Neymar: Dokonalý chaos

• USA Neymar: The Perfect Chaos (viac)
Dokumentárny / Športový
USA / Brazília, 2022, 2 h 45 min (Minutáž: 51–61 min)

Fanoušci po celém světě ho zbožňují, kritici ho zase nemůžou vystát. Neymar promluví o strastech i slastech svého osobního života i úžasné fotbalové kariéry. (Netflix)

Flory14

Neymar je jeden z mých nejméně oblíbených hráčů, víceméně představuje vše co na fotbalu nemám rád ( ač jsem fotbalový fanoušek). Dokument mě ale zaujal už jen tím, že se rozhodně nesnaží zakrývat jeho špatné stránky. Naopak jim jde čelem dopředu a za to velký palec nahoru. Projekt má skoro 3h proto oceňuji že se nesnaží vyplňovat časové mezery ale naopak jsem si po shlédnutí řekl " že bych klidně dal více".  Nicméně mě rozhodně Neymar nepřesvědčil a naopak utvrdil v tom, že je to velký klikař, co oproti jiným velkým hráčům má hlavně talent nikoliv pracovitost. Dokument ale sleduje i Neymara jako marketingovou značku což je velice zajímavé. Člověk dostane bližší pohled na život jedné velké superstar, která své jméno řídí jako firmu. Jde vidět kam se sport upíná.... Poslední část co nám projekt nabízí, je jakási otázka ohledně výchovy. Jde vidět že rodiče se na talentu syna neskutečně svezli a sám Neymar nemyslí pouze za sebe.  Rodiče ho stále vedou, pečují o něm a nejspíše neměl ani Junior nikdy moc svobody ohledně své kariéry ( byť přestup do Realu údajně odmítl on). Když to shrnu, jednoznačně dávám velké plusy za oboustranný pohled na Neymara a více vrstev projektu. Hvězdu dolů má u mě projekt hlavně za to, že vlastně zas tak velké věci nedokázal tudíž i závěr ve mě nevypěstoval žádné emoce (plus ta antipatie). Čtyři čisté hvězdy. ()

Likan7

Neymara nemusím, naopak jako s hráčem a člověkem (v rámci fanouškovství) s ním dost opovrhuju, Netflix tady ale zase zamířil do černýho. Hodně příjemný překvapení je, že se zde Neymar neukazuje jen jako polobůh, který se řadí nade všechny v historii. Naopak je velmi osobní, se všemi úspěchy i pády. Sice bych si představoval víc prostoru pro ostatní (širší rodina, dlouhodobý spoluhráči atp.), je ale fakt, že to je kvalitní práce a přes počáteční názor, že to je zbytečnost, musím uznat, že vlastně hodně dobrý dokument. ()

Sany33

Neyova cesta od mladého chlapca hrajúceho za Santos, ktorý sa svojimi výkonmi dostáva až do Brazílskej reprezentácie s ktorou aj vyhráva Olympijské hry. Jeho kroky povedú následne do Barcelony kde zažije podľa mňa najlepšie obdobie po boku Messiho a Suareza ale nevie sa dostať z ich tieňa. Je nútený prestúpiť do PSG kde sa trápi aj herne aj psychicky nakoľko ho sprevádzajú rôzne zranenia. V súkromnom živote to tiež nemá ľahké. Otcom sa stáva veľmi mladý, matka je spirituálne založený žena a otcovi ide počas celej jeho kariéry iba o love a podporu rodinnej značky Neymar. Trocha som na neho vďaka dokumentu zmenil názor. mal som ho za baleťáka ktorý viac rozhadzuje rukami ako by sa staral o reálnu hru na ihrisku. Ale dokumentu ukazuje že je vlastne iba nepochopený. Nepochopený svojou rodinou, svojím okolím a tak nemá priestor na sebarozvoj a preto mrhá svojím talentom. Ale niečo mi hovorí, že Ney ešte nepovedal posledné slovo. 70% ()

Warhorr

Dokonalý chaos ? Ani bych neřekl. Ať si každý říká co chce, Neymar je prostě jeden z nejlepších fotbalistů co momentálně běhá po fotbalových trávnících a nejlepší brazilský fotbalista od Ronaldinha. A to nefandím Barce ani PSG. Dokument ho prostě ukazuje takový jaký je. Chvílema ho vynese do nebes ale taky mu to dají někdy zase pěkně sežrat. Já vlastně ani netuším, proč ho někdy spousta lidí, když pominu fans Barci nebo PSG, neustále hejtí ? Dobře, má svoje chvilky, někdy je na kolenou až moc často a občas tomu přidá, na druhou stranu, pořád je to Brazilec, ti to hold mají v povaze. Ale proč by ta kritika měla být až tak přísná ? Vůbec nepochybuji o tom, že by v zápasech neodevzdával maximum. Ať už jde o důležitý či méně důležitý zápas, ať už na něho pískají nebo ho vychvalují, finále LM nebo obyčejný ligový match, vždycky se snaží chovat profesionálně a jede naplno. A jestli si užívá mimo hřiště ? Tak si užívá, no a co ? Je na tom něco špatného ? Někteří zase omrdávají na daních, chodí neustále za kurvama a kdoví co ještě a chlubí se tím na sociálních sítích. Proč by měl být Neymar kritizován, když si zajde někde na kalbu zatančit ? Trochu mi připomíná Denise Rodmana, když řádil tenkrát za Chicago Bulls. Zlobivé dítko, které mimo hřiště byl jak vyšinutej, chlastal a kalil kde mohl, dorazil pozdě na trénink nebo na něj nedorazil vůbec. Ale když šlo o zápas, tak hrál jak Bůh a nikdo nemohl říct jediné slovo. Ibrahimovič je snad jeden z nejkontroverznějších fotbalistů všech dob ale lidi ho milují, zbožňují vše co z něj vypadne ale nikdy ho nikdo nehejtil tak jako Neymara. Fuck logic. Ano, Neymar je sebevědomý a věří si, někdy až hodně, v dokumentu to dává jasně najevo. Ale opět, co je na tom špatného ? Ne každý je jako Kante z Chelsea. Hold je prostě takovej, ale to z něho nedělá špatného člověka nebo hráče. Oceňuji, že celá minisérie ukáže jeho světlé i stinné stránky. Jeho vztah s otcem je především zajímavý. Doporučuji všem fotbalovým fandům. I těm, kteří ho třeba nemají zrovna dvakrát v lásce. Netvrdím, že tento projekt všem otevře oči a začnou ho milovat, ale třeba aspoň na něj začnou koukat a brát ho i trošku jinak, z jiného pohledu. ()

becki_tu

Názor na Neymara nezměním, ale v mnohém ho asi chápu. Ať už jde o vliv otce a "jeho" agentury, motivaci k jednotlivým přestupům a případným návratům, vztah k fanouškům nebo umění si užívat života plnými doušky. Minisérie se naštěstí z hlediska objektivity nevyhýbá ani stinným stránkám a momentům Neymarovy kariéry, jakými jsou například již legendární simulování nebo aféry spojené s jeho bujarým stylem života. Pokud však díky němu našly (nejen) brazilské děti motivaci v životě nebo sportu něco dokázat, potom pokorně smekám klobouk i já. ()