Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Réžia:

Dušan Klein

Predloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scenár:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (viac)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

SkeeveTulp

Kvalita jednotlivých dílů kolísá, ale celkově klobou dolů před D.Kleinem, že z takové nečitelné slátaniny, jakou je knižní předloha, dostal takhle koukatelné příběhy. ()

bernau84

hodnotím to na 58% a to jenom proto že si z té doby nepamatuji na nic kloudného od českých(slovenských) televizí než je toto a taky kvůli nostalgii (výzdoba "barů" dekoracemi marlboro a cocacola, móda ). Celkově dobrý seriál když přežijete porevoluční styl (brrrr fialové košile) ()

spaceCadet

Koukal jsem na to jako malej kluk a pamatuju se, že jsem nikdy na konci toho vraha neodhalil. Je to ale docela dobrej nápad si myslím, nastavit nějaký jasně daný pravidla a nechat diváka přemýšlet. Navíc se mi tenkrát líbila Zlata Adamovská tak jsem na to koukal. ()

AzuritV

Chtěl jsem dát 2 hvězdy, ale paj jsem si vzpoměl na zpívající Z. Adamovskou. Takže 1 navíc za její odvahu a sebevědomí :-) ()

P/\/EL

překombinované, trapný zpěv Adamovské a tanečníci, no, nejhorší ze všeho je ta děsivá česká inscenovanost - tak sakra je to divadelní záznam či co - i to svícení pekelný, jo, hollywood, všecko v ateliéru, ale jak......no, těch 60 min je dost, ale viděl jsem jeden díl 1,5 hod. to bylo víc, no, ale jinak se to snaží o nějakou dobovou aktuálnost, ale škoda, škoda, že to neni vymakanější.....divácká soutěž, to ani neřešim, to je pasé, takovejch věcí bylo víc, ale přecijen...už by to asi vzkřísit nešlo... ()

baby1978

Líbilo se mi, že to byla detektivka naživo s možností zahrát si malou roli ve filmu a vyzkoušet si herectví na vlastní kůži. A pro neherce není žádný med hrát naživo před diváky mrtvolu, tak aby to bylo alespoň trochu přesvědčivé. Adamovská je skvělá herečka, ovšem její zpěv mě nijak nebere. ()

Dixicz

Zajímavý nápad natáčet živě, ale hrozně nevyrovnaná kvalita dílů i výkony herců. Celkově průměr. A ještě jedna věc mě vyloženě štvala – proč tam himl všichni museli pořád tak hulit!!! Jakoby herci nevěděli co dělat s rukama. Ještě to chápu v baru, tam to tak nějak patří, ale tam hulej všichni a všude. A pořád… ()

HalfCorona

Přímý přenos měl své kouzlo. Je pro mne úsměvné sledovat drobné přešlapy herců, byl to určitě adrenalin pro celý štáb. Kdo vidí poprvé až dnes, ani neví, že herci do poslední chvíle netušili, kdo je vrah a dozvěděli se jen pár minut před koncem, takže to celé vyznívá trochu nudně. Tři hvězdy z nostalgie. ()

Ludva

1. Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu. 2. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat. 3. Nesmí se vyskytovat dvojčata nebo dvojníci. 4. Pachatelem nesmí být sám detektiv. 5. K řešení nesmí detektivovi dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí. 6. Nesmí být použito žádného "dosud neobjeveného" jedu ani přístrojů a metod, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu. 7. Detektiv nesmí odkrýt žádnou stopu, aniž ji hned neodhalí také čtenáři. 8. V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan. (Tohle není projev rasismu dobrého pátera, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.) 9. Duchem chudý přítel detektivův, jeho Watson, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou. 10. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny. ()

milos.bradik

Je mi líto herců, kteří v tom hráli, tedy mimo Adamovské, té taková pitomost docela sedne. Když herec, který hraje anglického profesora řekne "Mluvme česky ať nám divák rozumí", tak to není vtipné, ale trapné. Klein jako režisér byl opravdu "nomen omen", jediný dobrý film, který natočil jsou Dobří holubi se vracejí, ale ten je v jeho tvorbě výjimkou. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)