Po důležitém oznámení propukne ve světě panika. Wade povolá nejlepší mozky z celého světa, aby společně vymysleli, jak se bránit. (Netflix)

malyLibor

Z této epizody jsem poněkud rozpačitý. Ne že by začátek hezky nevystihoval lidskou spodinu ve vyspělých zemích, rozmazlenou sociálními výhodami a nadstandardní životní úrovní ve chvíli, kdy nastane nějaká nepředpokládaná věc (schválně nepíši katastrofa). Okamžitě začnou vyšilovat, dělat bordel, zkupovat žrádlo, rabovat a vyřvávat, že se bojí a ať se o ně někdo postará. Ano, to bylo zfilmováno velmi stručně, ale velmi trefně. Ale proč? Jak to souvisí s předlohou? Nic takového, co se odehrává v této epizodě, jsem v knize nezaznamenal. Kniha v podstatě končí oznámením Trisolaranů, že lidé jsou pro ně hmyz a že za 400 let přiletí... a pak poučením starého policajta vědcům, proč neházet flintu do žita, i když jsou hmyz.  A tady v pátém díle série dospěli ke konci a co bude dál? Tato epizoda navíc už je zfilmovaný začátek druhého dílu trilogie Vzpomínka na Zemi, tedy knihy Temný les? Nebo něco, co si autoři seriálu jen tak vycucali z prstu, když první díl Problém tří těles tak vykuchali, že ho nacpali do pěti epizod? No, uvidíme. Každopádně tento díl byl tak nějak plácání se někde v lejnech, hlavní hrdina knihy, v seriálu předělaný na hysterku vypadající jako tanečnice od tyče Salazarová se tady chová zcela opačně než v knize a je tady v podstatě jen pro okrasu... no... nevím nevím. Prvních pět dílů jsem tak nějak s výhradami bral. Tenhle díl navíc mi přijde zbytečný. No nic, jdeme dál a uvidíme, proč jsou tady ty další dva díly. ()

Anderton

Tvorcovia sa po predchádzajúcej epizóde asi zľakli, že sa 3BP začal až príliš rozbiehať a tak opäť spomalili. Nie je to však úplne na škodu, postavy dostávajú postupom času väčšiu hĺbku, avšak pokiaľ by som mal také výčitky svedomia ako pekná mladý vedkyňa, asi by moje prežívanie tráum vyzeralo trochu menej idealisticky. ()

Tom10000

6.díl. Sledujeme paniku na celém světě, poté, co se mimozemšťané ukáží v celé své kráse. Auggie je nucena čelit Jin a jejímu přesvědčování, aby se přidala do nového projektoru šíleného muže, jehož jediným cílem je co nejdřívější odstrašní cizích bytostí. Sama mladá vědkyně již přišla s mikrovlákny, když zavraždila tisícovku lidí na obyčejné ropné lodi, (i když s šílenou ideologií) a ty jsou nutně potřeba i nyní, pro výrobu jisté vesmírné plachty. Bohužel, jejím vyšším zájmem je starosto svého kamaráda, jenž trpí rakovinou, a blíží se jeho konec. Opijí se do němoty, zvrací, ale přesto se za ním raději vydá. Jin mezitím nachází ve svém projektu trhliny, díky jejímu příteli jsou však okamžitě zaceleny. Stárnoucí vědkyně mezitím truchlí pro svoji víru, a vrací se do běžného života. Nemocný kluk si kupuje hvězdu, což je nyní možné vzhledem k hroutícímu se světu (...). 50 procent. Náhlý pokles pokračuje, snad se ze seriálu v závěru nestane naprostá béčková hrůza. ()

Martrix

Konečně epizoda, která má úroveň odpovídající vysokým očekáváním. Ovšem tahle pochvala v sobě má i osten naštvanosti. Pokud se tvůrci chtěli zbavit nálepky przničů závěru GoT, tudy cesta nevede. Společně s režisérkou ukazují, že adaptace silných předloh svépomocí...moc nezvládají. Tato epizoda je pravděpodobně tak dobrá prostě proto, že je dobře napsaná v knize. Přečetl jsem stovky SF knih, takže si umím představit, co by kvalitní spisovatel s takovým námětem a postavami svedl. A protože jsem viděl i desítky seriálů a filmů, které své knižní předobrazy vysloveně znectily, umím si představit i to, jak tvůrci tohoto seriálu, dílo autora pokroutili, osekali a zprimitivněli na americký způsob. Když už takhle prznili, měli být důslední a měli předchozích pět epizod zredukovat na dvě. Tato šestá, by pak krásně zapadla jako trojka a nevyčnívala by tolik nad tu dosavadní rozpačitost. Je to vlastně důkaz, že jde o výborný námět...ve špatných rukách. ()

kenkaku odpad!

Nečekaně odpadní jízda pokračuje. Čekal snad někdo rozvíjení “hmyzího vzkazu” minule? Jsme si 5 minut zapanikařili (nesmyslně) formou “sledujeme BBC” a můžeme pokračovat v kokotinách a fňukání. Pozn.: jeden by čekal vysvětlení, kde vzala sekta tu prďáckou technologii (a výrobu helmiček pro hru), nebo nějaké vysvětlení, když “ufoni prozřeli” proč prostě “nezmáčknou tlačítko” a nenajdou za 400 let planetu jednoduše bez lidí? Přece jen u několika vědců jim co celkem šlo už teď. Tak proč najednou nikdo nevidí “odpočet”? To už jako vývoj technologií nevadí? ()