Je to drsná parta ztracených existencí, z nichž se stali nájemní žoldnéři. Vox Machina se zajímá spíš o snadný výdělek a levné pivo než o ochranu země. Když však království ohrožuje zlo, naše divoká parta si uvědomí, že jedině oni jsou schopni znovu nastolit spravedlnost. Co začalo jako jednoduchá fuška, je nyní příběhem o původu nejnovějších hrdinů Exandrie. (Prime Video)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (7)

Legenda jménem Vox Machina (2022)

The Legend of Vox Machina je najnovším fantasy úkazom z dielne Amazonu, ktorý sa v poslednej dobe čoraz častejšie púšťa do fantasy vôd, ktoré momentálne zaznamenávajú takú obrovskú popularitu. Každopádne sa tomuto streamovaciemu gigantovi stále nejak nedarí preraziť na poli fantasy adaptácii, Kolo času bolo hotové fiasko - nápadne podobné tomu Netflixovskému s 2. sériou Zaklínača, a chystaný seriál zo sveta Pána prsteňov pravdepodobne postihne rovnako ošemetný osud. Aby som vás už dlhšie nenapínal, tak ani The Legend of Vox Machina nie je v žiadnom prípade dokonalou a bezchybnou záležitosťou, seriál má svoje neduhy a slabé stránky, ale keď to zrovnám s mojimi predošlými skúsenosťami s fantazijnými počinmi od Amazonu, tak z tohoto súboja vychádza suverénne ako víťaz. Seriál The Legend of Vox Machina je inšpirovaný kampaňou hry na hrdinov Dungeons & Dragons, od ktorej si prepožičal celý fantaskní svet Tal'Dorei i množstvo zaujímavých postáv. Sprvu na mňa tento seriálový projekt pôsobil ako svieža fantasy oddychovka, pri ktorej ma síce zabaví akcia, či podaktoré vtipné gagy, ale v zásade som neočakával žiadny výraznejší presah, avšak vo výsledku som bol milo prekvapený a predsa len som nakoniec dostal niečo viac. Eventuálne sa z toho stala omnoho vážnejšia a temnejšia záležitosť, než som zo začiatku predpokladal. Táto show nám predostrela idey absolútnej temnoty i množstvo vyslovene dospelých tém. Príbeh poukazuje na zvrátenú stránku ľudskej osobnosti, že prahnutím po pomste líčime pascu tak akurát sami sebe a svojim blízkym, a takto zakalená myseľ neumožňuje vnímať zlo, či následky svojich činov, čo v konečnom dôsledku vedie len k ďalším tisíckam výčitiek a sebanenávisti. Celé je to ladené dosť ponuro a depresívne, čo zákonite umožňuje pristupiť k veciam bez akýchkoľvek morálnych zábran, čiže pekne brutálne a naturalisticky, pričom sa to nemusí straniť krvi ani iným zverstvám. Nejednoznačná a pokrivená morálka našej nesúrodej skupinky hrdinov má takisto svoje miesto a opodstatnenie v tomto chúlostivom prostredí. Ústredné postavy svojou amorálnou (nehrdinskou) charakterizáciou tak trochu boria typické stereotypy vrámci Hrdinskej Fantasy a Sword & Sorcery, a ja skrátka takéto nekonvenčné diela obľubujem. Čo sa humoru týka, tak ten je podľa očakávaní riadne drsný a čierny. V každom prípade som s ním však mal jeden zásadnejší problém a tým bol neprirodzený spôsob, aký nám bol podávaný. Pre porovnanie si vezmime inú temnú fantasy látku - Zaklínača (myslím tým knižky), tam ten strohý a cynický humor jednoducho funguje na výbornú, zatiaľ čo The Legend of Vox Machina svojou komickosťou skôr trpí, hlavne v niektorých situáciách, kedy je nevhodne dávkovaní. No a čo ma priam až vytáča a kazí mi to zážitok z pozerania, keď sa pokusom o vtip odľahčujú dramaticky vypäté scény. Nakoľko sa táto show po celý čas snaží diváka uhranúť svojim neľútostným svetom a temnými témami, tak snaha z toho urobiť komédiu mierne bije do očí. Na animáciu sa taktiež pekne pozerá, zvlášte pri akčných scénach, ktoré sú vo väčšine prípadov skvelo prepapracované, nakoľko v sebe kĺbia bojové štýly a techniky jednotlivých hrdinov. () (menej) (viac)

Postrach Tal'Dorei - 1. část (2022) (S01E01)

The Legend of Vox Machina je seriál založený na kampani fantasy hry na hrdinov Dungeons & Dragons. Úvodná epizóda nám predstavuje fantaskní svet Tal'Dorei a jeho hlavné mesto Emon, kde práve v jednej z tunajších hospôd narazíme aj na našu dužinu (anti)hrdinov, ktorá si hovorí Vox Machina. Táto nesúrodá partička protagonistov vôbec neodpovedá predstavám hrdinských ideálov, nakoľko morálka im nič nehovorí, etické hodnoty ako šľachetnosť, či rytierske cnosti sú im úplne ukradnuté, a do hrdinských činov v boji sa nijak zvlášť nehrnú, pokiaľ im nie je vopred prisľúbená finančná kompenzácia. Jedná sa o dosť prevrátené heroické fantasy, kde neplatia typické fantasy trópy a stereotypy, čo považujem za dosť osviežujúce a zábavné. Humor je tu tiež podstatne temnejší a plný dospelého contentu. Čo sa postáv týka, tak tu máme pištoľníka Percyho; obra Groga nápadne pripomínajúc Kratosa; dvoch gnómov - duchovnú liečiteľku Pike a barda Scanlana, ktorý je tak trochu kríženec Marigolda a Tyriona; a hneď niekoľkých polovičných elfov - druidku Keyleth a súrodeneckú dvojicu Vex'ahliu a Vax'ildana. Animácia je tiež podmanivá a z voice actingu poteší predovšetkým hlas Davida Tennanta. ()

Postrach Tal'Dorei - 2. část (2022) (S01E02)

Prvá epizóda mi svojim dospelým prevedením síce veľmi sadla, neprišla mi však nijak zvlášť vtipná, ale v tejto časti sa to už našťastie zmení a nájde sa tu pár fakt dobrých hlášok a gagov, ktoré aj mňa rozosmiali. Seriál je takou sviežou čiernou komédiou, ktorá je humorná v svojich intenciách a parodizuje najrôznejšie fantasy klišé. V tomto ohľade je príbeh nesmierne sebaistý a nebojí sa povedať, čo sa mu uzná za vhodné. Toto epické dračie dobrodružstvo sa zvrháva vskutku nekonvenčným spôsobom a prináša množstvo prekvapení. Finálna akcia je skutočne impozantná, poriadne krvavá a po animačnej stránka oku lahodiaca. ()

Hostina říší (2022) (S01E03)

Tak pokiaľ The Legend of Vox Machina bola doteraz temnou show, tak po tomto dieli už vážne neviem čo povedať, nenachádzam tých správnych slov, ktoré by tento seriál náležite vystihli. Príbeh sa tentoraz zameriava prevažne na pištoľníka Percivala, ktorého prenasledujú temné spomienky na jeho minulosť. Ako malý chlapec bol totižto svedkom toho, ako mu rod Briarwood pred očami zmasakroval celú rodinu, a tak sa niet čomu diviť, že z toho máva pravidelne nočné mory. Zrazu sa mu však naskytne nečakaná príležitosť, keď sa po rokoch ukážu na jednom mieste vrahovia jeho rodičov. Percy túto situáciu psychicky vôbec nezvláda a takmer okamžite sa necháva zlákať na krvavú cestu za pomstou, ktorá realisticky zachytáva obrátenú stránku ľudskej osobnosti. Príbeh nás zavedie až do tých najtemnejších zákutí ľudskej duše a mysle. Aj akčná stránka bola vynikajúco prepracovaná, keďže každý jeden hrdina má svoj osobitý štýl boja a schopnosti, ktoré sú báječne zakomponované do celej sekvencie. ()

Stíny před branami (2022) (S01E04)

Domáce väzenie Vox Machine rozhodne prospelo, keďže táto vynútená izolácia našej družiny od zvyšku sveta vmiesila do diania podstatne intímnejšie scény. Táto komornosť nás obdarila radom súkromnejšie ladených nazretí do pocitov všetkých členov našej skupinky hrdinov. Najviac ma uhranuli spoločné chvíle medzi Percym a Keyleth, kedy sme obom zúčastneným hlbšie nahliadli do ich vnútra. Konieckoncov táto kríza ukázal tú potrebu upevniť vzájomné vzťahy a tímového ducha. Medzitým rod Briarwood zosnoval ďalší diabolský plán, ktorý zoslal temné sily na Vox Machinu. Počiatočné horrorové výjavy vydláždili cestu vizuálne podmanivej akčnej sekvencii, kedy naša parta čelila akýmsi démonickým sceletonom. ()

Cesta osudu (2022) (S01E05)

Vox Machina sa vydáva na strastiplnú výpravu do Whitestonu, kde preliata krv volá o pomstu. Každopádne skôr než na ňu príde, tak po ceste na našu skupinku hrdinov číha nečakaná hrozba v podobe monštruóznych psísk, ktorý poriadne potrápia Vox Machinu. Akčná šarvátka bola pekne surová a dynamická. Rozprávanie príbehov u ohňa bolo veľmi záživné, i interakcia medzi Vaxom a Keyleth bola rozveselujúca. No a príchod do Whitestonu bol velice instantným zážitkom, ktorý bol predovšetkým podporený chúlostivou atmosférou a desivými zjaveniami, že to priam až hrôzu naháňalo. ()

Jiskra povstání (2022) (S01E06)

Whitestone sa zmieta v chaose, jeho schátralý a spustošený stav výrazne poznamenala prítomnosť obrov, ktorý holdujú na miestnych obyvateľov, čo tak trochu pripomína Attack on Titan. Celé toto dobrodružstvo taktiež naberá i na politikou kontexte, nakoľko v podhubí mesta sa zrodil Odboj, ktorý však postráda vodcu. Vox Machina sa pokúsi oživiť túto rebéliu a vniesť do nej nový impulz tým, že oslobodia z miestneho väzenia vodcu rebelov. Pomstychtivý Percival sa však striktne nedrží zaumieneného plánu a odbehne si vyriešiť osobné účty, čím celú túto misiu vystaví nadbytočnému riziku. A na konci sa Percy dozvedá o svojej sestre, ktorá je stále nažive. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD