata (nebo močály, jak chcete). / Poučení: Pokud je vyhlášen poplach, přeruš dosud vykonávanou činnost a kmitej. ()

Nevěsta (2022) (S01E03)

Tvůrci uzavřeli seriál, respektive jeho první řadu, třetí, nejakčnější epizodou. No, nejakčnější... Veškerá akce sestávala jen z pobíhání po lesích, takže navzdory rychlému pohybu ve stínech smíšeného lesa to začala být poměrně záhy celkem nudná záležitost, které nikterak nepomohly jalové dialogy a nepřesvědčivé herecké výkony (s výjimkou Oskara Hese). Filmaři si dokonce dali tu práci a doplnili exteriéry o dvě kaluže, abych už nemohl argumentovat absencí mokřadů. Scénáristická a režisérská (David Ondříček!!!) bezmoc byla dobře patrná na dialogu mezi Hasilem a Zajacem, který se v jediném momentu překlopil z absolutní nedůvěry v absolutní důvěru, aniž by za tím stálo cokoli podstatného. Už v komentáři / recenzi k předchozímu dílu jsem obvinil hlavního hrdinu z nedostatku konspiračního myšlení a zjevně jsem se nemýlil, protože bratři Hasilové plánují převádění v hospodě za plného provozu. To byla zase bída... / Poučení: Do bažiny jedině s brčkem! Doporučuje hrabě von Kratzmar. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky