Nový cyklus vypráví o málo známých památkách. Deset objektů, které stojí za to blíže prozkoumat, představit v širších souvislostech a možná přesvědčit televizní diváky k osobní návštěvě. A nebudou to jen hrady a zámky, ale také hrobky, vily nebo doly (Grabštejn, Nechanice, Buchlovice, Jezeří, Rožmberk, Vila Stiassni, Důl Michal, Manětín, Kynžvart, Jaroměřice nad Rokytnou). Půlhodinovými díly diváky pravidelně provede herec Jaroslav Plesl. Zapřít nelze jeho osobní zájem o historii, cenné proto budou i jeho odborné postřehy a poznámky při diskusích s odborníky či kastelány. Každý objekt totiž skrývá svá neobjevená tajemství, největší perly inventáře nebo dávno zapomenuté příběhy, jeho cílem je vypátrat ty nejzajímavější. Vyprávění doplní atraktivní záběry z archivu České televize, který skrývá mnoho pokladů v podobě historických obrázků daných památek, ale i filmů, které se na daném místě natáčely... Cyklus vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy (CzechTourism). (Česká televize)

fabecc1222

Jaroslav Plesl překvapuje, a svým profesorským přednesem a zároveň i přehledem o naši historii a památkách vystupuje ze své herecké zóny a jde s kůži na trh jako skoro opravdový průvodce po našich skrytých skvostech. Upřímně by mě nenapadlo, že zrovna on dokáže ukazovat naše hrady a zámky takovýmto způsobem, a zároveň mu všechny ty znalosti i věřit, ale podařilo se mu to brilantně. Oceňuji i nápad ČT ukázatt zas nějaké další památky, které určitě stojí za návštěvu. ()

salahadin

Chybí tomu nějaká výrazná postavička typu Tomáše Durdíka (viz Štíty království českého). Takto je to "jen" dobrý průvodce po našich památkách. A proppos, proč "skryté" skvosty, případně "málo známé památky"? Jarda si vybral podle mě jedny z nejznámějších památek u nás (dobře, Grabštejn, Manětín asi nepatří do památkového mainstreamu). Je to hezky zpracované, nic víc, nic míň :-) ()

Pítrs85

Pro ty, které zajímá historie, resp. naše památky, výborný seriál. Jaroslav Plesl tomu dodává přesně tu dávku noblesy a pohody, které to potřebuje. Navíc spousta tipů, kam se vydat příště. ()

filmmovier

Česká televize se opět vytáhla. Tenhle cyklus je už sám o sobě skvostem a je tak nádherně zpracovaný, že by byla velká škoda, kdyby zůstalo jen u jedné série. Skvělý výběr památek a velká inspirace na výlety. Jarda Plesl je neskutečný borec, skutečně člověk na svém místě, ta radost se z něj přenáší na diváka a tak to má být. 100%. ()

Vajonek

Osobně radši na zámky a jiné památky jezdím, než se na záběry z nich dívám v TV. Ale to je samozřejmě o nějakém mém nastavení, není chybou tohoto dokumentárního seriálu, že si "to užiju" pořádně jedině na místě činu:) Myslím si, že projekt Skryté skvosty se podařil, dokáže předat "nezbytná suchá fakta" i řadu zajímavostí poutavou formou, k čemuž bezesporu značnou měrou přispívá výběr Pana průvodce v podobě Jaroslava Plesla. O tom jsem už delší dobu věděla, že historie a provázení jsou jeho koníčky. Nicméně až díky Skrytým skvostům jsem poznala, jak velké. I když místy mi přece jen přišlo, že už se trošku "předvádí", většinou jsem z jeho povídání o vybraných lehce pozapomenutých památkách cítila, jak moc tohle miluje, kolik toho ví, protože se od dětství o tyhle věci upřímně zajímá. A to se to pak, když máte ještě dobře hozené vlohy v podobě příjemného mluveného projevu a přirozené inteligence, předává divákovi. Taky jsem se i díky tomuto seriálu konečně přiměla navštívit jeden zámek, na který jsem se chystala už hodně dlouho, a další potenciální cíle výletů si přidala na seznam. Takže jsem celkově spokojena. 75 %. ()

papilon395

Jaroslav Plesl je vzdělaný a oduševnělý člověk. Jako takový se jeví být ideálním průvodcem po našich hradech a zámcích. A v jeho osobě a v pojetí tohoto dokumentárního seriálu vidím hlavní devizu. Divák má pocit, že je na místě osobně. Má čas si nerušeně prohlédnout exteriéry i interiéry a není přitom zahlcen nepřetržitým proudem slov. Pokud je něco řečeno, má to vypovídací schopnost a nějakou hloubku. Průvodce svým přístupem přímo láká k návštěvě. A musím souhlasit s klasikem: "Je tady krásně". ()

natalanka

Jarda Plesl se jako průvodce opravdu hodí. Úžasným počinem byl seriál Štíty království českého, kde provází s profesorem Tomášem Durdíkem jakožto opravdu osvíceným a uznávaným historikem. Za ty roky Jarda stále tím svým klidným vystupováním s nádhernou rétorikou provází kusem historie a díky tomu se nikdy nezapomene na tu nádheru, kterou už nikdy nikdo nepostaví... :-) ()

meatball

Krásný počin České televize, který se s přehledem vyrovná sériím s Luďkem Munzarem. Ačkoli nejsem fanda hradů a zámků a většinou se jim vyhýbám, pan Plesl si mě okamžitě získal nepředstíraným zájmem a kultivovaným, hřejivým projevem. Až mám chuť jít zaplatit koncesionářský poplatek. ()

Kreptry

Kombinace Jaroslava Plesla, jeho klidného hlasu a našich památek je prostě geniální. Pevně doufám, že bude druhá série, protože tohle je přesně ten pořad, který si jí zaslouží! ()

Hanka_M

Upřímně řečeno v tom žádné skryté skvosty nevidím. Většina míst je hodně známá, první čtyři památky doslova provařené. Kamera je velmi krásná, působivá, emotivní i informativní. Plesl je jako vždy vynikající, ale obsah není zvlášť atraktivní. Některé moderátorské vstupy a dialogy mi přišly až banální, jakoby z té ubohé toulavé kamery. ()

Cacorka_eliz

Hezká místa, byť nijak skrytá s pohlednou kamerou a laskavým průvodcem. Chybí tomu ovšem nějaký ten scénář, který by diváka vytrhnul z místy až nudného deklamování o objektech a jeho okolí. ()