Nový cyklus vypráví o málo známých památkách. Deset objektů, které stojí za to blíže prozkoumat, představit v širších souvislostech a možná přesvědčit televizní diváky k osobní návštěvě. A nebudou to jen hrady a zámky, ale také hrobky, vily nebo doly (Grabštejn, Nechanice, Buchlovice, Jezeří, Rožmberk, Vila Stiassni, Důl Michal, Manětín, Kynžvart, Jaroměřice nad Rokytnou). Půlhodinovými díly diváky pravidelně provede herec Jaroslav Plesl. Zapřít nelze jeho osobní zájem o historii, cenné proto budou i jeho odborné postřehy a poznámky při diskusích s odborníky či kastelány. Každý objekt totiž skrývá svá neobjevená tajemství, největší perly inventáře nebo dávno zapomenuté příběhy, jeho cílem je vypátrat ty nejzajímavější. Vyprávění doplní atraktivní záběry z archivu České televize, který skrývá mnoho pokladů v podobě historických obrázků daných památek, ale i filmů, které se na daném místě natáčely... Cyklus vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy (CzechTourism). (Česká televize)

Recenzie používateľa subic k tomuto seriálu (9)

Skryté skvosty (2022)

Pěkné pěkné, ale on je ten Jaryn tak strašně nudnej... a zrovna tak ve druhé sérii. ()

Hrádek u Nechanic (2022) (S01E01)

Malá Hluboká? Ne, Hluboká je větší Hrádek u Nechanic :-) ()

Grabštejn (2022) (S01E04)

Ano já pamatuju Grabštejn ještě jako zcela nepřístupný a jako sídlo armády, kde byl ještě v devadesátkách můj spolužák na vojně. A když je vůle, výsledky stojí za to, i když i nadále bude tento hrad a zámek tak trochu ve stínu Frýdlantu či Sychrova. ()

Vila Stiassni (2022) (S01E05)

Vila, která byla v dobách papalášů zcela nedostupná. Nenabídne ten lesk a okázalost vily Tugendhat, ale rozhodně zajímavá je. Jsou tu zmíněny 3 významné brněnské vily z prvních 30 let 20. století, ale je jich tu samozřejmě mnohem víc. ()

Kunětická hora (2024) (S02E01)

Sídlo Rumburaka, tos nevěděl, já taky ne. Ale co vlastně dneska dělá Kunětickou horu zajímavé vyla na začátku 20. století rekonstrukce. Architekt Jurkovič, to není jenom Brno nebo Luhačovice. Tady se právě výrazně podílel na rekonstrukci, svůj rukopis tu dal hlavně dřevu, a dokonce o tom nepíše ani Wikipedie. ()

Horšovský Týn (2024) (S02E05)

Místní renesanční speciality, bobří zadní stehýnka a bobří ocasy. ()

Bečov nad Teplou (2024) (S02E06)

Tentokrát je to i s chvilkou napětí, když se v osmdesátkách hledal a našel relikviář sv. Maura. ()

Hořovice (2024) (S02E07)

Docela pěkný zimní díl a zasněžený zámek. 6,5/10 ()