Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa Mlle k tomuto seriálu (4)

Polosvět světských (2022) (E02)

Jako studijní materiál sociopatie je to vynikající. Posedlost mocí, absence strachu, narcismus, schopnost milovat jen svou rodinu (a ty, kdo pro ni něco dělají), patologické lhaní, které je právě proto, že je patologické, uvěřitelné (dotyčný sám v dané minutě věří tomu, co právě říká, proto může obelstít i detektory apod.). Část takových lidí končí v kriminále, druhá ve sněmovnách a na důležitých místech. A dokud to jde, obě části spolu tokají jak tetřívci. Série se zdá být prozatím jedním z nejdůležitějších dokumentárních počinů ČTV od onoho (ne)šťastného roku 1989. Tohle je cena naší svobody a „svobody“, o níž spřádáme jen ty nejidealističtější vize. ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Tento díl byl naprosto otřesný. JAKO, JAKO, JAKO – takhle se vyjadřuje novinář? To pako, které tam celou dobu sedí rozkročmo JAKO buran a nedokáže pronést jedinou souvislou větu? Aha – Nova, Mladá fronta, Seznam zprávy… ;) Tím se to vysvětluje… Opravdu se to nedá poslouchat. A informace nula. Další pozvaní účastníci o případu drmolili, vlastně jsme se vůbec nic nedozvěděli. Velký propad úrovně série, pan Kmenta ve srovnání vyniká inteligencí, slušností i sdělností. ()

Polosvět olejů smrti (2022) (E05)

Prozatím nejlepší díl z celé série. Konečně není hlavní prostor věnovaný psychopatovi, který využívá kameru k tomu, aby ždímal z diváků soucit. I když ani tento motiv zde v postavách dvou odsouzenců samozřejmě nemůže chybět. Já nic a „všeci kradnú“ :) Informačně nejvybavenější a celkovým poselstvím překračující obsah zbylých dílů střílí tato část své dokumentární náboje konečně tam, kde celý problém vzniká. ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Méně poutavý díl. Ivan Jonák byl typickým příkladem loosera, který se stal šéfem a dirigoval životy ostatních. Tak to ovšem bývá. Je překvapivé, že tahle víra v sama sebe některým stačí k tomu, aby se nechali ovládat, a to i tehdy, když je zřejmé, že dotyčný je jen pozér, „šikanované dítě“, které si na hraje na to, čím vždycky chtělo být. Proč nejsou v dokumentu skuteční šéfové tehdejšího pornoprůmyslu? Ti dělali reálný, tvrdý byznys, to oni byli leadery. Česká republika byla na špičce obchodu s bílým masem i sexbyznysem nejrůznějšího druhu. Ale novináři si na ně netroufnou a taky to možná není až tak divácky přitažlivé. Devadesátky nebyly negativní dobou, na kterou chceme všichni zapomenout, jak se  vyjádřil Hynek Vlas. Discoland většinu lidí nezajímal. Všichni o něm věděli, ale maximálně se mu zasmáli a tím to skončilo. Orlické a další vraždy se týkaly úzkých okruhů lidí, ostatní nezajímaly a všichni jsme o nich věděli jen letmo ze zpráv. Nic z toho nezajímalo ani ty, kdo si budovali vlastní firmy nejrůznějšího druhu, ani ty, kdo na podnikání zvesela kašlali. Tohle nebyla podstata devadesátek. Jen jejich koření, šaškovská korunka. Která, pravda, někomu zadělala na problémy, ale rozhodně ne většině. Léta, která se nebudou opakovat, to byla pro mnohé z nás, jen zkrátka úplně jiným způsobem. Neopakovatelný byl třeba bohatý underground s mnoha směry, který formoval miliony lidí kulturně i fizoloficky, od folku přes rock a house až po techno. Byla to doba otevřenosti, kdy nešlo jen o pózu, jako je to dnes, ale o svět mnoha paralelních, reálně žitých životních stylů. Mohli jste si vybrat, neexistovala uniformita, být jiný neznamenalo nemít šanci nebo se neuživit. Žít podle svého bylo možné. Epocha skutečné tolerance, která skončila proto, aby o ní mohl aktivismus jen planě a nesmyslně plácat. A také to byla doba, kdy existovala „komerce“ a alternativa proti ní. Kdo chtěl, umazat se nemusel. A to se skutečně nevrátí. Že by dnes bylo méně porna? Nebo že by se nevrátila lidská blbost, zkorumpovatelnost a řiťozelectví, které vytváří mafiánské struktury a systémy prorůstající celou společnost a okrádající ve velkém stovky tisíc lidí? A to žijete kde, Hynku Vlase? Souhlas též s komentářem mira007 i rakovnik. ()