Čeľuste: Ľudská návnada

• Veľká Británia Jetski (viac)

Študentka Nat (Holly Earl) a jej štyria priatelia oslavujú semestrálne prázdniny na piesočnatých plážach v Mexiku. Po noci plnej alkoholu na úsvite ukradnú dva vodné skútre a vyrazia na more. Stane sa však vážna nehoda, pri ktorej si jeden z priateľov zlomí nohu. Kilometre od brehu sledujú, ako sa jeden z vodných skútrov potápa a druhý nechce naštartovať. Bez jasnej cesty domov sa kamaráti plavia po mori stále ďalej a ďalej, až napokon krv z otvorenej zlomeniny priláka krvilačné žraloky. Začína sa nemilosrdný boj na život a na smrť. (TV Markíza)

SOLOM.

I letošní rok se samozřejmě neobešel bez filmů se žraločí tématikou, bohužel pro diváka, ve většině případů jde o céčkové podprůměrné záležitosti, z nichž většina nestojí za jejich pozornost. Shark Bait (nebo chcete-li Jetski jak zní jeho druhý název) patří k těm, které se alespoň přiblížili k průměrným vodám. Není to sice žádný zázrak, ale s přivřením oka, se na to dá dodívat až do samotného konce. Pár slibných scén tu k vidění je, atmosféra taky není vyloženě špatná a především žraločí útoky jsou asi tím nejlepším, co je tu k vidění. Nebudu-li počítat dvě děvčata v bikinách.    A právě samotné útoky žraloka, jsou celkem dobře provedené a hlavně krvavé. Než se k nim však dostaneme, musíme přežít první poněkud nudnější půlhodinu. Ta je věnována především naší pětici přátel, která paří na pláži, chlastá alkohol a sníží se i ke krádeži skútrů. Chtěli si ještě naposledy užít trochu zábavy, ovšem místo toho budou bojovat o holé životy. Řeknete si „klišé“ to už tady tolikrát bylo a je tomu skutečně tak. Scénář nám nenabídne příliš nového, co bychom neviděli už jinde. Na řadu přijde i několik stupidních rozhodnutí, milostný trojúhelník, srdceryvný leč poněkud stupidní závěr – no prostě již zažitá klasika.    Ač mi postavy nějak zvlášť nepřirostly k srdci, herci se s tím popasovali celkem slušně. Vesměs podali jakžtakž snesitelné výkony, hlavní herečka byla pěkná, lokace kde se natáčelo jakbysmet a celková stopáž nebyla nikterak přemrštěná. K průměrnému ohodnocení mi už chyběl jen lepší závěr a finální souboj se žralokem. I tak si ale troufám říci, že tento film není určitě ztrátou času. 40% ()

darkrobyk

Tři mladíci a dvě dívky jsou na konci dovolenkového pobytu u moře, a tak i poslední den si chtějí užít. Když uvidí dva zaparkované skútry, chtějí si je vypůjčit, avšak majitel má svoji boudu zamčenou. Stačí tedy jen vzít klíče a vyrazit. A protože krást se nemá, přijde trest. Při hloupém dovádění a závodění na moři se oba skútry srazí, posádka skončí ve vodě, jeden skútr je zcela nepojízdný a druhý nejde nastartovat. No a mladík Greg má otevřenou zlomeninu nohy, tudíž je třeba ho co nejrychleji dopravit do nemocnice. Variace na Otevřené moře mne potěšila, jelikož tyhle filmy mám rád. Spoilery. Co čert nechtěl, objeví se bílý žralok, před nímž byla dívka Nat varována. Žralok cítí krev ve vodě, ale ještě na větší vzdálenost vnímají nepřirozené vibrace ve vodě, které je přitáhnou k potencionální kořisti. Kromě postranní čáry má jedinečný elektrosenzorický orgán - Lorenziniho ampuli. Je tedy logické, že jako první je napaden zraněný Grag. Žralokovi přirozeně nelze uplavat a člověk ve vodě vydává impulzy, co připomínají zraněného živočicha. Pokud má tedy žralok hlad, není šance. Samozřejmě konec je přitažený za vlasy, ale tvůrci se museli rozhodnout, zda chtějí někomu dát šanci - a je to film. Jinak vše odpovídá, jak by se to asi ve skutečnosti odehrálo. Útoky žraloka jsou solidní, krvavé a v ostrém obraze jsem nezaznamenal žádné levné počítačové pixely. Jasně, řada dialogů je k smíchu. Křičet na plavce uprostřed moře, aby vylezl z vody....no, v zoufalých situacích dělají lidi zoufalé a hloupé věci, tudíž bych se nedivil, kdyby i něco podobného někdo křičel. Pěkná kamera, žánrově dobrá hudba, žralok, překousnutá děvečka, vařící krvavá voda, co víc si přát. 3,5* ()

Astaroth12

Už od začiatku , ako som spoznal hlavne postavy som cítil prúser a stalo sa to skutočnosťou vo chvíli, keď naši borci nezvládli machrovanie a dostali len to, o čo si koledovali. Že je film vyslovene tupý, to ma neprekvapilo. Neprekvapilo ma ani to, kto z tých tupáňov prežil, bolo to jasne od začiatku. A neprekvapilo ma to len pre to, že už od začiatku bolo jasne, že aká to bude kvalita. Takže scenár je mizerný a počuť to hlavne na dialógoch a vidieť na postavách. Herci sa tiež nesnažili a okrem niektorých vydarenejších záberov na žralokov, som tu nezbadal nič, čo by ma mohlo aspoň trocha zaujať. ()

oveckaoa odpad!

5 mladých lidi (2 ženské a 3 chlápci) slaví kdesi prázdniny tak, že se ožerou a ukradnou 2 skútry (tady pobavilo to, že to kradl zrovna ten černý) . Po cestě na sebe najíždějí a srazí se (nečekaně) a mezitím na ně útočí žralok. Než na ně zaútočí žralok řeší to, že jeden z nich píchal jednu z nich a druhé se to nelíbí místo toho, aby pomohly chlápkovi co má otevřenou zlomeninu nohy jeden si chce kamsi zaplavat pro pomoc a jak na něho útočí  žralok tak oni na něho křičí, aby vylezl z vody (jak to měl udělat nevím, když byl ve vodě). Jinak ten chlap co krvácel by to schytal jako první a dávno. Jinak režisér neměl ani na to, aby toho žraloka zabil a ta ženská skončila na jakémsi no name ostrově tak, že to taky nic nevyřeší. Abych jen nekritizoval jedna smrt mě překvapila za ni 5 procent. ()

kingik

Malta, to jest lokace natáčení, je teritoriem velkého bílého žraloka. A pětice přátel mu právě stoupla na jeho krvežíznivé zuby. Nevadí, že místní zde hovoří španělštinou, mnohem důležitější je, aby se pět lidí v ohrožení žralokovi i divákům zamlouvalo, a je poměrně z čeho vybírat. Své zastoupení má prsatá blondýna (Catherine Hannay), hodná a důvěřivá dívka (Holly Earl), kterou její přítel (Jack Trueman) s tou prsaticí podvádí, nebojácný černoušek (Malachi Pullar-Latchman), co uplave míle na otevřeném moři, a pátý (Thomas Flynn) do party vyniká nejvíce v tom, že mu vyhřezne holenní kost. A těchto pět lidiček se utká v nerovném boji s predátorem. Však to znáte z desítek obdobných béčkových filmů, jaký asi průběh bude jejich (povětšinou marný) boj mít. Počet ohrožené skupiny lidí se s každou minutou povážlivě tenčí, síly ubývají, nastupuje vyčerpání a obrovská žízeň. A maskéři vesele mažou krvavou marmeládu na tělíčka účinkujících. A velká škoda, že té marmelády nebylo víc. Žraločí hrdina totiž vůbec nevypadá špatně, dějiště je nasnímáno schopně a má to celkem spád. Novátorství ovšem v žádném případě nečekejte. James Nunn si to rozdal se žralokem osvědčenými režijními prostředky, rozpočet mu vystačil na nenáročné akční podívání, načež rozčeřená vodní hladina žraločí ploutví stále funguje velmi spolehlivě. 7/10 ()