Vraždy v Midsomeri

• Česko Vraždy v Midsomeru (viac)
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (1997–2023), 217 h (Minutáž: 88–120 min)

Predloha:

Caroline Graham (kniha)

John Nettles, Jason Hughes, Daniel Casey, Jane Wymark, Rowena Cooper, Phyllida Law, Nick Moran, Emily Mortimer, Laura Howard, Julian Glover, Trudie Styler (viac)

Grogan

Angličani nám v tomhle seriálu ukázali, jak natočit detektivku podle staré školy. Propracovaná psychologie postav, tradiční způsob vyšetřování a mozaika případu se skládá jako švec. Hlavní hrdina Tom Barnaby je sympatický postarší elegán, kterému to pálí rychlostí blesku a jeho parťák většinou jen nechápavě přihlíží. Z jeho hereckých protějšků mi asi jako většině nejvíc sedl trochu potrhlý seržant Troy, ale ani noví parťáci nejsou špatní. Na tuhle starou anglickou školu si, když můžu, čas najdu. Edit: Tak i přes mé pochyby ani příchod nového inspektora Barnabyho kvalitu nesnížil, i když mu chvíli trvalo zaplout, obzvláště se mi nelíbila jeho první epizoda, kdy se hned při prvním případu dostal do smrtelného nebezpečí, to mi přišlo dost násilně vytvořené. Škoda faktu, že sympatický seržant Jones na konci aktuální 15. série seriál opouští, v průběhu let jsem si jeho postavu oblíbil stejně jako prvního pomocníka Troye (jen ten pomocník mezi nimi, Scott byl takovej nevýraznej a nepříliš zajímavej, i když je fakt, že na nějaké oblíbení u fanoušků tam moc dílů nebyl). Každopádně jsem zvědav, jak bude seriál pokračovat dál a jestli je ten postřeh z diskuze faktem, tak v Midsomeru máme stále dost lidí, kteří mohou být poteciální oběťi či vrazi... ()

RajAthen

Ta atmosféra! Ta atmosféra je zkrátka neopakovatelná. Z toho seriálu ten britský venkov zkrátka cítíte. Skoro všechny díly vykazují vysokou úroveň a jde o jednu ze skutečně mála případů (pro mě například s Columbem), kdy se rádi podívate i na díl, který již znáte či jste neviděli od začátku. Skutečně povedené, od hlavního protagonisty po podmanivou ústřední melodii. ()

FireTight

Když jsem se na Vraždy v Midsomeru dívával jako malý capart, docela jsem je nenáviděl. Pokud si dobře vzpomínám, vždycky jsem jim vytýkal dlouhou stopáž, pomalý děj a vlastně jsem se u nich celkově tak nějak nudil. Až teď poslední tři čtyři roky se jich nemohu nabažit. Každý díl mi pro změnu připadá strašně krátký, ale to mi nezabrání, abych dal plný počet hvězdiček. Tom Barnaby totiž není geniální jako Adrian Monk, nemá vedle sebe vlčáka Rexe, ani k vyřešení případu nepotřebuje nejmodernější techniku, protože jinak by to zřejmě nezvládl. Ne, postupuje "klasickým", osvědčeným způsobem, který je takový poklidný, normální, nenáročný, oddechový a hlavně uvěřitelný. Vlastně je takový celý seriál, až na ty vraždy.. protože pokud se lidi v Midsomeru normálně vraždí sekerou, vidlemi, brokovnicí, upálením, holí a dalšími "nestandardními a mysteriózními způsoby", alespoň vím, kde nikdy nechci žít. ()

OPI.

Zajímavý seriál, příjemné prostředí Británie a sympatičtí hlavní hrdinové. Dokonce i český dabing je přijatelný. Rozhodně jsem neviděl všechny epizody, ale seriál mám rád.. Je to taková oddechovka k "čaji o páté"... :-) ()

IrisHelenka

Jak se pozná optimista? Tak, že jede do Midsomeru a koupí si i zpáteční jízdenku. Ne, vážně... Po několika dílech se totiž vážně začnete smát, když baba vyběhne s jekotem z domu, a za chvíli už vidíme záběr na policejní auta a sympaťáka inspektora Barnabyho, blížícího se k mrtvole. Po čtyřech vraždách během několika minut, to však většinou přestanete počítat. Nutno podotknout, že Vraždy v Midsomeru patří k mým oblíbeným seriálům, stále se dívám neuvěřitelně ráda, přestože poslední řada rozhodně není tak pěkná. Díly s konstáblem Benem Jonesem mi trochu kazí právě on sám. Narozdíl od postavy milého seržanta Troye a frajírka Dana Scotta, který mě mimochodem skutečně okouzlil, nemá Jones nic moc do sebe. Každopádně příjemná atmosféra anglické vesnice mě snad nikdy neomrzí a britský humor tu atmosféru potom dokonale podbarvuje. ()

josieaddms

Ku podivu, knižní předloha není vůbec tak dobrá jako seriál. Zřejmě se prostě sešla kupa lidí, kteří na tom zapracovali tak, že je to jeden z nejlepších detektivních seriálů. Temná atmosféra, velmi dobrá hudba, ne příliš známí, ale za to velmi dobří herci, a působivá výprava. Nemluvě o případech které jsou někdy velmi promyšlené, zamotané a napínavé. Některý díly postrádají originalitu a myšlenku, ale celkově myslím je to dost slušný výtvor. ()

Brinkley

Nebudu Vraždy v Midsomeru srovnávat s kriminálkami americké produkce, které nesleduju a nehodnotím (a kdybych je hodnotila podle ukázek, musela bych volit mezi jednou hvězdou a odpadem). Jasně, v porovnání s těmito skvosty by si Midsomer zasloužil plný počet. Ovšem pravdou zůstává, že kvůli anglické krajině, atmosféře a především znělce si tento seriál občas pustím k nějaké nenáviděné domácí práci a nikdy se mi nepodařilo udržet pozornost do momentu odhalení vraha. ()

s1r1us

Dektetivka u které usnete na začátku a za dve hodiny se proberete s tím, že vrahem je prostě "zahradník", nepřiznané to dítě upištěné maloměstké paničky britského venkova. A tak je to vlastně každý díl, takovej malej Auschwitz s každodenním přísunem bezejmenných obětí. Nekonečné monotonní dialogy, nezajímavé zápletky a je vám vlastně jedno co se tam děje. Přesně takhle by neměla vypadat detektivka. ()

adelajn

Má to příběh, dá se na to koukat, je to napínavé (už jenom z toho pohledu, že nikdy nevíte kolik mrtvol padne na jeden díl). Ale přiznejme si, že když zvolíte takovýhle název pro seriál, potom si musíte být vědom toho, že můžou být pouze 2 - 3 díly nebo je třeba celou řadu přejmenovat z "Vraždy v Midsomeru" na menší genocidu, aby to diváka slabší povahy a silnějšího soucitu nemátlo. ()

xladojx

Seriálu snad nejvíce škodí filmová délka jednotlivých dílů. Jinak krásně vykreslení anglického venkova (kam se rozhodně nestěhujte, vaše čára života by se zkrátila asi tak na desetinu :-) a sympatický detektiv Barnaby dělají tento seriál velmi slušně sledovatelným. Díly zkrátit o 30 - 40 minut a není co řešit... ()

KdG

Celkem fajn seriál, nejlepší je na něm ta atmosféra anglického venkova, na druhou stranu než ti dva něco vyřeší je většinou půlka vesnice mrtvá a zbyde jen vrah a poslední oběť. ;-) ()

Rodin

Držím Barnabymu palce. Doufám, že pár živých lidí ještě v Kentu a okolí přece jenom zbylo. A přidávám oproti svému poslednímu hodnocení půl hvězdičky navíc. ()

liberita

Anglické detektívky považujem vo všeobecnosti za oveľa prepracovanejšie, hlbšie a menej predvídateľné než ich americké náprotivky. Vraždy v Midsomeri majú štandardne dobrý scenár a rôznorodé postavy a odohrávajú sa v krásnom prostredí anglického vidieka. Každý diel je dostatočne dlhý na to, aby dal divákovi dostatok času na premyslenie si toho, kto by mohol by byť vrahom, ale zase nie až príliš dlhý na to, aby začal nudiť. Dokonca si trúfam tvrdiť, že niektoré diely môžeme s pokojom v duši spravodlivo označiť za pokračovateľov diela Agathy Christie. ()