V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

ghatos

Chabé to je, o tom žádná. Pro podprůměrně vzdělaného diváka, to není žádné obohacení. Bohužel většina společnosti jsou totální ignoranti, takže nemohu upřít pořadu vzdělávací přínos. Pokud se alespoň pár lidi zamyslí, tak účel to splní. Otázka také je, jestli tam od ČT či rodinky není nějaké šméčko. 38%. ()

Lottr

Jako hraný dokument by to bylo určitě snesitelnější. Jako reality show neuvěřitelně divné, hrané a především nepřirozené. ()

velkyvezir

Zprvu mne to zaujalo, ale jen do dílu Razie, který prozradil, jak je to všechno nedomyšlené: esesák by nikdy neklepal, ten buď zabouchal, nebo rovnou vešel. ()

JamesSi

Upřímně já jsem viděl jeden díl a pokud přemýšlíte nad tím jako nad politicky nekorektní komedií není to tak špatné. Prostě se celou dobu smějete jak tohle někdo musel (pravděpodobně několik desítek lidí) v státní České Televizi odsouhlasit a říct si - "to je dobrý nápad, to musíme uskutečnit". Herci jsou jako z nějakého malého komediálního divadla a přehrávají neuvěřitelně. Hláška "Co je to za ptáčka?" "To je orlice" "NE - TO JE VRÁNA" se asi navždy vryje do mé paměti. Jinak kvalita záběrů je strašná a na další díly jsem se nedíval. Lidem v "soutěži" nehrozí žádné nebezpečí. Pokud se chcete vážně dozvědět něco o druhé světové doporučuji si raději pustit nějaký dokument. Tohle není provás. “People know what went on and how bad it was. What are they going to do next? Big Brother Auschwitz?" Doufám, že se Česká Televize rozhodne Big Brother Auschwitz natočit na základě Telegraphu. Poslední dobou to snad vypadá, že se ČT snaží, co nejvíce dostat do zahraničních médií se svými faily (Jack Jim Carry), takže tohle by jí asi prospělo. ()

Romario

Konečně dobrá reality show. Výborná osvěta a přiblížení té doby. Člověk si ani neuvědomuje, co vše tehdá lidem ztrpčovalo život, tady je vše do detailu ukázáno. Vlnu odpadů jsem tu nepochopil. Zřejmě nějaká protestní akce mladých komunistů nebo těch, co ze seriálu viděli prvních 5 minut. Začátek byl možná vlažnější, ale od třetího dílu se to hezky rozjelo. Tleskám. ()

Burdock

Realita Druhé světové se nedá zprostředkovat skrze televizi. V rámci možností to ale byl velmi povedený pokus o ponoření se do tehdejší doby. Navíc vývoj rodiny, která se naučila obhospodařovat statek, dojit krávu, obdělávat pole nebo vyrábět tvaroh, a prošla si celkově mnoha schízama, do kterých jí štáb natlačil a který zinscenoval, je obdivuhodnej. A říkat, že je to nepovedený jenom proto, že tam gestapáci reálně nikoho nezastřelili, je trochu chorobný. Stejně tak tvrzení, že ta show někoho uráží, protože si hraje na Druhou světovou.. je 70 let po válce, takže jděte s urážením se do háje. ()

HonzaSim

Reality show na české televizi? Tak to je solidní úlet, říkal jsem si na začátku. Nakonec se z toho vyklubal celkem zajímavý "seriál," o tom, jak to chodilo za války. Místy nedomyšlené, místy bez napětí. Ovšem herci z řad postav, které jim domů posílali, působili poměrně uvěřitelně. Závěr jsem čekal akčnější a přišlo mi, že moc pro ten milion udělat nemuseli. Pro připomenutí zlých časů ale dobrý projekt, který ukázal nám nepamětníkům, co všechno bylo v těchto časech možné. Na české poměry ale celkem slušná reality show. 40% ()

Garch

Dvě ** za babičku. Tvůrci si teprve zkoušeli, jak na tento formát. ...P.S. až v následující "Éře páry" přitáhli opratě aktérům i mnohem lépe vybírali použitelné záběry. ()

Maryinka odpad!

Z protektorátu se reality show nedělá. Obzvlášť na "veřejnoprávní" televizi je takovýto pokus nechutný. Pan Dvořák zde opravdu přestřelil a těším se, až jeho ředitelování skončí. ()

Kucndo

Myšlenka tohoto pořadu prostě nemůže fungovat. Je strašidelné, když ti herci převlečení za vojáky vběhnou v noci do baráku a rozdupaji par rekvizit. ()

gonga

Myslím, že koncept je od počátku chybný. Jiné seriály, kterými se tento pořad inspiroval (Viktoriánská, farma atd.) jsou "hrány" odborníky, lidmi, kteří rozumí tomu, o čem mluví. Zde televize zcela chybně zvolila formát reality show s typickou českou či moravskou rodinou "Nováků", kteří, ač ne všichni působí zcela nesympaticky, kvality pořadu deklasují. Po pravdě nechápu, proč ČT musela vytvářet svůj formát a zpotvořit to, co fungovalo jinde. Zde pouze nuda, půlku pořadu zabralo představení soutěžící rodiny, zbytek výkřiky typu: "Jé, hele, co to je? Hele, tady je ...." , zejména mladá paní svým HELE, což je evidentně jediné oslovení, které zná, dost lezla na nervy. Co mě ovšem dost pobavilo, byl fakt, že soutěžící poté, co se oblékli do tehdejších hadrů, vypadali daleko lépe než v současnosti. ()

Dejwosz

Velmi dobrý projekt a nápad. Je příjemné vidět LARP v televizi. Mohou vzniknout tisíce filmů z tohoto období, a pořád člověka něco z té doby překvapí. Česká verze nijak neurazí ale ani nenadchne. Je těžké ztvárnit chování v historické době, když si je člověk neustále vědom toho, že je to jenom "jako". Myslím si, že je to ale dobrá cesta. A jsem si jist, že další řady (doufám, že budou) přinesou větší a větší zkušenosti s tímto formátem. Těším se na další doby. Co třeba středověk? Jak by to asi fungovalo se skrytými kamerami (ve stylu Big Brother)? PS: Je fajn vidět ostravské herce v těchto pozicích. :) ()

mh.mail

20% — Já vám nevím. Nápad to určitě byl zajímavý, ale ta realizace to pohřbila. Prostě je těžko navodit stejnou situaci strachu o život v podmínkách reality show. Z toho vyplývá „hrdinství“ některých účastníků, kteří se velkohubě vzpírali tehdejší totalitní moci. Jak by taky ne, když měli zaručeno, že se jim nic nestane. Možná kdyby vzali dvě rodiny, které by soutěžily proti sobě, vyladili pravidla, mohlo to být mnohem zajímavější. ()