Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Recenzie používateľa SimcaJB k tomuto seriálu (3)

Hranice (2022) (S01E01)

Do našich televizí se vrací slavný král Šumavy. Není to naštěstí ten slavný „komunistický“ Král Šumavy z roku 1959, ale je to  nový tří dílný seriál, který od premiéry během dalších dvou týdnů musí přinést hodně zajímavého ohledně Česko-německých hranic v šumavském pohraničí během 50 let. Hlavní role se zhostil Oskar Hes, pro kterého je to už několikátá hlavní role v seriálu, případně i filmu. První jeho rolí byla kultovní Pustina, a tak vidíme, jak pokročil v rámci charakterního filmového herectví. No moc mu to nepodařilo. Hlavní postava je v jeho podání hodně nudná, až nezajímavá a jeho herectví nedokáže utáhnout film. Herci ve vedlejších postavách jsou zajímavější a zkušenější a v rámci porovnání s Hesem se jim lépe daří. Starší členové pohraniční stráže jsou dobré postavy a herci se v nich využívají. Pro herce hlavní postavy je to drtivá porážka. A to počítám i jeho několik „milých“. On totiž samotný „Král Šumavy“ je pěkný děvkař a jeho harém milenek se docela rozsáhlý. V prvním díle se seznamujeme s touho hlavní postavy změnit život a stát se lepším členem pohraniční stráže. Až jej jeho kroky donesou na hranici, kde s dobrým srdcem převede do Německa emigranty. Jak začátek trilogie je tento díl docela zajímavý, ale bohužel jsem asi čekal více. Režie David Ondříček je zajímavá, ale herecké výkony a neuvěřitelný příběh degradují um režiséra. Jsem zvědavý na další díl a celou trilogii. Momentálně hodnocení prvního dílu: 70 % ()

Most (2022) (S01E02)

Ten kdo nezná Krále Šumavy, tak kdyby vůbec nebyl. Snad všichni by měli znát tajemného převaděče na hraničních horách. Druhý díl nám konečně přináší trochu akce, trochu mrtvol, ale očekával jsem víc. Trochu prohloubení postav a psychologie, abychom věděli, proč děla ten a ten toto a proč zrovna ten Hasil, odchovanec šumavské přírody, je tím pravým, co se dokáže vzpouzet pohraničním hlídkám a převést emigranty do Německa. Někteří herci se opravdu snaží, aby hráli v tomto tří dílném seriálu dobře, i režisér David Ondříček, ale tu největší prim tu dělá šumavská příroda a hlavně pohraničí. Bohužel se během hodinového dílu nedozvíme nic nového, nic o hlavní postavě, abychom si mohli udělat pořádnou představu o tom, jak jeho kult vznikl. Snad se to dozvíme během posledního dílu, ale tentokrát byl tento díl ještě horší než minule, přestože se režisér snaží. Hodnocení 50 % ()

Nevěsta (2022) (S01E03)

Začteme tím, že to měla být pouze trojdílná série. Jak je vidět, tak Voyu neschází drzost, aby natočila trojdílnou sérii s tím, aby v posledním díle všichni viděli jasné naznačení, že není vše dokonáno a další příběh se bude odehrávat v druhé sezóně. Poslední díl Krále Šumavy je zajímavý pouze tím, že se měl ten slavný převaděč Hasil ženit. Dále převáděl lidi a byl drzý na velitele. Všechno mu bez problémů procházelo. Záletnictví, nechození do práce, lež jako tiskne... I to převaděčství, normální rodiny přežili , a ti partyzáni, prostě, byli v akci zastřeleni. Opravdu nevím, jak to je doopravdy, asi prostě nejsem dost starý, ani o Šumavských hraničních loukách nevím vůbec nic, ale bohužel na scénáristické berličky a zjednodušení musím opravdu nadávat. Řekneme to tím, že Hasilovo „převaděčství“ je hodně zjednodušeno, prostě své lidi převede nebo se dostane za přestřelky. Hasil určitě ví, že **ká s každou, a že jeho milá, jak je hezká, je prostě jednoduchá. Sledovat každý díl, skoro dohromady 3 hodiny, je docela utrpení. Lepší scénáristé by určitě udělali z toho pěkný dvouhodinový film, kde by se neřešili blbosti a okolí hlavní postavy. Svatba měla jasně naznačit jeho úspěch, ale bohužel kvůli scénáristické praxí, ukázala to, že seriál neřeší vůbec nic.  Už je mnoho mrtvých, dobrých lidí, a jak je vidět, tak příběh Hasila v první sezóně nemá řešení. Bohužel musím tento seriál odsoudit, všechno se určitě mohl vyřešit scénáristicky jinak. Nechat Hasila se oženit, nechat ho být u své lásky. Ale ne, prostě se scénáristé rozhodli, že poslední díl třetí díl ukáže, že Hasil prostě nemá rozum, aby ukázal svému tchánovi, že o svoji ženu (těhotnou) stojí. Hodnocení: 40 % ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky