Yves Montand na scéně

Francúzsko, 2020, 43 min

Réžia:

Yves Riou

Yves Montand (a.z.)

Umění francouzského šansoniéra vyobrazené pomocí jeho písní, vystoupení a dalších archivních materiálů... Yves Montand nebyl jako dítě italských přistěhovalců předurčen ke hvězdné kariéře. Už v jedenácti letech začal pracovat v továrně. Jeho okouzlení světem muzikálů mu ale ukázalo cestu, po které se nakonec vydal. Během ní ho ovlivnila řada žen – v úvodu kariéry Édith Piaf, která ho naučila trikům řemesla, následně Simone Signoretová, jeho manželka a zároveň největší fanynka, nebo třeba slavná Marilyn Monroe, s níž v úvodu své americké kariéry prožil krátký románek. Archivní materiály přiblíží i jeho turné po SSSR nebo interpretaci klasických písní „Chansonnette“, „Bella Ciao“ a „A Paris“. (Česká televize)

5tipes

Průměrný dokument, který nedosáhl svého potenciálu. Některé písňové ukázky byly příliš dlouhé. Dokument nedal prostor Yvesovi jako filmovému herci a tvůrci. Veliké mrzení, ani moji studenti dokument nedocenili a to ne protože, toho francouzského klasika neznali, ale protože snímek poskytnul velmi málo informací, nepřinášel dramatické body, ani situace - jen popisně a stručně informoval o mistrově šansoniérské kariéře. To je velmi málo. ()

Marze

Film je plný hudby. Pěkné ale zastaralé. Písně s různými tématy. "Důležitá je reakce mladých. Sice si řeknou není to člověk z mé generace, ale přesto mě zajímá co dělá. Nedělám módní hudbu, ta zase může z módy vyjít" říká "entertainer. A dodává "Při každém vystoupení vás nesmí zajímat nic jiného a je to jako běh na deset kilometrů. Zhubnete deset kilo". Žít přes třicet let s jednou ženou (přes zálet s idolem doby Marylin Monroe) vyžaduje duševní porozumnění. Jak jednou řekl Lary Flint z pornoprůmyslu "Nechápu jak může žít někdo celý život s jednou ženou. Mě se líbili jiné ženy ve dvaceti, jiné ve třiceti a jiné ve čtyřiceti". Dokument na České televizi Artu. ()

Tamdydam

Na tenhle dokument jsem se těšil, protože život Yvese Montanda a Yves samotný mě opravdu zajímá. Jeden z nejslavnějších šansoniérů, francouzských herců, milovníků,... To skýtá potenciál na velice zajímavý dokument. Ale bohužel tento dokument je tedy pořádně očesaný. O jeho herecké kariéře ani zmínka, dokument končí smrtí jeho manželky v roce 1985 (tedy šest let před jeho vlastní smrtí. Přitom v tomto období ještě stihl zplodit syna), nezazní tu prakticky žádné vzpomínky jeho kolegů nebo přátel,... Za mě zklamání. Dověděl jsem se mnohem méně, než jsem čekal. Ale i tak film stojí za vidění. ()

Idée_fixe

Dokument se věnoval zejména pěvecké stránce tohoto nesmírně nadaného charismatického umělce. Absence herecké kariéry mi vlastně vůbec nevadila (možná právě proto, že i ta pěvecká je velmi pestrá a bohatá, a jeho písní zde zaznělo poměrně dost); rovněž jsem neměla problém s tím, že z osobního / rodinného života v dokumentu byly jen letmé střípky (ačkoliv pravda, alespoň malá zmínka o jeho druhém manželství, potažmo synovi, tam padnout mohla - namísto zmínky o údajném poměru s Marilyn Monroe, na který si tvůrci prostor samozřejmě našli, že...). To by musel být však dokument podstatně delší, anebo by ty další záležitosti byly na úkor jiných. Za mne zkrátka velká spokojenost, ačkoliv uznávám, že pořad je vhodný spíše pro diváky, co o Montandovi nemají ani páru, nebo jeho fandy, co by si rádi v kostce zrekapitulovali jeho kouzelné písně (a kukuč :-)). ()

bratr.Milan

Yves Montand na scéně je klasický oslavný dokument o skvělém zpěvákovi. Ve zkratce vás seznámí s jeho hudební kariérou, méně už s jeho osobním životem a téměř vůbec se nezabývá jeho hereckou kariérou. Co mohu pochválit je, že nechává prostor jeho slavným písním. I když nezazní nikdy celé, jsou tam dlouhé úryvky jeho hitů. Takže pokud vás osloví, můžete si je následně vyhledat a vychutnat celé. Protože je to klasický televizní dokument, nepřiblíží vám Montandovu osobnost, ale uvidíte ho tak nějak z dálky. Pokud chcete poznat Yvese jako člověka, podívejte se na filmovou esej La Solitude du chanteur de fond (1974), kterou o něm natočil jeho přítel Chris Marker. Ten se mu dostal „pod kůži“ a ukázal například jak je nervní až agresivní, když ve stresu připravuje koncert, u kterého nemá dostatek času na přípravu. Tuto výbornou filmovou esej o přípravě jeho benefičního koncertu na podporu Chilských uprchlíků můžete vidět zde. ()