Návštěvníci

• Západné Nemecko Die Besucher (viac)
Sci-Fi / Rodinný / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (viac)

20. júna 2484, 22 hodín 31 minút... Centrálny mozog ľudstva objavil v hviezdnom priestore AL36 neznámy objekt smerujúci k Zemi. Zrážka s vesmírnym telesom by mala za následok smrť šesťdesiatich percent života na nej. Ľudia sa usilujú nájsť prijateľné riešenie a padajú rôzne návrhy. Do úvahy prichádza likvidácia meteoritu či presídlenie celého ľudstva na Mesiac, čo sa však nepáči delfínom, pretože to nerieši ich problém... Do živej debaty vstupuje akademik Richard (JOSEF BLÁHA), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, veľkého matematika konca 20. storočia. Tvrdí, že podľa pamätí tohto génia už v jeho mladosti existoval celkom jednoduchý spôsob, ako presúvať celé kontinenty a planéty v priestore a čase.
Majstrove zápisky o vynáleze a jeho výpočty, žiaľ, zhoreli ešte za jeho mladosti pri požiari domu Bernauovcov. Akademik teda navrhuje uskutočniť cestu späť v čase do roku 1984, do chvíle tesne pred vypuknutím požiaru a v bleskovej akcii zaistiť zošity so vzácnymi výpočtami, samozrajme nenápadne.
Rada Zeme s istými rozpakmi návrh odhlasuje a expedícia ADAM 84, zložená z tých najlepších odborníkov a vybavená tou najlepšou technikou svojej doby (šikovne maskovanou za najlepšiu techniku doby minulej) sa spolu s akademikom Richardom vydáva na cestu časom späť do roku 1984...
Po úvodných problémoch sa dostávajú do horiaceho domu Bernauovcov práve včas, žiaľ, hľadaný zošiť č. 1 nie je na svojom mieste, tam, kde jeho polohu udávali pamäti génia. Akademik Richard napokon sám nedopatrením spôsobí, že zošit opäť zhorí spolu s domom. Richard si uvedomuje, že expedícia už nebude tou bleskovou a úspešnou akciou, akú si predstavoval a bojí sa, že génius prelomu 20. a 21. storočia snáď ani žiadnu formulu na presun kontinentov v čase a priestore nevymyslel... Česká televízia nesmela seriál Návštěvníci vysielať od roku 1989 kvôli súdnemu sporu v súvislosti s menom postavy akademika Filipa, ktorú hral Josef Bláha. Vdova po skutočnom akademikovi Filipovi zažalovala televíziu pre hanobenie mena jej manžela a televízia spor prehrala. Aj keď vyrobila dokument, uctievajúci pamiatku profesora Filipa, seriál sa jednoducho nesmel vysielať pre súdny zákaz. Hrozilo, že kultový seriál mládeže 80. rokov bude navždy zamknutý v trezore. Česká televízia nakoniec problém vyriešila tak, že premenovala postavu akademika Filipa na akademika Richarda a predabovala všetky dialógy, kde sa jeho meno vyskytovalo. Tým sa nepatrne zhoršila kvalita dialógov, najmä v prvých častiach seriálu, ale seriál tak môžeme aj po rokoch vidieť v repríze opäť na televíznych obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Cesty timem k tomuto seriálu (4)

Země roku 2484 (1983) (E01)

1. díl: Moje postřehy chronologicky v díle ((moje poznámky a úvahy k postřehům)) .... Světelná sprcha, nebo co? ((žeby nějaká tělesná očista, v dalším díle zmíněno jakési tzv. labadování)) .... Soutěže v umění: Animace v soutěži o obrazech 19-20 stol. ((Švankmajerovo dílko :-) )) .... První generace umělců / telekinetiků 21. století - výtvarník Anderle a jeho Strom snů... Na Strom snů nepatří Citrojab (či Citrojap?) nebo Amaróny? .... Poplach 1. stupně - CML varuje - neznámý objekt ve hvězdném prostoru AL36 směřující k zemi .... ((jindy je zmíněn meteorit či kometa... zasáhne, pak zase, že mine Zemi - buď v tom měli zmatek filmaři nebo to byl chronologický vývoj pozorování odborníků budoucnosti a nebo to byly "jen" další omyly CML)) .... Zbláznil se CML nebo vy? CML varuje - neznámý objekt! .... 8:40 21.května 2484 .... 9:00 mimořádné zasedání světové rady .... Hvězdoplánen ((pouze zmíněn, jak vypadal není upřesněno, aspoň o tom nevím)) .... Kostýmy od Theodora Pištěka ((podle mne velmi, velmi povedené... jak jinak)) .... Od této chvíle propojena Rada obrany země a Rada obrany moří .... CML varuje před srážkou s neznámým objektem. Zemi sice mine, ale Země pak bude vychýlena ke Slunci nebo směrem od Slunce .... Evakuace a přemýstění lidí do míst k přežití i za cenu přelidnění oblastí .... Na řešení máme 177 dní, za 100 dní se kometa přiblíží a vše upřesníme .... Sledujte piktátory ((kulové obrazovky u sedadel v místnosti Rady obrany země)) .... Tlačítka byla z Lego kostek .... Dufy - jakési zvíře s chobůtkem a ulitou velikosti středního psa ((Dufy zřejmě jméno, nikoli rasa...)) .... Vyjádření delfínů k evakuaci v překladu krásné Emílie ((Prý byli při natáčení trochu agresivní - Emílie byla pro ně neznámý tvor)) .... Přichází akademik Richard ((v originálním prvním zpracování akademik Filip - viz hlavní komentář)) .... Obhajoba a představení díla Adama Bernaua ((za malého či velkého nepochopení přítomných)) .... Jednoduchý Bernaův princip, jak přesouvat celé kontinenty a světy by nám teď stačil, pokud vůbec existoval .... Naše zákony nedovolují měnit historii! .... Výběr členů expedice Adam 84 pomocí CML .... Kein Leo - technik - dále Emil Karas ((Také v roce 2484 se do techniky muselo občas praštit :-) )) .... Jacques Michell - lékař, narozen 2456, specializace na choroby minulosti - dále ing. Michal Noll .... Doktorův experiment rychlého vyléčení tehdejší chřipky .... Antichripin - rychlý lék proti chřipce .... Emilia Fernandez - zoolingvistka... - dále Kateřina Jandová ((a také kritička práce historika akademika Richarda)) .... Akademik Jan Richard ((v první originální verzi akademik Rudolf Filip)) .... CML akademika Richarda nedoporučuje, ale CML nemá právo měnit rozhodnutí Rady .... Historický záznam: rok 2034 - Adam Bernau přebírá Nobelovu cenu ((dnes to máme cca za 15 let, tak uvidíme :-) )) .... Skanzen akademie věd a muzeum Adama Bernaua .... 22. května 1973 se narodil Adam Bernau, zemřel po roce 2034 ((neupřesněno)) .... Humidace??? ((První díl jsem jako dítě neviděl, vždy mi nějak unikl, než jsem zjistil, že seriál běží. A ještě nebyla videa. A tehdy jsem si myslel, že Humidace byla vysvětlena v prvním díle (a nebyla) - žil jsem s tím nevysvětleným tajemným názvem ... a žiji takto dodnes)) () (menej) (viac)

Výprava do minula (1983) (E02)

2. díl: Moje postřehy chronologicky v díle ((moje poznámky a úvahy k postřehům)) .... Pracovna génia - tady se zrodil největší objev 2 tisíciletí .... F1 - likvidátor ohně a požáru (v 2. díle atd.) .... Salamandr - zapalovač (ve 12. díle) .... Naším úkolem je získat sešit z úkrytu, který Adam Bernau používal pro písemnosti, které neměly přijít na oči veřejnosti či jeho ženě, která jak známo... - později vystvětlím ((dle mého již později nevysvětleno)) .... Nahota ženám nevadila, ale holá hlava ano. Stud přikrývala paruka. .... Když si uvědomíte, že vejce byla tehdy velká jako naše ředkvičky... .... Tady labadovali - umyvadlo v tehdejší koupelně ((tedy labadování v budoucnu asi jakási očista, umývání)) .... Pozor tehdy se zamykalo, klíčem otočit, vyjmout! .... Tehdy se z nouze jedlo všelicos, pečené husy, kachny, těžká moučná jídla... My budeme mít s sebou syntetickou stravu - Amarony. V nouzi budeme jíst pouze přírodní polokonzervy - vejce, pomeranče, vše co má nějaký obal nebo slupku. .... Ve 20. století bez průkazu neexistujete! .... Výlet do Smetiště dějin - rakety bomby... .... Už se tu zabydlely i ryby - nadčasovost ((v současnosti třeba v Černobylu)) .... Dialektika času - život a smrt ((ach, ten pojem "dialektika" i v budoucnu? Co bude vyjadřovat? viz třeba Wikipedie)) .... Bezpečnostní zóna - oddělení ručních palných zbraní... .... Peníze - to je nějaká hra? Akademik vysvětluje, ...takový uzavřený kruh, říkalo se mu ekonomika ((tak my tu máme nyní začátek éry kryptoměn - to je teprve hra :-) / jak to bude dále?)) .... Přípravy expedice - Lada Niva nastupuje a poněkud upravená. Umí měnit barvu a SPZ, jezdit pod zemí (krtkovat), pod vodou... Obsahuje data v krystalových minizáznamech (jeden ze 100 tis. krystalů má paměť Strahovské knihovny) .... Předměty pro výpravu vypadají jako dobové tužky, náramky, stroj na odstraňování vousů, deštníky, dobové počítadlo... obsahují však - Trikátory ((v designu vysoušeče vlasů z r. 1984 - něco jako dezinfekce - viz 5. díl - dezinfekce hotelového pokoje a zařízení Návštěvníky)) .... - Likvidátory - kufr, do kterého se dalo, co se do něj vešlo a po znovuotevření to tam nebylo :-) .... - Záznamové kamery .... - Materiál pro výrobu syntetické stravy .... - Utajená vysílačka (zesilovač) LC3 pro spojení s budoucností - ve výstražném auto trojúhelníku... .... Copak to měli při přípravě expedice a sledování záznamu k pití dobrého? ((tak modré)) .... Centrální kinetor pro přesun v čase bude zasunut do štěrbiny interiéru vozu .... Prostorový kinetor - přesun jen v prostoru .... Promítání dobových záznamů: Demonstrace - chtějí práci - copak jí bylo na světě málo? Války... Ale ne. To je Formule 1 ((druhý pouštěný záznam F1 je závod v roce 1976, kdy vyhrál Niki Lauda a je to zároveň závod před tím, v němž měl známou těžkou nehodu s popálením)) .... Když se akce povede, budeme tam jen 3-4 hodiny. ()

Návštěvníci přicházejí (1983) (E03)

3. díl Moje postřehy chronologicky v díle ((moje poznámky a úvahy k postřehům)) .... Za hodinu odjezd .... Akademikův údiv nad červeně nalakovanými nehty "Káti" - to se tehdy nosilo! .... Amarounový dort na oslavu odjezdu .... Tak, jedeme: 2484 - Teď jsem se narodila a... a teď už nejsem ((cestování časem musí být nejvzrušující činnost na světě)), 2123 - osídlení Marsu, mírová smlouva, 1989...8, 7, 6, 5, 1984 .... Naprosto přesně, za hodinu začíná hořet dům Adama Bernaua .... Znečištění ovzduší v rámci tolerance, teplota 18 st. C. .... Akademik Richard vypadl z vozu a visí na skále ((dle mého má téměř schopnosti Supermana)) .... Káťa v té trávě byla opravdu úchvatná .... 1984 - dle novin - záplavy v Itálii, zasedá Rada bezpečnosti - všecko souhlasí ((budu si muset dohledat :-) )) .... Žhavíme... voláme CML... máme jen 3 min. času pro vysílání - strašně to probíjí .... Visíme 60 metrů nad rozestavěnou silnicí Bouřňák Kamenice .... Ach ty krásné dny dětství napíše o 50 let později laureát Nobelovy ceny Adam Bernau ve svých pamětech svazek 1 strana 63. Sny o velkých objevech prospěšných celému lidstvu. .... No prosím, 30% spotřeby energie pro stav nouze a propočetli 2/3 - byl jste skvělý Karas! .... Ledaže... ten sešit roztrháš... Úplně klidně ((který sešit to byl? Nultý? Nebo ho jen natrhl a neroztrhal a byl to č.1, pro který Návštěvníci letěli časem? Každopádně nyní roztrhávaný kvůli Ali byl modrý, jako ten požadovaný)) .... Richard: Podívejte ovce (horská odrůda). Typickou oblasí pro pěstování ovcí v druhé pol. 20 stol. byla Austrálie a Valašsko. ...Ovce ne, byly to krávy! Ovce by měly být chlupaté! .... Podívejte Nomádi - typická obydlí vesnické chudiny! ((stany dovolenkářů)) .... Doktor: "Jak se dřou..." ((babičky drbou nad "odpočívajícími" motykami :-) )) .... Nesmíme zapomenout, že éra "Hypodromie" započala až v 21 století. .... 20 stol. nedokázalo ovlivnit ani počasí! .... Otec Adama Bernaua vzal Adamovi sešit než ho stačil ukrýt do skrýše! ((V sešitu byly hlavné také obrázky žen. Možná i bez :-) )) .... Káťa: Tady si vezou i dům... asi sběratelé ((Na scénu přichází kolotočář Eda)) .... Kolorizace - praktická ukázka změny barvy Lady Nivy a též SPZ z AOB 93-41 na ACD 09-57 ((Možnost změny SPZ Návštěvníci příliš nevyužili. Asi ve smyslu hesla "Hlavně nenápadně". Na rozdíl od některých filmů, kde tuto možnost neměli a byly to jen chyby ve filmu třeba i několikrát stejný vůz, stejný majitel, ale jiná SPZ)) .... Zastavte. Musíme zastavit když vás zastavují. ((stopaři)) .... I pozdrav se vyvíjel. ((Stopař si klepe na čelo, protože plné auto lidí mu zastavilo)) Od pouhého zvednutí rukou na důkaz, že v nich nemáme zbraň až po podání ruky. .... Závory na přejezdu. A teď bude co? Pravděpodobně kontrola. ((Pokud by někoho zajímalo místo, kde návštěvníci zastavují před železničním přejezdem, tak přijíždějí po silnici č.242 Roztocká od Prahy na Roztoky u Prahy. Dnes už zrušený přejezd je na trati Praha- Děčín v GPS 50°8'36.809"N, 14°23'47.010"E projíždějící vlak z prava je rychlík od Děčína a z leva nákladní manipulační vlak z Buben do Kralup n/Vlt.)) .... Pět hodin (odpoledne) - přesně teď začíná dům Adama podle pamětí svazek 1. hořet. ((17. června 1984 v 17.00 přesně začíná požár domu Bernauových)) .... Všechno souhlasí nalevo mlékárna, napravo hodinářství. Jenže obráceně. Návštěvníci jedou v protisměru. .... Návštěvníci přijíždějí do Kamenice. ((Kamenice je fiktivní, natáčelo se v Pelhřimově. Auta patřící Kamenici mají SPZ KC. Kamenice by měla tedy být okresní město)) .... ((U Pelhřimova je Kamenice nad Lipou... a pak také vesnice Kámen. Co tvůrce inspirovalo a co bylo dříve. Zda název filmového městečka nebo nápad točit v Pelhřimově?)) () (menej) (viac)

Akce: Sešit 1. (1983) (E04)

4. díl Moje postřehy chronologicky v díle ((moje poznámky a úvahy k postřehům)) .... Ještě čouďáček! ((A jsou kompletní do akce)) .... ((Rodinný dům Bernauů, který právě hoří byl v době natáčení domem určeným k demolici - Brno Židenice Bráfova ulice č. 4. Dnes je na tomto místě jižní násep nadjezdu Žabovřeské ulice (E461 + I/42) přes silnici Horova)) .... Máme modernější uniformy. Za všechno může CML... ((Hasičské uniformy Návštěvníků byly díky chybě CML z první republiky - poznáváte? - CML měl zřejmě 1. republiku jaksi v oblibě viz 12.díl - Richard má uniformu velitelskou se stříbrnou helmou a ostatní helmy černé)) .... Nic nehasit! Nemáme právo měnit historii... Který blbec tam zaparkoval ten bílej vůz?! .... Ochrana proti plamenům ((vypadalo to podobně jako "sprcha" v prvním díle - vzpomínáte? - modré záblesky objely tělo od zhora dolů)) .... Všechny věci Bernaouvých se stěhovaly ke Kvasničkům. .... Schody hasili Návštěvníci pomocí jejich "F1". Potom se musely opět zapálit (Salamandrem) - aby se historie neměnila (nebo co nejméně) .... Tady to ještě celkem jelo podle plánu. .... Sešit ve skrýši není! .... ((Káťa v hasičské uniformě je velmi sexy - pánové posuďtě)) .... Akademik Richard sám omylem hodil, aniž by to potom kdy zjistil, Adamův sešit s "nějakými akty" (ale byl to on, ten sešit) do ohně. .... Návštěvníci ukořistili Adamovu aktovku se sešity a vezou ji údajně ke Kvasničkům ((ovšem jedou na druhou stranu)). .... Nežhavit... co chete vysílat, že nic nemáme a že tady musíme zůstat? .... Lada Niva měla v úpravě i otáčení tzv. "na pětníku" kolem svého středu. .... "Génius 20. století... ať vyklopí, co ví a nemusíme nic hledat!... Ještě neví, že něco ví. Bude génius až si to uvědomí, že ví. Chápete?" .... Nepít, nejíst, neví se co v tom je... Strašně to pálí, ale hřeje! ((Karas pil zřejmě poprvé slívovici)) .... Pilulka pro likvidaci jídla. Po vhození pilulky do talíře například s polévkou bylo do sekundy po polévce a beze zbytku. .... ((název pilulky asi i dále nezmíněný, animace Švankmajer)) .... Laserová pilka, kterou Návštěvníci ztratili a dědek Drchlík našel, měla zřejmě břit i jako klasický nůž. .... A dobře posloužila pro ořezávání klacíků do špičky na opékání buřtů. .... Je tu krásně, doma by se člověk díval na čtyři telestěny, přepínal 100 programů... ((jak nadčasové, že? např. k letošnímu roku 2019)) .... Všiml jste si, že všechny ty písně jsou o lásce? Vlastně se za těch 500 let ani tak moc nezměnilo. .... Posledně když jsme u nás humidovali, tak jsme si říkali, že... ((Káťa nedořekla... humidování dále přesně neobjasněno)) ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

01.11.2011

Po dlouhé, těžké nemoci zemřel dlouholetý člen činohry Národního divadla herec Bořivoj Navrátil. Kroměřížský rodák studoval na ekonomické škole v Jihlavě, následně na brněnské JAMU, kde absolvoval v… (viac)