Střelecký útok na brněnské střední škole dramaticky mění životy několika mladých lidí... První hraný seriál, který byl natočen pro web České televize, vypráví o hledání hranic v bolestném světě dospívání a manipulativních sociálních sítích. V deseti epizodách líčí, jak nezdařený střelecký útok navždy ovlivní životy několika studentů jedné brněnské střední školy. Co všechno změní v kolektivu, kde dosud krutá pravidla určovali kluci z florbalového mužstva a jejich obdivovatelky – dívčí parta, která sama sebe nazývá Bitchez? Dívčími hrdinkami vyprávění, které střídá perspektivy postav, jsou aktivistická Mája, jež se díky živému streamu o střeleckém útoku mění z outsiderky ve školní hvězdu, a její spolužačka Nessa, jejíž vysoký sociální kredit naopak utrpí vinou jejího nevlastního bratra – dlouhodobě šikanovaného Tondy. Z klukovských hrdinů je největší pozornost věnována traumatizovanému Lukymu, jehož bezpečný svět rozvrátí problémy s vlastní sexuální identitou, a jeho dlouholetému kamarádovi Pavlovi, jenž se po útoku stává ve florbalovém týmu přirozenou autoritou... TBH se obrací k teenagerům a jejich rodičům s citlivými tématy šikany a definování vlastní sexuální identity. Vyprávění sleduje události z různých pohledů hlavních hrdinů po dobu jednoho měsíce po střeleckém útoku. Vrací se ovšem i do doby před útokem, aby postupně vysledovalo příčiny dramatických změn v jejich životech. Postavy bezradných a manipulativních dospělých jsou záměrně ponechány stranou a do vyprávění zasahují jen okrajově. Teenagerovská optika totiž zrcadlí i selhání dospělých autorit, na které se mladiství hrdinové nemohou se svými problémy a pocity obrátit... Tvůrci přisoudili velkou roli sociálním sítím a moderním technologiím. Bez nich by byl věrohodný obraz současné generace náctiletých neúplný. Řadu informací divák získává prostřednictvím streamů a chatových konverzací. Hrdinové tráví – jako většina jejich vrstevníků – čas s mobilem v ruce. Virtuální svět je pro ně únikem anebo představuje prostředek přepjaté seberealizace. Název využívá zkratky TBH, která i v českém online slangu zastupuje frázi „to be honest“ – „upřímně“. Používá se však často právě naopak: ve chvíli, kdy chce mluvčí zamaskovat lež či upravit pravdu. V souladu s tím nesou ironické názvy i jednotlivé díly. (Česká televize)

hrumsrt

Tady někdo žije v opojení mainstreamových amerických seriálů, které v posledních letech tolik braly na ohlasech. Jenže ono to tak funguje proto, že je to z USA a s těmi tématy vesměs první velké převedení na velké plátno. Ale tady to působí naprosto uměle a ta snaha vytvořit tomu reálný ekosystém je až trapná. Sice je fajn vidět nějaký produkt z Brněnské kotliny, ale to mě neobměkčí. Jasně, že se tady z toho může nějaký průměrný divák České televize zbláznit, jak děsně revoluční a osvícené to je. Tomu je ale proto, že žije v bublině a neví, co se děje za oceánem, Tudíž tahle amerikanistická slátanina je vlastně pohled do světa dnešních teens, až na to že není! Postavy jsou klidně i v pohodě, ale za ten krátký čas si k nim vztah úplně nevytvoříte. CO ale bije do očí jsou ty šroubovité dialogy, a jak amatérsky jsou odvykládány. Příběhově se to vleče a není to vůbec nic nového. Fakt koho napadlo šroubovat americká témata do Líšeňské základky je úplný exot! Jedinou výhodou je, že si tím protrpíte dvě hodiny a máte to za sebou. 25% ()

Prokop_Buben

,,Tady nejsme v Americe, tady jsme v pos*aným Brně." Tato věta zazní právě v reakci na nezdařený útok v brněnské střední škole. Nejedná se však v žádném případě o kriminálku či detektivku. Spíše o psychologickou studii náctiletých studentů a jejich blízkých, hlavně tedy rodičů. Tempo je velmi příjemné a svižné. Každý díl předá přesně to, co předat chce, jako na dlani. První epizoda skvěle a přirozeně uvede nic netušícího diváka do situace a od ní se odpíchne. Jde o podstatný milník a důležitý bod v ději, který není vyprávěn chronologicky. Nesouvislá struktura příběhu je tak vždy rozdělena na před a po útoku. Navíc se pokaždé na situaci díváme očima někoho jiného. Postavy vůbec nejsou černobílé, naopak velmi komplexní a není zcela jasno, kdo je oběť a kdo viník. Respektive jasné to je, ovšem role se střídají, záleží na okolnosti a úhlu pohledu. Někdo je grázl od přírody, někdo se do něj transformuje. Na autentičnosti díla přidávají mobilní telefony a sociální sítě, nedílná součást dnešní, hlavně mladé společnosti. Mnoho informací se dozvídáme skrz textové zprávy na obrazovce. Případně je kamera použita jako při živém vysílání např. na instagramu a děj sledujeme jako z vlastního mobilu. 85% ()

JindraLne

Zatím bez hvězdičkového hodnocení, neb jsem nebyl s to se hecnout to dát poctivě celé. Ale proberme si to metodou Hřmění dIvadla Sklep, tedy co to vlastně je? Kvalitní seriál? No, herecké výkony a úroveň scénaře tomu neodpovídá, a to i při největší možné úctě. Je to sonda do života českých středoškoláků? Gympl jsem za sebou nechal relativně nedávno, přesto mohu konstatovat, že takhle to skutečně nevypadá. Fakt ne. Zbývá jediné. Další český pokus o "světovost"? OK, možná. A rovnou přiznávám, že si to asi svoje publikum najde. Jen je otázka, jestli jde o účelné využití peněz koncesionářů, vzhledem k rozsahu takového případného publika. ()

alliade

Velmi příjemný seriál s teen tematikou. Jak už je zde zmíněno, tak z toho lze cítit inspiraci kupříkladu severským seriálem SKAM. Moc se mi líbí zasazení děje do Brna, práce s tématem střelby: to, že někdo udělá "prank" se zbraní je v naší zemi přeci jen pravděpodobnější než opravdová střelba. Postavy mi nijak extra nevadily, obsazeny byly velmi dobře, a vyloženě kladná nebo záporná postava tu není, takže se divák snaží postupně dívat na problém z více úhlů - a má k tomu možnost, protože (jako většina) když si to pustí jako film a shlédne všechny díly za sebou, tak jej to vtáhne. Kratší metráž dílů mi normálně vadí, ale tady ji beru jako velké plus - nic se zbytečně neprotahuje a děj je plynulý, dynamický. Opravdu moc povedený seriál České televize! ()

Anife

,,Tady nejsme v Americe, tady jsme v pos*aným Brně." Dávám čtyři, ale dost teda nadsazuju. Česká televize mě tímto formátem opravdu mile překvapila, takový český mini SKAM. Udělat seriál pro mladé lidi a nepůsobit u toho jako boomeři je v našich končinách stále docela vzácnost. Jsem opravdu mile překvapena, proto odpouštím ten místy opravdu děravý scénář a celkem zpackaný závěr.  Co už ale neodpustím, je to zpochybňování bisexuality. To mě opravdu naštvalo a myslím si, že v seriálu pro gen Z nemá úplně místo. Kdo si ale zaslouží pochvalu jsou nové a neokoukané tváře. Speciálně jména Jiří Hába (Pavel), Martina Czyžová (Mája) a Filip Srbecký (Tonda) si poznačuju, protože o nich určitě ještě uslyšíme. ()

Pateyl

Ok, tak toto se bohužel nepovedlo. Na začátku jsem měl pocity typu "česká Euphoria + české Skins" z čehož se nakonec stala velice, ale velice špatná romance. Tak snad to příště vyjde. ()

kokofek

Byla jsem překvapena,že generace  vychovaná ve svobodě a demokracii má problém s šikanou a sexuální identitou. Nota bene na výběrové škole,kde je předpoklad vyšší inteligence. ()

Ovecka_Saki

No, nebyla to tak velká katastrofa, i když mi hrozně vadila Mája, jak neustále všechno točila a mluvila anglicky. Neokoukaní herci a nakonec se pár postav i něčemu naučilo. Krátká stopáž epizod vyhovovala. ()

JB001 odpad!

Děkuji, ale tohle není nic pro mne. LGBT filmy a seriály nejsou můj cup of tea. Se slzou v oku vzpomínám na dobu svého mládí na střední škole, kdy jsme měli úplně jiné starosti i radosti, a kdy byl svět ještě relativně normální... ()

monge

Kdybych nevěděl, že už jsem to všechno viděl a nejen ve SKAM, ale jednotlivé postavy i v jiných seriálech a filmech, byl bych nadšený. Taky si nejsem jist, že to v našich školách vypadá takhle. Ale možná, že už jo, já na gympl chodil v minulém tisíciletí. Oceňuji, že naši autoři udělali univerzální revival většiny teen seriálů. Je to v podstatě jako zpívaná, kde pán s klávesami zahraje to nejlepší od Zímy a Vlacha přes Davida, Pokáče a Mirai až po Kabáty a Visací zámek. Ale oceňuji, že technicky je to bez chyb, všichni hrají dobře a je to vlastně docela hezký. Akorát to nepůsobí, že je to v Čechách. Ale to nevadí, vždyť je to v Brně... No a pokud jde o muziku, která nám k tomu hraje, ta je perfektní. Ale možná pro učitele a trenéry z THB, určitě ne pro hlavní hrdiny. Pro ty je to oldies. ()

Nextgirl

Naprosto excesivní míra cringe, ale vlastně cenim počin. Sice sem si někdy zakrejvala oči i uši zároveň, protože to nešlo, ale jako skalní fanynka SKAMu vlastně oceňuju i tenhle neumětelskej pokus o zkopčení formátu. ()

Carlito1

Jeden z mála pokusů české kinematografie o teen drama. Nezaujme ničím, co už jsme neviděli, ale i přesto se vcelku povedl. Postavy jsou napsány vcelku dobře, až na pár extremistických jedinců, kteří se chovají, jako by je napsal šedesátník, co si přečetl jeden článek o Gretě Thunberg a jeden článek o TikToku a podle toho si udělal vizi dnešní mládeže (koukám se na tebe, Májo). Příběh se motá a motá, ale paralelně do sebe postupně zapadá. ()

breebee

Za mě super. Sice už dlouho nechodím na střední, takže těžko říct, jestli to odpovídá realitě, ráda bych si myslela, že gen z už je trochu povznesená nad šikanování a nějaký hierarchie, ale asi to tak nebude. Přijde mi to ale o poznání reálnější než Netflixovskej Heartstopper, kde se postavy chovají jak kdyby byl rok 2009. Přijde mi, že seriál načíná zajímavý témata, hezky vyobrazuje hlavní hrdiny jako šedivý postavy, který dělají chyby, ale mají k tomu důvody, mimo toho, že jsou taky ve věku, kdy to ani jinak nejde. Líbil se mi i závěr. Otec Nessy a Tondy navíc skvěle ukazuje, jak za vším stojí ignorance a nepochopení rodičů, vsadím se, že kdyby nám bylo představeno i víc rodičů, tak by to všechno dávalo ještě větší smysl. Takže určitě doporučuju, je to vlastně takovej českej SKAM, určitě existuje i mnoho dalších témat, kterými by se mohl seriál zabývat do budoucna a já děkuji České televizi, že se pouští do takovýhlech projektů. ()

Endurion

"Já jen že jsem viděla ty memíčka, a... musíš to mít teď těžký. Kdyby sis chtěla třeba promluvit, tak jsem tady. Vím jak ti je." "Zničils mojí rodinu, můj vztah i moji reputaci! Opovaž se mi ještě zasahovat do života!" Takhle se podle Lucie Kajánkové spolu baví současná mládež. Pravda, natočit uvěřitelný teenage drama, který nešustí papírem a troufne si i něco sdělit, je těžký. Opravdu hodně těžký. TBH svojí toporností jenom dokazuje, jak náročnej úkol to je. Ten cringefest jsem vydržel asi do půlky druhýho dílu. U jinejch televizních projektů si člověk může říct "je to sice kokotina, ale aspoň je v tom solidní řemeslo", ale tohle je natočený tak příšerně, že kdyby dali těm středoškolákům víkendovej kurz filmovýho vyprávění a pak jim přenechali režii celýho seriálu, dopadlo by to nejspíš mnohem líp. Jediný, co si zaslouží pochvalu, je Martina Jindrová v hlavní roli (proto aspoň jedna hvězdička), ale pro všechno ostatní se na to opravdu těžko kouká. ()