Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (5)

Polosvět světských (2022) (E02)

Je štěstí, že se tento kriminální systém na rozdil třeba od Ruska či USA podařilo zastavit v zárodku. Ruské mafie u nás jsou, ale soustředí se hlavně na prostituci a snaží se chovat nenápadně. Rusove nás berou spíš jako azylové bezpecne místo pro sve rodiny před jejich organizovaným zločinem. Pribeh je zde silny, protoze je duverny, s podrobnostmi. Jsou zde rozhlasové archivy, svědectví matky, postřehy tehdejších detektivů. Nejvice prinasi Beluv syn a jeho naplno strizlive vypraveni.Zminuje treba, ze jeho tatinek se citil urazen, ze nebyl Mrazkem pozvan do nadace pro pozustale po zahynulych policistech, kterou zakladali spolu s Karlem Gottem. Čast ktera pojednava o kmotru Mrazkovi má hrane casti, ale tak osobni neni. Opet nejzajimavejsi postavou je Beluv syn. Mrazek je vykreslovan , ze se nezajima o politiku a v dedictvi nezanechal moc majetku krome uheraku a telefonu. Je zde dost nezodpovezenych otazek jako odvolani policistu z pripadu, spekulaci. ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Necekal jsem ze v dokumentu bude vystupovat sam zlocinec Berdych ,neuveritelne ztucnely (kdyz je chlap tlusty bud se malo pohybuje, nebo nezrizene zere a pije) s aroganci medialni hvezdy, coz pridava na dokumentu zajimavosti. V závěru říká policista, ze se nyni Berdych omlouva jen policii, ale jeho obeti a pozustali jsou mu ukradeni. ()

Polosvět nájemných vrahů (2022) (E04)

Vyšetřovatel se trefně zmínil o smrti Boha, tedy Dostojevského. Ze Zdakovskeho mostu jsem ten bungeejump (za 800 korun skok) skákal. ()

Polosvět olejů smrti (2022) (E05)

Díl ukazuje vazby na politiky, Slušovice, "pézetky" (podniky zahraničního obchodu) či Chemapol. Opět se zobecňuje, že za to může Klaus, ale celou situaci vystihuje svědectví odsouzeného, kteří se o legalitě svých obchodů předem informovali na ministerstvu.  Díl je je příjemně ucelený a střízlivý. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13811355924-polosvet/220562221970005/ ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Tento díl je divácky možná nejatraktivnější. Do této vyhlášené diskotéky s nevěstincem normální návštěvníci diskoték ani v divoce tanečních devadesátkách neměli odvahu vejít.. Chodili tam snobové, mafiáni. Jonák hostil politiky, herce, kteří dodávali módní lesk. Na Polosvětu je vidět pracnost , kouzlo působivého detailu a ucelenost.  Jonák ukazuje jediného krokodýla na světě, který byl na diskotéce. Jezdí s polonahou kráskou v autě po Václavském náměstí. Nevěděl jsem, že tento "milý chlapík, co všechno zařídil", jak říká jeho kamarád Roman Skamene, chtěl naivně Discoland Silvie po svém propuštění bez peněz obnovit. ()