Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2022) (S01)

Původní, u nás poměrně známý film o Králi Šumavy neznám, takže nemohu nikterak porovnávat, ale dovedu si představit, že tady se k látce přistipuje značně odlišně, i vzhledem k tomu, že v době filmu bylo určité patrné politické pozadí. Tady to bude asi střízlivější a reálnější náhled na celou věc. Není třeba nikoho démonizovat či naopak glorifikovat. Jsme v době těšně po převratu v roce 1948, takže věci si pořád ještě sedají, doba velkých změn, jak charakterových, tak administrativních. Je fajn, že první tři díly nejsou uzavřenou minisérií, protože spoustu věcí teprve postupně otevírají a nikterak je neuzavírají. Spíše naopak, je to takové navnadění na věci příští. ()

Hranice (2022) (S01E01)

Tématika zavřených hranic a přechodu není v české filmové historii nic nového. Třeba nedávno jsme měli Herce a i samotný Král Šumavy odkazuje pochopiteplně na velmi známé dílo, které jsem teda neviděl, ale dovedu si představit, že tehdy se na to muselo jít trochu jinak...Tady to vypadá na fajn kontrast různých charakterů, dobově zapálených pro soudruhování, snažících se v dané době přežít a zarytých antikomunistů. ()

Most (2022) (S01E02)

Ponoříme se více do hloubky jednotlivých charakterů, včetně jejich minulosti, čimž si propojíme u některých jejich chování o pár let dopředu a vidíme, že vlastně ne všechno je tak černobílé. Je fajn, že přidáme i na tempu a takové dobové napjaté atmosféře a konečně dojde k převaděčským činům. ()

Nevěsta (2022) (S01E03)

Chápu to rozhořčení lidí, kteří koukali ihned při premiéře, kdy ještě vůbec nebylo jasné, že se nejedná o závěr seriálu, ale pouze první řady. Závěr vesměs nic noc neuzavírá, spíše naopak, otevírá hodně prostoru do dalších řad. Znalci tohoto příběhu už asi tuší, jaká anabáze teď nastane. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky