Skryté skvosty - Série 1 (2022) (séria)

Jaroměřice nad Rokytnou (S01E09)

(epizóda)
Česko, 2022, 27 min

Jaroslav Plesl (sprievodca)

Na úpatí Českomoravské vrchoviny leží Jaroměřice nad Rokytnou, místo, které se v dějinách stalo několikrát významným centrem kultury. Nejvýrazněji se do historie města zapsal Jan Adam z Questenbergu, ten přestavěl zámek, který dnes patří mezi největší barokní objekty Evropy – takové malé Versailles ve středu Čech. Hudbymilovný hrabě se zaměřoval hlavně na italskou operu a díky němu vzniklo dílo O původu Jaroměřic. A uvádí se, že to bylo poprvé, kdy u nás byla česky uvedena opera na hudební scéně. I Jarda Plesl se nechal unést barokní hudbou a vyzkoušel si, jaké by to bylo pro pana hraběte pracovat. (Česká televize)

jungewolf

Zatím nejvtipnější díl . Plusem bylo taky připomenutí blízkého renesančního skvostu : zámku v Náměšti n/Oslavou. JENŽE ! Strašně moc rušil zvuk z operního představení (záběry z filmu Antonio Caldara: L´amor non ha legge, 2019) zrovna při vysvětlování historických faktů. Takže : zvuk - 1 * , zvukař by zasloužil sebrat plat na půl roku , prostě totální hnus . Tenhle díl : 3,5 - 4 * celkem, víc ani omylem . ()